В свят, затрупан от конфликти и природни бедствия, броят на хората, които са избягали от домовете си и са потърсили подслон в собствените си страни, достигна рекордно ниво от близо 60 милиона до края на миналата година, според нови данни, предаде Ройтерс.
Бедствията, включително метеорологични явления като циклони и наводнения в Азия, както и продължителни конфликти на места като Сирия, Афганистан и Етиопия бяха фактори за високи нива на нови разселвания миналата година, според доклада, съставен от базирания в Женева Център за наблюдение на вътрешно разселване (IDMC).
„Светът се разпада, държавите се разпадат“, каза Ян Егеланд, генерален секретар на Норвежкия съвет за бежанците, който създаде IDMC през 1998 г., за да документира разселването на хората.
„2021 беше, както документирахме тук, много мрачна година, а 2022 се оказва още по-лоша“, каза той, добавяйки, че войната в Украйна ще доведе до нов рекорд тази година.
Общо 59,1 милиона души са живели в условия на разселване в края на миналата година в сравнение с 55 милиона души през 2020 г., показва годишният доклад. Страните с най-голям брой разселени хора са Сирия, Демократична република Конго, Колумбия, Афганистан и Йемен, се казва в съобщението.
Докладът не отчита бежанците - хората, бягащи в други страни - въпреки че често има връзка между вътрешните и трансграничните тенденции.
Той каза, че е "притеснен" от кризата в Украйна, която пренасочва средствата за помощ от други места, като каза, че някои страни използват бюджетите си за помощ, за да помогнат на украинските бежанци.
„Това означава, че парите, които имаме за останалия свят, ще намалеят“, каза той. Войната в Украйна също увеличава цената на помощта за разселените, тъй като повиши цените на храните и горивата, каза той.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Рошко
21:26 19.05.2022