Last news in Fakti
  Тема: Украйна

6 Юни, 2022 15:30 3 687 68

Politico: Путин - новият васал на Китай

  • русия-
  • путин-
  • кремъл-
  • владимир путин-
  • китай-
  • сащ-
  • москва-
  • джоузеф торигиан-
  • владимир зеленски-
  • украйна-
  • война-
  • европа-
  • ес-
  • европейски съюз

Тъй като Русия е изправена пред рязко свиваща се икономика под тежестта на санкциите и предстоящо петролно ембарго от Европа, Китай е очевидният потенциален благодетел, към който Путин може да се обърне

Politico: Путин - новият васал на Китай - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Когато китайският лидер Мао Дзедун посети съветския диктатор Йосиф Сталин през зимата на 1949 г., той изглеждаше като молещ за помощ младши съюзник. Сталин го държа да чака със седмици в заснежената му дача № 2, на 27 километра извън Москва, където униженият и опак китайски лидер мрънкаше за всичко - от качеството на рибата до неудобния си матрак, припомня американският вестник "Политико"

Когато двамата комунистически лидери все пак се срещнаха, Сталин си проправи път към много изгодна сделка, която принуди Мао да купува руски оръжия и тежки машини със заем, по който Пекин трябваше да плати лихви.

Още новини от Украйна

Седем десетилетия по-късно динамиката на силите разкрива радикален обрат. Малко преди да нахлуе в Украйна, руският президент Владимир Путин пътува до Пекин, където се откриваха Зимните олимпийски игри, за да обяви приятелството "без ограничения" с настоящия китайски лидер Си Дзинпин, но няма съмнение коя е истинската суперсила в този дует в наши дни. Китайската икономика с оборот от 18 трилиона долара сега е 10 пъти по-мощна от руската. Пекин ще държи почти всички добри карти при определянето на условията на всякакви финансови спасителни линии от големия брат.

Тъй като Русия е изправена пред рязко свиваща се икономика под тежестта на санкциите и предстоящо петролно ембарго от Европа, Китай е очевидният потенциален благодетел, към който Путин може да се обърне.

Си споделя враждебността на Путин към Запада и НАТО, но това не означава, че той ще предлага безплатна благотворителност. Основната стратегическа грижа на Си е просперитетът и сигурността на Китай, а не спасяването на Русия. Пекин вероятно ще закупи поне малко петрол, отклонен от Европа, но само със значителна отстъпка от световните цени. Китай ще помогне на Русия само дотолкова, доколкото не привлече санкции и не застраши собствената си способност да продава стоки на богатите страни в Северна Америка и ЕС.

Публично демонстрирано партньорство

Публично Китай демонстрира голяма политическа солидарност с Москва. Азиатският гигант увеличи общата търговия с Русия, по същество изостави Украйна, разшири финансовите транзакции без използване на долари или евро и удвои бъдещото сътрудничество за разработване на военни технологии, докато провежда съвместни учения с Русия в Тихоокеанския регион.

Сергей Лавров, руският външен министър, призна, че бъдещето на страната му е с Китай, като каза: "Сега, когато Западът зае "диктаторска позиция", нашите икономически връзки с Китай ще растат още по-бързо".

Самият Си също изглежда силен почитател на Путин в личен план. Юн Сун, директор на китайската програма в Stimson Center, нарича това "комплекс на Русия". (Откакто избухна войната, Си разговаря по телефона само с Путин, но не и с украинския си колега Владимир Зеленски.)

Има обаче много сериозни граници за тези "безгранични" отношения. Засега поне Китай подчертава на западните държави, че не продава оръжия или самолетни части на Русия. Пекин не иска сам да стане жертва на санкции, така че поставя граници на отношенията. Още по-тревожно за Путин е, че Китай също ще определи висока цена за подкрепа. Пекин, например, иска да ограничи изключително доходоносните продажби на оръжие на Русия в Индия, най-големият враг на Китай в Хималаите.

"В обратна посока от модела на Студената война, Русия ще бъде младши партньор на по-мощния Китай. Това ще дразни Путин", каза Матю Крьониг, заместник-директор на Центъра за стратегия и сигурност "Скоукрофт" към Атлантическия съвет.

Тази роля на втора цигулка не е сценарий, който Путин би си представил, когато руският президент реши да нахлуе в Украйна през февруари, тласкан от желанието да възстанови отминалата слава на своята нация.

Но като цяло трябваше да го предвиди. Китай е страна, обсебена от коригиране на историческите унижения и запазване на позицията си на глобално лидерство. Времето, когато Съветският съюз идеологически - и икономически - превъзхождаше комунистически Китай, отдавна е отминало. Huawei Technologies изгражда руските 5G мрежи, докато Русия се нуждае от китайско сътрудничество за всичко - от части за самолети до валутни операции. Важно е също така, че не само САЩ и Европа налагат санкции на Москва, но и три други големи азиатски икономики: Япония, Южна Корея и Сингапур.

Андрей Кортунов, генерален директор на подкрепяния от Кремъл Руски съвет по международни въпроси, се съмнява, че руският елит има голям апетит да служи като младши партньор на Китай. Но той вижда малко алтернативи за Москва. "Откакто започна конфликтът, Русия започна да се нуждае от Китай повече от преди, защото Китай в много отношения остава единствения играч на фона на ограничени икономически връзки между Русия и Запада и на наложените санкции на Русия.

Груби изчисления

Може би най-голямото изчисление за Китай е колко далеч може да стигне, за да помогне на Путин да преодолее предстоящото ембарго на ЕС върху руския петрол. Тази европейска забрана ще пробие значителна дупка в бюджета на Русия, освен ако не се намесят други големи купувачи. Но при вземането на решение колко ще купува, Пекин има огромен лост върху Москва.

Русия и Саудитска Арабия вече са двата водещи доставчици на петрол за Китай. През май по море вносът на руски суров петрол в Китай достигна връх от две години с 1,14 милиона барела на ден, в сравнение с 800 000 барела на ден през 2021 г., според данни на Vortexa Analytics, споделени с "Политико".

Голяма част от обяснението за това обаче е чиста пресметливост от китайците, а не проява на политическа солидарност. Международните санкции означават, че търговците са предпазливи при боравенето с руския суров петрол, създавайки минимално пренасищане, което означава, че руският петрол се търгува с $20 до $30 по-евтино от международните референтни цени.

Като се има предвид, че Китай внася повече от 10 милиона барела на ден, със сигурност има място да се купуват повече, особено когато икономиката се рестартира и мерките за блокиране постепенно биват премахнати в ключови градове като Шанхай. Но руските продажби за ЕС са били около 2,4 милиона барела на ден. Предвид опасенията за сигурността на Китай относно свръхзависимостта от отделни доставчици, е малко вероятно Китай внезапно да започне да купува целия руски петрол, който сега остава в излишък.

По подобен начин Китай държи картите, когато става въпрос за газ. Точно преди да нахлуе в Украйна, Путин подписа споразумение със Си Дзинпин, като се съгласи да увеличи износа на природен газ до 48 милиарда кубически метра годишно в бъдеще, от скромните 4,1 милиарда кубически метра през 2020 г. Русия също планира нов тръбопровод "Силата на Сибир 2" , което би могло да доведе до по-лесно пренасочване на руския газ от Европа към Китай.

"Проблемът обаче е, че Китай държи всички карти в преговорите", пише Никос Цафос, главен енергиен съветник на гръцкия премиер, в доклад на мозъчния тръст през май. "И като при "Силата на Сибир 1", Китай ще направи твърда сделка. Това, което е неизвестно в този момент, е дали Китай е готов да сключи сделка. Русия вероятно ще предложи много атрактивни условия - ако не друго, поради своето отчаяние. Но ще ги приеме ли Китай? Ще бъдат ли изкушени от цената или ще помислят няколко пъти за разширяване на зависимостта си от Русия в този момент?

Меренето на оръжията

Нуждата на Русия от съюзник съвпада с нарастването на увереността на Китай. Колкото по-изолирана става Москва, толкова повече може да ѝ се наложи да помогне на Китай да развие своите геополитически амбиции.

В продължение на години китайските служители тихо лобираха пред руските си колеги да намалят продажбите на оръжие за Индия, заради понякога кървавите гранични спорове с Пекин.

Между 2017 и 2022 г. Индия беше най-големият пазар за износ на оръжие за Русия, следвана от Китай, според статистиката на Стокхолмския международен институт за изследване на мира. Битките с индийски войници, въоръжени с руско оръжие, може да не са забавни за Китай, но със сигурност са доходоносен бизнес за Русия.

Преди войната "Русия беше много упорита и (щеше) да каже: "О, Китай, Вие не сте в положение да ни диктувате избора на кого да продаваме оръжия. Но мисля, че Китай ще бъде в тази позиция вероятно пет години по-късно", каза Александър Габуев, експерт по отношенията между Русия и Китай от Фондацията на Карнеги за международен мир, авторитетен мозъчен тръст.

Индия от своя страна се опитва да запази отворени отношения с Путин. Ню Делхи, подобно на Пекин, купува евтин петрол, въпреки че също желае да поддържа силни връзки със САЩ.

"Русия, отслабена от война и санкции, но не хаотична и нестабилна, отговаря на дългосрочните интереси на Китай", каза Бобо Ло, бивш заместник-ръководител на австралийската мисия в Москва, който сега работи в Института "Лоуи". "Изолацията на Русия допълнително ще я тласне в позиция на младши партньор в отношенията с Пекин, като същевременно ще увеличи икономическата и стратегическата ѝ зависимост от Китай.

Командна позиция

Днешният обрат на силите би изглеждал много странен за онези, които пееха "Интернационала" в Москва през следвоенната ера.

В крайна сметка СССР и Китайската народната република бяха в сложни отношения в продължение на десетилетия, въпреки предполагаемата си идеологическа близост.

"През 50-те години на миналия век беше абсолютно ясно, че фактът, че Китай беше младши партньор, беше много дразнещ за неговите ръководители, тъй като в Пекин споделяха мнението, че Москва твърде често се грижи твърде много за отношенията си със Запада за сметка на отношенията си с Китай", каза Джоузеф Торигиан, автор на "Престиж, манипулация и принуда", нова книга за Сталин и Мао. "По времето на Сталин и Мао, Сталин беше учител, той беше титанът на комунистическото движение. Когато Сталин умря, Мао гледаше отвисоко на Хрушчов като на човек, който не разбира идеологията. Когато Дън Сяопин се срещна с Горбачов, Дън според всички смяташе Горбачов за идиот.

Докато Си и Путин споделят по-добро лично разбирателство от своите предшественици, те също имат много различни съображения за бъдещето на ролята на своите страни в света.

Пълният фокус на Си е върху осигуряването на президентството за трети път, въоръжен с призив да направи Китай - пазар, дълбоко свързан със Запада - по-проспериращ, в крайна сметка изпреварвайки САЩ, за да стане икономика номер 1 в света. Евентуални санкции биха разрушили този план.

Междувременно Путин е в по-сложна позиция. Той ще се радва да вземе каквото може от Китай като се има предвид текущото бедствие на страната му - дори ако това означава, че Русия се разглежда като младши партньор на Китай.

"Проблемът е, че той вижда конфликта в Украйна като наистина централен в борбата му да запази режима си", каза Габуев. "У Путин същесвува силно емоционална тунелна визия за важността на войната в Украйна и завоя на Киев към американците, особено след като помощта на американските военни, предоставянето на оръжие, споделянето на чувствителни разузнавателни данни... помага да се убият много руски войници. "

"Да бъдеш в джоба на Китай е по-малкият страх, защото фокусът наистина е върху борбата със САЩ", каза той. "Ако Китай предоставя необходимите ресурси - и в същото време не изглежда да се намесва във вътрешните работи на Русия - това е цената, която Путин би приел да плати, за да продължи борбата си със САЩ.


Поставете оценка:
Оценка 2.8 от 32 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Матрософ

    24 37 Отговор
    По-добре не може да бъде казано !

    Коментиран от #19

  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Европа

    37 13 Отговор
    Стария васал на Сащ. Като куче вярна
  • 4 Българка

    35 16 Отговор
    Истинският победител от кръвопролитната касапница в Украйна ще е Китай. Всички останали ще са губещи, включително САЩ, ЕС, Русия, Украйна

    Коментиран от #6, #9, #30

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 7 Не мислете

    19 2 Отговор
    за другите,оправете се Вие!
  • 8 ТуетинКарантино

    30 8 Отговор
    пак плачем на чужд гроб...лицемери сме си западняците и туй то...само зимата ще ни оправи
  • 9 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 10 Виктория Плюланд

    21 3 Отговор

    До коментар #9 от "Ще има много":

    в сънищата всичко е възможно
  • 11 Псевдоним

    24 15 Отговор
    Западна Европа е в по-лоша ситуация от Русия в тази политическа обстановка.

    Коментиран от #55

  • 12 БОЛШЕВИК

    26 13 Отговор
    Западът докато съществува в тоя си вид, винаги ще бъде такъв какъвто е сега и какъвто е бил преди. На запада са му нужни колонии които да владее и да изстисква народите до последна капка кръв. Хубавото е, че сегашният капиталистически запад е доста разклатен и изтощен, въпрос на време е да рухне напълно, за съжаление е само къде съсипа толкова съдби народ през последните 32 години в бившите соц. страни и бившия СССР!
  • 13 Втора армия в Света

    14 26 Отговор
    На времето бяха васали на монголците, а сега ще са на кйтаците. Азия си ги влече.
  • 14 Абвг

    25 8 Отговор
    Най силният съюз - световната военна свръхсила плюс световната икономическа свръхсила. Не може да бъде победен нито военно, нито икономически.

    Коментиран от #20, #23

  • 15 а какво за

    19 4 Отговор
    Байгън - поредния васал на жидoвeтe
  • 16 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 17 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 18 Другаря

    21 5 Отговор
    Джендъри, а вие чий васали сте?

    Коментиран от #29

  • 19 Те китайците

    9 6 Отговор

    До коментар #1 от "Матрософ":

    ....си бяха помислили така и в 1968г... После се чудиха къде са две дивизии.

    Коментиран от #26

  • 20 За съюза между

    7 5 Отговор

    До коментар #14 от "Абвг":

    Американските щати ли говориш?
  • 21 Човек с очи

    17 3 Отговор
    Трогваща грижа за Русия от страна на авторката. Браво !

    Коментиран от #43

  • 22 Великата

    13 12 Отговор
    Руска империя - васал на Китай. Ха-ха-ха. До тази позиция я
    докара др.Путин таксиджията.
  • 23 и кво от това?

    9 11 Отговор

    До коментар #14 от "Абвг":

    Абе пич!И в статията пише че Китай продава на ЕС и Америка на годинатолкова колкото русия не може да купи за пет години.Ще изспусне ли СИ питомното (ЕС и Америка ) за да гони дивото (русия)?Да не е луд!

    Коментиран от #32, #38, #40

  • 24 Луд

    15 3 Отговор
    Т.е. Китай ще купува руски Петрол на ниски цени а Европа американски на по високи.
    Кое е по добре за конкурентна икономика?
  • 25 Очевидно

    5 4 Отговор

    До коментар #5 от "Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺":

    Това е платен трол на ЦРУ. Не му се връзвайте. Пише същото (копирано) под няколко статии.
  • 26 След

    6 10 Отговор

    До коментар #19 от "Те китайците":

    погрома на руснаците в Украйна китайците мислят различно
  • 27 Абвг

    12 6 Отговор

    До коментар #9 от "Ще има много":

    Няма мераклии да късат парчета от Русия, защото в отговор тя ще им откъсне не само ръцете, а и главата😄😄😄
  • 28 Дори и поробени

    9 7 Отговор

    До коментар #5 от "Русский 🇷🇺🇷🇺🇷🇺":

    сме живели по-добре от вас и вашите помещици, чети Достоевски - тогава военен кореспондент. Това,че сме били недоверчиви е заради няколкото неуспешни ваши опита да завземете Истамбул по суша - 1806-12г., 1829-30г. и Кримската война 1853г. Много българи са изклани от турците или избягали в Бесарабия защото са ви помагали. Не взехте Босфора и 1878г.
  • 29 БОЛШЕВИК

    5 7 Отговор

    До коментар #18 от "Другаря":

    Едните са деца на дъгата, други поклонници на Мамона и обикновени подлоги!
  • 30 Аз съм

    12 2 Отговор

    До коментар #4 от "Българка":

    Военнопромишленият комплек на САЩ , ще генерира астрономически печалби, понеже всички решиха , че трябва да се въоражават.

    Коментиран от #44

  • 31 жалка картинка

    4 8 Отговор
    Малееее какъв руслямски рев ще има сега.
    ХХАХАХАХАХА
  • 32 Псевдоним

    7 1 Отговор

    До коментар #23 от "и кво от това?":

    Само че Китай отдавна гледа много по-далеч от джоба си. В случая е вероятно да прибере и питомното, и дивото.
  • 33 Втора армия в Света

    13 11 Отговор
    Путин и неговите олигарси съсипаха тази велика държава! Държава с огромни ресурси, но с малка икономика, един ден путин ще го няма, а олигарсите ще са или в дубай или в Европата. А обикновеният руснак ще тъне в мизерия създадена му от мръсния рашистки картел на путин и сие. СРАМ !!!
  • 34 666

    9 7 Отговор
    Русия ще бъде залята с китайски ментета които в Европа все по малко се купуват. Но орките няма да имат пари да си ги купят.
  • 35 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 36 Наблюдател

    9 4 Отговор
    Приятелство с Китай е като приятелство с питон. Рано или късно те изяжда!

    Коментиран от #64

  • 37 Сър Пичук

    6 7 Отговор
    Руснаците да започват да учат китайски и да започват да мислят с каква част от Сибир ще се разделят...
  • 38 Абвг

    8 4 Отговор

    До коментар #23 от "и кво от това?":

    Китай трябва да избира дали да продължи да продава на някой, който иска да го унищожи, или да жертва търговията, за да оцелее в съюз с Русия.
    Над 6 000 години Китай е оцелял, защото е взимал правилни решения.
    Впрочем, достатъчно е Китай да използва монопола си върху редкоземните елементи, за да прати САЩ и ЕС в 18-ти век.
    Същото важи за монопола с обогатения уран на Русия.

    Коментиран от #41, #54, #59

  • 39 Не може един

    7 5 Отговор
    сравнително не голям народ, 2% от световното население и 3% от икономиката да се простира на 13% от земната суша и да иска още територия. Искат всичко на изток от Германия(вкл. и България), искат си Аляска, Калининград, Северния океан до полюса, всички бивши републики, части от САЩ (около Сиатъл)... Ха поспрете се малко.

    Коментиран от #51

  • 40 йнхътгф

    2 0 Отговор

    До коментар #23 от "и кво от това?":

    Я да смятаме... Русия- 140млн. човека и доходи които не са особено големи, ес и ф.а.щ. са общо към 900млн. човека и доста по-добри доходи от тези на руснака... Някак онова "не може да купи и за 5 години" изглежда нормално за държава с 5 пъти по-малко население... У великата пропаганда горе пише и, че БВП на Китай е 10 пъти по-голям от БВП на Русия- някак е логично държава с 10 пъти повече население да има около 7-8-10 пъти по-голям БВП...

    Коментиран от #52

  • 41 и кво от това?

    5 1 Отговор

    До коментар #38 от "Абвг":

    Стига с тези простотии!Китай не се чувсва заплашен от който и да е.Русия как продаваше с десетилетия ресурси на запада който искаше да я унищожи?И ако не беше украйна това щеше да продължи.

    Коментиран от #50

  • 42 Просто човек

    5 4 Отговор
    Китай ще изкупи Рашия, но рашистите сами са си виновни...
  • 43 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 44 Абвг

    4 3 Отговор

    До коментар #30 от "Аз съм":

    След изчезването на СССР изчезна и военнопромишления комплекс на САЩ. Най лошото бе това, че им изчезнаха не само мощните военни заводи, а и квалифицираните им кадри, основата на средната им класа.
    Оттогава нямат нито една сполучлива разработка и въвеждане на въоръжение на разработка на оръжие от ново поколение.

    Коментиран от #61

  • 45 Васил

    5 3 Отговор
    Китайците не признават други раси освен своята така че Рашистите ще са им новите роби.

    Коментиран от #48

  • 46 Госあ

    6 1 Отговор
    В целия свят, едва ли има съседни държави които не са врагове. Даже англичаните са се били с т.нар. американци. Пропагандата е плоска. Не знам какво цели.

    Коментиран от #47

  • 47 Госあ

    3 0 Отговор

    До коментар #46 от "Госあ":

    едва ли има съседни държави, които не са били врагове в определен момент
  • 48 Абвг

    6 5 Отговор

    До коментар #45 от "Васил":

    🎃Тъпо е да вярваш, че някой, който има над 30 пъти повече ядрени оръжия от друг, може да му бъде роб.😃😃
    Както и , че може да му завземе Сибир, без да го унищожат.😃😃😃😃😃😃😃

    Коментиран от #56

  • 49 Госあ

    3 4 Отговор
    Иначе, руснаците си знаят, че са на светлинни години назад от Китай. Винаги са били. В китайските филми мужиците се валят в кал и яздят прасета 😂 Сериозно 💁
  • 50 Абвг

    0 2 Отговор

    До коментар #41 от "и кво от това?":

    Китай не се чувствал заплашен, след като САЩ официално обявиха, че Китай е най голямата заплаха за тях?
    В отговор Китай обяви, че ще увеличи ядрения си потенциал до този на САЩ , защо ли?
    И го прави, и ще го направи до 2030г. ( по American Thinker, 2021), защото не се плаши, нали!😄
    Ким Чен Ун е примера, какво да направиш, за да не те тероризира и заплашва САЩ.
  • 51 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 52 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 53 1944

    4 5 Отговор
    китайската анаконда лесно ше удуши проскубаната силирска мечка.
  • 54 Втора армия в Света

    2 0 Отговор

    До коментар #38 от "Абвг":

    Не забравяй за опйомните войни в който китай стана дефакто васал на запада(включително и русия). Макао и хонконг биват даже отделени територии. Причината за това е била самоизолацията им, което води до голяма изостаналост спрямо запада. Подобие на днешна С.Корея.
  • 55 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 56 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 57 Крас

    3 2 Отговор
    Класически интриганти,ненадминати лицемери и изпечени лъжци и провокатори.
    Къде е тази свобода на словото.
    А на нас ни е кофти,че сме на опашката.
  • 58 Механик

    2 0 Отговор
    А кой е стария? Щото ако има нов, значи е имало и стар.
  • 59 1944

    4 2 Отговор

    До коментар #38 от "Абвг":

    прогреса и напредъка на една цивилизация са в технологии и знания не в копане на суровини.
  • 60 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 61 Аз съм

    0 2 Отговор

    До коментар #44 от "Абвг":

    Прав си, но това не пречи да си продават боклуците . Виж колко сделки сключиха напоследък за това недоразумение ф35 , ще си продават и пейтриъти и какво ли още не ,амуниции ,части , инфраструктура , обучение . А колко точно боеспособни са , се надявам купувачите да не разбират ....
  • 62 стоян георгиев

    6 1 Отговор
    Путин постигна страшни резултати.вкара фини и шведи в нато скара се с европа и сащ изби или прогони руснаците от украйна,фалира русия и обогати китай.уникално глупав милиционер.
  • 63 Мито

    3 0 Отговор
    Статията с добра. Възниква обаче един въпрос. Дали Русия ще се раздели с част от територията си в Далечния изток в полза на Китай. Доброволно ще си я даде или продаде.
  • 64 Ууууу

    1 2 Отговор

    До коментар #36 от "Наблюдател":

    До кога ще се опитвате да анализирате Русия и да се опитвате да я слагате в разни релси в който вие искате да бъде. САЩ направи питонска прегръдка на Европа и няма да я пусне докато не я изтиска до край след което ще я изплюе.
  • 65 САЩ и Китай- борци за Световен мир

    1 1 Отговор
    Китай следи внимателно руската инвазия в Украйна и Китай без да воюва, ще е най големият печеливш и победител от агресията и войната на Русия в Украйна...!!! Когато подразберат от САЩ че носят отговорност да подкрепят световния мир и им се гарантира, че имат по голям интерес отново да си върнат и притежават всичките суровини на цял Сибир,завладян и окупиран сега от Русия и който си е стара и исконна китайска територия, колкото и Тайван, ще да преосмислят "приятелството" си с Русия....!
    Цената, която Путин ще плати за нахлуването си и войната в Украйна, ще е много висока и изнудването с руския газ за Европа няма да го спаси, защото западна Европа е достигнала икономическото си превъзходство над Русия и по добър стандарт на живот за населението си и без зависимостта си от руския газ...! НО проблема за Европа и за САЩ си остава и ще трябва да бъде разрешен ,че допуснаха и позволиха на някакво икономическо джудже като Русия да ги рекетира с внос на суровини и газ и да заплашва човечеството с оръжие и ядрена война ,но това бързо ще бъде бъде коригирано и от тук нататък след войната ,Китай ще си възстанови териториите в Сибир, а Руската Федерация ще бъде заслужено раздробена, демилитаризирана и ще изчезне в този си вид, в който ни е била позната досега и без Русия,Светът ще стане много по добро място за живеене....!!!

    Коментиран от #66, #67

  • 66 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 67 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 68 Еропейците новите

    0 0 Отговор
    Васали на САЩ
Новини по държави:
Новини САЩ, Новини Великобритания, Новини Германия, Новини Италия, Новини Франция, Новини Испания, Новини Гърция, Новини Украйна, Новини Белгия, Новини Китай, Новини Сирия, Новини Сърбия, Новини Бразилия, Новини Австралия, Новини Япония, Новини Швейцария, Новини Северна Македония, Новини Турция, Новини Полша, Новини Румъния, Новини Иран (Ислямска Република), Новини Австрия, Новини Нидерландия, Новини Северна Корея, Новини Всички държави, Новини Унгария, Новини Канада, Новини Литва, Новини Индия, Новини Мексико, Новини Южна Корея, Новини Хърватия, Новини Норвегия, Новини Дания, Новини Финландия, Новини Ирландия, Новини Аржентина, Новини Дубай, Новини Португалия, Новини Словакия, Новини Беларус, Новини Латвия, Новини Естония, Новини Словения, Новини Чехия, Новини Швеция, Новини Ирак, Новини Афганистан, Новини Албания