Last news in Fakti

1 Август, 2022 11:15 1 327 11

В Германия спорят за атомните централи

  • германия-
  • атомните централи-
  • русия-
  • москва-
  • доставки-
  • газ

Германия обмисля дали да изключи последните си три атомни електроцентрали

В Германия спорят за атомните централи - 1
Снимка: Shutterstock

Нарастващата загриженост заради въздействието на потенциалното спиране на руския газ подхранва дебата в Германия за това дали страната трябва да изключи последните си три атомни електроцентрали, както е планирано, в края на тази година, съобщава Асошиейтед Прес.

Възможността за евентуално удължаване на работата им се появи, след като в средата на юли Министерството на икономиката обяви нов "стрес тест" за сигурността на доставките на електроенергия. Предполага се, че се взема предвид по-неблагоприятен сценарий от предишен тест, завършен през май, който установи, че количествата са осигурени.

Оттогава Русия намали доставките на природен газ през газопровода "Северен поток 1" за Германия до 20% от капацитета на фона на напрежението около войната в Украйна. Москва цитира технически проблеми, които според Германия са само извинение за чисто политически действия. Русия напоследък осигуряваше около една трета от газовите доставки на Германия и има опасения, че може напълно да "врътне кранчето".

Основният опозиционен блок все по-често отправя искания за удължаване на живота на атомните централи. Подобни призиви идват и от най-малката партия в коалиционното правителство на канцлера Олаф Шолц, Свободната демократическа партия, която се подкрепя от бизнеса.

"Много се говори за това да не изключваме безопасните и щадящи климата атомни електроцентрали, а ако е необходимо да ги използваме до 2024 г.", каза министърът на финансите Кристиан Линднер, лидер на свободните демократи, пред вестник Bild am Sonntag в неделя. Той призова министъра на икономиката Робърт Хабек, който отговаря за енергетиката, да спре използването на газ за производство на електроенергия.

Призивите за удължаване на използването на ядрена енергия са неудобни за другите две управляващи партии, лявоцентристките социалдемократи на Шолц и по-специално Зелените на Хабек. Противопоставянето на ядрената енергия е крайъгълен камък на идеологията на тази партия. Именно правителство на социалдемократите и Зелените стартира извеждането от експлоатация на ядрените мощности преди две десетилетия.

Правителство, съставено от дясноцентристкия Християндемократически съюз на тогавашния канцлер Ангела Меркел и Свободните демократи, определи настоящата форма на този процес през 2011 г., малко след ядрената катастрофа във Фукушима в Япония.

Хабек отдавна твърди, че удължаването на работата на тези реактори би било правно и технически сложно и би допринесло малко за справяне с проблемите, причинени от недостига на газ, твърдейки, че природният газ не е толкова важен фактор за генериране на електроенергия, колкото за захранване на промишлени процеси и осигуряване на отопление.

"Имаме проблем с отоплението или с промишлеността, но не и с електричество - поне не като цяло в цялата страна", каза той в началото на юли.

През първото тримесечие на тази година ядрените централи осигуряват 6% от производството на електроенергия в Германия, а газът - 13%. Линднер каза, че "трябва да работим, за да гарантираме, че кризата с електричеството няма да се появи в допълнение към газовата криза".

Някои Зелени показаха известна степен на отвореност по този въпрос през последните дни, за да позволят на един или повече реактори да продължат да работят за кратък период със съществуващото ядрено гориво, ако страната е изправена пред криза в електроснабдяването - но не и за по-дълго.

Други обаче не харесват идеята. Това "също е удължаване на живота" за реакторите, което би изисквало промяна на съществуващия закон, "и ние няма да го пипаме", каза видният депутат от Зелените Юрген Тритин - бивш министър на околната среда на Германия, именно когато спирането на ядрените мощности бе поставено на масата за първи път - пише съботният вестник Tagesspiegel.

Критиците казват, че подобна мярка така или иначе не е достатъчна. Опозиционният лидер Фридрих Мерц призова правителството незабавно да поръча нови горивни пръти за останалите реактори. Високопоставеният опозиционен депутат Александър Добриндт призова три вече затворени реактора да бъдат повторно активирани и каза пред вестник Welt am Sonntag, че "в тази ситуация е възможно удължаване на живота на ядрената енергия с поне още пет години".

Позицията на Шолц по въпроса остава неясна. Правителственият говорител Кристиане Хофман каза миналата седмица, че се очакват резултатите от "стрес теста", които ще бъдат готови през следващите седмици.

Правителството вече даде зелена светлина на компаниите за комунални услуги да пуснат отново в експлоатация 10 неработещи въглищни електроцентрали и шест, работещи с мазут, и също така планира да разчисти пътя за повторното активиране на изключените електроцентрали, работещи с лигнитни въглища Други 11 въглищни електроцентрали, които трябва да бъдат затворени през ноември, ще могат да продължат да работят.

Източник: Асошиейтед Прес


Поставете оценка:
Оценка 3 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Нека спорят

    22 0 Отговор
    Тя зимата идва
  • 2 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 3 Дедо ви

    18 0 Отговор
    Тия съвсем са им изпили чавки мозъка. Ще си затворят централите в момент когато няма и газ. На дърва ли ще преминат? Ами те и дървата идват от Коми, тоест пак от Русия. Да правят каквото искат. Проблема е, че пак ние ще сме потърпевши. Защото като дойде зимата и германците останат без газ и ток познайте откъде ще взимат ток. Познахте от първия път - от Козлодуй. А сега познайте дали ще остане за нас ток или ще минем на режим на тока за да има за германците. Пак познахте- за нас няма да има ток, щото управляващите ни са дуп....ци.
  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 6 От страни.

    9 0 Отговор
    "Москва цитира технически проблеми, които според Германия са само извинение за чисто политически действия."

    Аз пъ разбрах друго за желанието на германците да имат газ.То Газпром нали го изкара как германците силно искат да получават газ:
    1. Десет писма покани на германските инженерии от Сименс да дойдат да обслужват турбините – не идват, нищо че са задължени и това е написано в договора.
    2. 25% от нещата за ремонт на първата турбина не са извършени но турбината е върната и е без документи за ремонта.
    3. Канада е дала разрешително за ремонта на следващите турбини не на германския Сименс а на канадския Сименс а това означава че може и да не върнат обратно на русняците турбините заради санкциите.
    4. Сименс реши да връща турбината не направо в Русия а през Германия и ги забави.
    5. Турбината не е пратена на Газпром щото не са съставени правилно документите, не е посочено верно кой я приема в Русия и затова не могат документите да минат митницата.
  • 7 Всъщност

    10 0 Отговор
    Не забравяйте , че каквото и да ви говори Германия за зелена енергия , тя има въглищни запаси от 300 млрд. тона . И ако някой има интерес да саботира чистата енергия , това е Германия .

    Коментиран от #8

  • 8 Пфшик....

    0 1 Отговор

    До коментар #7 от "Всъщност":

    И кво като има кюмюр?
  • 9 тез пък

    5 0 Отговор
    Зелени тикви ще спират атомната централа за да горят въглища и мазут. До края на зимата ще са в 18ти век.
  • 10 До кога

    4 0 Отговор
    Аз не разбирам защо който и да било ще спира атомните си централи. Толкова ли зелените откачалки са превзели властта? А и те самите не знаят ли че това е най-чистата енергия.
    Рано или късно газта, нефта и въглищата ще свършат. Какво ще правим тогава, в 18 век ли ще се връщаме?
    Защо не се строят атомни централи, покриващи нуждите за битова електроенергия, а нефта и газа да се пестят за секторите, които се нуждаят от него?
  • 11 ХА- ХА- ХА

    4 0 Отговор
    ТОВА- ДНЕШНА ГЕРМАНИЯ ДЪРЖАВА ЛИ Е? МАРКУС ВОЛФ СЕ СМЕЕ ОТ РАЯ.
Новини по държави: