17 Август, 2022 14:55 1 975 4

Предупреждават за катастрофални последици от затоплянето на Средиземно море

  • средиземно море-
  • затопляне-
  • вода-
  • учени-
  • предупреждание-
  • последици-
  • морски

В някои дни температурите на водата редовно надвишават 30 градуса по Целзий

Предупреждават за катастрофални последици от затоплянето на Средиземно море - 1
Източник: Shutterstock

Летовниците се наслаждават на летните горещини по крайбрежието на Средиземно море, но климатолози предупреждават за ужасни последици за морския живот в поредицата от тежки горещи вълни, съобщи Асошиейтед прес.

Учените казват, че от Барселона до Тел Авив наблюдават изключителни повишения на температурите в диапазона от 3 градуса по Целзий до 5 градуса по Целзий над нормата за този период на годината. В някои дни температурите на водата редовно надвишават 30 градуса по Целзий, цитира dariknews.bg.

Изключителната горещина в Европа и други страни по средиземноморското крайбрежие се превърна във водещо заглавие в медиите това лято, но повишаващата се температура на водата остава извън фокуса на вниманието.

Горещите вълни в морската вода се причиняват от океански течения, които образуват зони с топла вода. Системите и топлината в атмосферата също може да добавят градуси към температурата на водата. По подобие на горещите вълни на сушата, и тези във водата са по-дълготрайни, по-чести и по-интензивни в резултат на причинените от човешката дейност климатични промени.

Ситуацията е "много тревожна", каза Жоаким Гарабоу, изследовател в Института за морски науки в Барселона. "Изтласкваме системата до ръба. Трябва да вземем мерки по въпросите с климата възможно най-скоро".

Той е част от изследователски екип, публикувал неотдавна доклад за горещите вълни в Средиземно море в периода 2015-2019 г. Според доклада феноменът е довел до "масово измиране" на морски видове.

Около 50 вида, сред които корали, сюнгери и водорасли по протежение на хиляди километри от средиземноморското крайбрежие, са засегнати, се посочва в изследването, публикувано от специализираното сп. "Глоубал чейндж байолъджи".
Особено опасна е ситуацията в източния средиземноморски басейн.

Водите край Израел, Кипър, Ливан и Сирия са "най-горещата точка в Средиземно море, със сигурност", каза Гил Рилов, морски биолог в израелския Океанографски и лимнологически изследователски институт и един от съавторите на изследването. Средните температури на морската вода през лятото вече постоянно са над 31 градуса по Целзий.

Тези топли води изправят много от местните видове на ръба на оцеляването, "защото всяко лято оптималната температура за тях се надвишава", каза той.
Това, на което той и колегите му стават свидетели по отношение на загубата на биоразнообразие, е прогноза за това, което ще се случи на запад в морето, по посока Гърция, Италия и Испания, през следващите години.

Гарабоу посочва, че моретата са служили и помагали на планетата чрез абсорбирането на 90 на сто от излишната топлина на Земята и 30 на сто от въглеродния двуокис, отделян в атмосферата от производството на въглища, петрол и газ. Това е било възможно, когато моретата и океаните са били здрави, каза той.

"Но сега сме довели океана до нездраво и дисфункционално състояние", обясни той.

Гарабоу и Рилов казват, че повечето от политиците не знаят за затоплянето на Средиземно море и за последиците от това. "Наша работа като учени е да привлечем вниманието им, за да помислят по този въпрос", каза Рилов.

Горещите вълни в Средиземно море може да имат сериозни последици и за страните, граничещи с морето и за над 500 милиона души, които ги обитават, ако не се вземат мерки, казват учените. Рибните запаси ще намалеят и туризмът ще бъде тежко засегнат, когато разрушителните бури станат по-обичайно явление на сушата.

Макар да представлява едва 1 на сто от световния океан, Средиземно море е един от основните резервоари на биоразнообразие на планетата. В него живеят между 4 на сто и 18 на сто от известните в света морски видове.

"Въпросът не е толкова да оцеляването на природата, защото биоразнообразието ще намери начин да оцелее на планетата", каза Гарабоу. "Въпросът е, че ако продължаваме в тази посока, вероятно нашето общество, хората - ние няма да имаме къде да живеем".


Поставете оценка:
Оценка 2.9 от 7 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 ГРАД КОЗЛОДУЙ

    3 5 Отговор
    Време е за нов данък за моретата.
  • 2 Някой

    8 3 Отговор
    Хайде стига сте плашили хората. Климатът се е променял през цялата история на Земята. Не е константен. Излизаме от последният ледников период все още и температурите се покачват. Били са и по-високи. Въпреки това, животът на планетата е оцелял.
    Отделно, затоплянето не е с такива темпове, с каквито ни го изкарват. Още през 90-те години се говореше как до 20 години световният океан ще си повиши нивото с няколко метра и ще залее държави като Вануату. И Манхатън. Ама, 30 години по-късно, нивото си стои все същото, нищо че уж се стопиха една камара акртически ледове...
    Математическите модели са сбъркани, или са нарочно направени така, че да изкарват подобни данни. Защото едни много много милиарди зелена шума трябва да бъдат усвоени от малко на брой богати хора.

    Коментиран от #3

  • 3 Соваж бейби

    3 0 Отговор

    До коментар #2 от "Някой":

    Дано да си прав ,така е било през различните епохи.Тази година е дяволска като че ли портите на Ада са отворени,4 горещи вълни ,има реки пресъхнали ,земята е като пустиня ,началото на Август като късна есен .Свекъра почти нищо извади от картофите ,доматите кафеви мухлясали би ги градушка после жега ,тиквички ....забрави .По улиците и в градината не мога ти опиша колко птици измряха ,таралежи бях им приспособила хотел на малкия пластмасовата къща в двора ,цветята измират пред очите ти беше забранено поливането само тропическите оцеляха.Лятото мина като зима с климатик ,вечер излизаш на вън.Ужасно е ами изгорелите гори няма да се върнат до година ,в големите градове прахоляк и бетон изсичат се дървета да строят грозни бараки и апартаменти,в Марсей хиляди тротинетки вадят от морето края на лятото и Сена плюс боклуци ,войните не спират .....Ако всяко лято е такова не ни чака нищо добро в Алпите 30° градуса не виждано сега .
  • 4 Павел пенев

    0 0 Отговор
    Средиземно море вече представлява помийна яма замърсена с отпадъци,фекалии води и хиляди удавени бежанци.
Новини по държави: