Ограничаването на коронавируса в Северна Корея доведе до още по-голямо нарушаване на човешките права в страната, се казва в доклад на ООН, като се посочват допълнителни ограничения за достъп до информация, по-строга сигурност на границите и засилено цифрово наблюдение, предаде Ройтерс.
Докладът, публикуван от службата на ООН за правата на човека в Сеул, който ще бъде представен на Общото събрание през октомври, идва в момент, когато правозащитни групи казват, че различни авторитарни правителства по света са използвали кризата с COVID, за да затегнат хватката си и да преследват противниците си.
Въз основа на интервюта с дезертьори, информация от други агенции на ООН и материали с отворени източници, в доклада се казва, че затварянето на границата на Северна Корея в началото на 2020 г. е допринесло за ограничаване на достъпа до външна информация. Властите засилиха присъствието на военните, оградите и камерите и детектори за движение по границата, се казва в доклада.
Страната също така използва нови технологии, като цифрови водни знаци и модификация на хардуера, за провеждане на наблюдение и потискане на достъпа до чуждо медийно съдържание, като същевременно заглушава радиочестоти извън Северна Корея.
Тези мерки направиха "по-трудно влизането на информация в страната, като например чрез разпространението на USB памети и микро SD карти", се казва в доклада.
Ройтерс не можа независимо да провери съдържанието на доклада.
Пхенян многократно е отхвърлял обвиненията в нарушаване на правата и е критикувал разследванията на ООН относно положението му като подкрепяна от САЩ схема за намеса във вътрешните му работи.
Изолираната страна обяви победа над COVID и облекчи някои ограничения, включително носенето на маски, освен в граничните региони, този месец, след като съобщи за първото си огнище през май.
Северна Корея никога не е потвърждавала колко хора са заразени с вируса, но вместо това докладва ежедневни случаи на треска до края на миналия месец.
В доклада се казва още, че епидемията може да е влошила достъпа на севернокорейците до подходяща храна и здравеопазване, като се позовава на липсата на медицинска инфраструктура.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Койдозлу
Примерно:
Имаме право на парламентарни избори но са все едни и същи от десетилетия.
11:36 31.08.2022
2 Само питам за един приятел
Коментиран от #3
11:44 31.08.2022
3 Само напомням
До коментар #2 от "Само питам за един приятел":
В Европа и САЩ все едно не ни нарушаваха ЧОВЕШКИТЕ ПРАВА и СВОБОДИ! Заключваха хората по домовете с МЕСЕЦИ и ГОДИНИ, за да ги "пазят" от грип. Принудиха ги да се бодат с КЕСПЕРИМЕНТАЛНИ инжекции, които НЕ спират заразата и за които НИКОЙ не иска да носи отговорност - дори производителите им. Дори УВОЛНЯВАХА лекари, учители и военни, ако не се набодат. Уж за да спрели заразата, пък същевременно ни разправяха, че и набодените продължавали да разнасят грипа и трябвало да продължат да носят ПАРЦАЛИТЕ, които и ПРАХ не могат да спрат, пък какво остава за вирус.
;)
Коментиран от #4
11:50 31.08.2022
4 НИЕ ПОМНИМ
До коментар #3 от "Само напомням":
А мисирките бутаха експерименталните инжекции във всякакви статии, дори несвързани с корончо.
11:52 31.08.2022
5 А в Канада
12:00 31.08.2022
6 Я виж
12:01 31.08.2022
7 а вие
12:11 31.08.2022
8 А бе
12:11 31.08.2022