Last news in Fakti

15 Септември, 2022 14:15 2 341 24

САЩ обмислят санкции за Китай

  • сащ-
  • китай-
  • санкции

Как САЩ биха могли да наложат санкции на Китай, за да предотвратят нападение срещу Тайван?

САЩ обмислят санкции за Китай - 1
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Съединените щати предупредиха Китай, че санкциите, които координираха срещу Русия във връзка с Украйна, трябва да послужат като предупреждение какво да се очаква, ако Пекин предприеме действия срещу Тайван.

След реакцията на Пекин на посещението на председателката на Камарата на представителите в САЩ Нанси Пелоси в Тайван през август Вашингтон ускори обсъждането на варианти за санкции, а Европейският съюз е подложен на дипломатически натиск от страна на Тайпе да направи същото, съобщиха източници на Ройтерс.

Въпреки това набирането на подкрепа за подобни стъпки ще бъде много по-трудно, отколкото в случая с Русия, предвид огромната роля на Китай в световната икономика. Ето някои от възможностите и пречките, които експерти, дипломати и бивши служители изтъкват.

ПРЕДПАЗЛИВОСТ ПО ОТНОШЕНИЕ НА "ЯДРЕНИЯ ВАРИАНТ"

Проектът за мерки на Конгреса на САЩ очертава пълния набор от наказателни санкции, които може да бъдат наложени на Китай заради Тайван, включително на президента Си Цзинпин и други лидери, действия за изключване на китайските банки от световните пазари, забрани за вписване на китайски фирми в САЩ, за внос на китайски стоки и ограничаване на китайските енергийни проекти.

Така нареченият "ядрен вариант" за забрана на всякакъв бизнес в щатски долари между американски и китайски банки, който на практика би поставил китайските институции извън международната финансова система, обаче се счита за много малко вероятен, поне засега, предвид вредите, които би могъл да нанесе на американската и световната икономика в по-общ план.

ОТБРАНА, ТЕХНОЛОГИИ И КОСМИЧЕСКА ИНДУСТРИЯ

Вместо това политиците вероятно ще предпочетат първоначално по-малко драматични мерки, като например замразяване на активи, насочени срещу китайски длъжностни лица, компании и институции; по-ограничени действия срещу някои банки; и правила, забраняващи сделки, облагодетелстващи военно-промишления комплекс на Китай, включително неговия сектор на полупроводниците и аерокосмическата индустрия.

Крейг Сингълтън, бивш служител на американското правителство и експерт по санкциите във Фондацията за защита на демокрациите, заяви, че може да има готовност да се разгледат мерки срещу финансови институции, свързани с управляващата Китайска комунистическа партия, включително Народната банка на Китайската централна банка и различни държавни банки, които подкрепят търговията и промишлеността, "но летвата ще бъде доста висока".

"Подозирам, че много от американските политици ще се въздържат да предприемат много строги мерки, поне преди действително нахлуване", каза той, като обясни, че подобни стъпки биха могли да "навредят значително на американската икономика".

АЗИАТСКИТЕ СЪЮЗНИЦИ ВЕРОЯТНО НЯМА ДА БЪДАТ СКЛОННИ

Подкрепата от Азия е от решаващо значение за ефективните санкции и ще бъде трудно да се убедят държавите там, като се имат предвид огромните им икономически връзки с Китай.

Повечето азиатски държави, като изключения правят Австралия, Япония, Сингапур и Южна Корея, не отидоха по-далеч от вербалното осъждане на Русия заради Украйна, а "Русия далеч не е толкова свързана със световната икономика, колкото Китай", каза един азиатски дипломат.

"Не съм сигурен доколко реалистична ще бъде тази заплаха от санкции от руски тип", каза той.

"Най-вероятно страната, която би подкрепила позицията на САЩ, е Япония. Японските компании, дори и да се опитват да диверсифицират, обаче имат толкова много производство в Китай, че не знам от какво могат да се откажат бързо."

Според последното проучване на японското министерство на търговията през годината, приключила през март 2021 г., общо 7 486 японски фирми са имали местни дъщерни дружества в Китай, което е малко под една трета от всички чуждестранни дъщерни дружества на японски фирми.

"Много държави не са готови за налагане на санкции на Китай", заяви служител от азиатския съюзник на САЩ. "Намираме се в началната фаза за развиване на солидарност между съмишленици, което в момента изглежда малко символично и повърхностно."

КИТАЙСКИ КОНТРАМЕРКИ

В миналото Пекин е заемал твърда позиция спрямо азиатските държави, следващи примера на САЩ, например когато Южна Корея бе изправена пред китайски икономически ответни мерки след разполагането на американска система за противоракетна отбрана на нейна територия.

Китай също така предприе действия за намаляване на зависимостта от вносни технологии и работи за развитието на използването на цифрова валута, която би му позволила да заобиколи банковите санкции.

"Китай е агресивен в опитите си да разпространи своята цифрова валута сред възможно най-много ... партньори", казва Назак Никахтар, бивш високопоставен служител на министерството на търговията на САЩ.

"Така че ще има добра подгрупа от световната търговска общност, която ще може да заобикаля всякакви преки санкции срещу Китай."

Китайските лидери бяха дали да се разбере, че ще се поучат от опита със санкциите срещу Русия, а също и от кампанията на тогавашния президент Доналд Тръмп срещу телекомуникационния гигант "Хуавей", на която бяха необходими близо две години санкции и забрани за износ на чипове, за да нанесе значителни щети.

"Хуавей" се запаси с американски чипове преди влизането в сила на забраните, с цел да предпази компанията от репресии", каза Сингълтън. "Китай почти сигурно ще направи същото по отношение на Тайван - има някои индикации, че вече го прави - за да намали рисковете за себе си, тъй като отношенията между САЩ и Китай продължават да се влошават."

ПРИЗИВЪТ НА БАЙДЪН

Експерти като Сингълтън смятат, че "всеобхватни санкции" срещу Китай са малко вероятни, особено като се има предвид, че такива все още не са наложени на Русия.

Бивш високопоставен американски служител заяви, че решението в крайна сметка ще трябва да бъде взето президента Джо Байдън, който при посещението си в Япония тази година каза, че Китай вече "флиртува с опасността" с военния натиск, който оказва върху Тайван.

"В края на краищата, нека бъде ясно, това е политическо решение на президента, и ако той реши, че трябва да сигнализираме за възпиране по този начин, може да каже "действайте" и министерството на финансите може да го направи много бързо", посочи въпросният източник.

Дейвид Брънстром и Майкъл Мартина от Ройтерс

Източник: БТА


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 16 гласа.



Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, auto.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Русофил

    19 3 Отговор
    Той Си да ни даде заеми, пък вие си слагайте санкции.
  • 2 ДЖАМБО

    46 4 Отговор
    И ВИЦОВЕ ВЗЕХТЕ ДА ПОБЛИКУВАТЕ КРАВАРИЯ СИ ОТИВА

    Коментиран от #10

  • 3 🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬🇧🇬

    47 2 Отговор
    А те какви се явяват, че решават на кой какви санкции, кой има нужда от демокрация, ...? Моля ако някъде го пише, само са се посочи източникът на информация.
  • 4 Хахаха

    39 2 Отговор
    Да вземат да помислят как да вкарат Байдън в Курило, че с тия въображаеми другари, с които се ръкува не му е добре положението. А за световните проблеми да не се грижат (разбирай създават). Скоро света ще се успокои, много скоро - 14.11.22г., мисля, че е датата на междинните избори.
  • 5 1520

    17 1 Отговор
    снкции,санкции пръц г зьо
  • 6 Леле -леле

    36 1 Отговор
    Малкото оцелели европейци след антируските санкции едва ли ще преживеят и антикитайски !
  • 7 Бай Митко

    43 2 Отговор
    Краварите си измислят разни санкции, а Европа бере плодовете им. Смешници колкото санкциите ви повлияха на Русия толкова ще усетят и Китай. Интересното е че Русия и Китай са санкционираните пък ний опираме пешкира.
  • 8 Хихихи..

    27 1 Отговор
    Дотук добре,но като ви се изпразни торбата със Санкциите,кво прайм?
  • 9 За САЩ

    41 0 Отговор
    Сащ изобщо не се интересуват от Тайван, а искат да спрат развитието на китайската икономика. Всичко е заради пари.

    Коментиран от #20

  • 10 Цвятко

    3 19 Отговор

    До коментар #2 от "ДЖАМБО":

    Търговията на Китай със САЩ е няколко трилиона долара.
    Търговията между Китай и Русия е за има няма 100млрд. като основно русия изнася суровини, а внся евтини боклуци.

    Ти ми кажи Китай от кого има повече изгода...

    Коментиран от #15, #24

  • 11 Теодор Рузвелт

    2 25 Отговор
    САЩ трябва да ги санкционира и да върне Китай в ерата на първия император когато са ровили в кошчето за ориз
  • 12 Джандарм

    13 0 Отговор
    То па вий сте най убави. То май нямаше държава дет да я харесате.
  • 13 Щукар

    22 1 Отговор
    Този дъртел проскубан с деменция защо се бута сега пък в Китай? Чайнийците ще му натрият носа със сигурност. Те не си мълчат,като руснаците.
  • 14 Бай Дън Сяо Пън

    16 1 Отговор
    И ще си останат с "обмислянето" че много кинти дължат на жълтите ...
  • 15 Каква търговия?

    21 0 Отговор

    До коментар #10 от "Цвятко":

    Китай изнася продукция за САЩ, а в замяна получава зелена тоалетна хартия. Гювечът свърши. Със санкции или без санкции.
  • 16 Шумен

    10 0 Отговор
    Тоз дъртак още ли мърда ве
  • 17 Бай Онзи

    7 0 Отговор
    Дайте нещо за тигвата че стана много скучно !
  • 18 Kyранага Сама

    6 0 Отговор
    бълхата обмисля генг бенг на слона?
  • 19 ники

    18 0 Отговор
    И Китай ще се стреснат колкото Русия от санцкиите на САЩ. Това да не е васалния ЕС или България....
  • 20 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 21 Българин

    11 0 Отговор
    Тия американци за какви се взеха,за велики?Те ли ще командват цял свят.Сега санкции на Китай.Хайде спрете се.Русия и Китсй са велики сили.Прости американци.Най-много да рсзпалят ядрена война.
  • 22 😆😆😆

    0 3 Отговор
    Нека им на жълтурите 🤣
  • 23 Кравари - говедари

    7 0 Отговор
    Бонаци,изглежда много бой им се яде на краварите .Но нищо тъй или инак вече сами си го изпросиха .Китайците вече са готови да действат в Тайван.
  • 24 един от многото

    9 0 Отговор

    До коментар #10 от "Цвятко":

    Що бе Цвятко , да не би китайците да не искат и те стоките които изнасят за САЩ да се вдигнат като цена. Един съвсем пресени нагледен случай , Русия е изнесла по малко газ , петрол и торове а са вземали повечко парички! Отиди в щатите в някой от големите им магазинни вериги , като Уол Март , Кей Март , Сиърс и ще видиш , че 80% от стоката е китайска , 15% от Тайван и Виетнам и 5% най грозната и скъпа стока си е тяхна! Така , че ако я спрат тази стока , великите демократични съединени американски щати умират прави! Само с бургери , кока кола и технологии не се прави икономика!