13 Октомври, 2022 14:50 1 282 17

Европа търси в Африка заместител на руския газ

  • сенегал-
  • алжир-
  • египет-
  • африка-
  • lng-
  • втечнен природен газ-
  • впг-
  • нигериия

Нов проект за втечнен природен газ край западното крайбрежие на Африка може да е завършен само на 80%, но перспективата за нов доставчик на енергия вече привлече лидерите на Полша и Германия

Европа търси в Африка заместител на руския газ - 1
Снимка: Shutterstock

Нов проект за втечнен природен газ край западното крайбрежие на Африка може да е завършен само на 80%, но перспективата за нов доставчик на енергия вече привлече лидерите на Полша и Германия, предава Associated Press.

Първоначалното находище близо до бреговете на Сенегал и Мавритания се очаква да съдържа около 425 милиарда кубически метра газ, пет пъти повече от това, което зависимата от газа Германия е използвала през цялата 2019 г. Но добивът на газ не се очаква да започне преди края на следващата година.

Това няма да помогне за разрешаването на енергийната криза в Европа, предизвикана от войната на Русия в Украйна. Все пак Гордън Бирел, изпълнителен директор на съразработчика на проекта "Бритиш Петролеум", казва, че развитието "не може да бъде по-навременно", тъй като Европа се стреми да намали зависимостта си от руския природен газ

"Настоящите световни събития демонстрират жизненоважната роля, която (втечненият газ) може да играе в подкрепа на енергийната сигурност на нациите и регионите", каза той на среща на енергийната индустрия в Западна Африка миналия месец.

Докато запасите от природен газ в Африка са огромни и северноафрикански страни като Алжир имат тръбопроводи, които вече са свързани с Европа, липсата на инфраструктура и предизвикателствата пред сигурността отдавна спъват производителите в други части на континента да увеличат износа. Утвърдените африкански производители прекратяват сделките за вътрешна консумация или намаляват потреблението на енергия, за да имат повече за продажба, за да увеличат финансите си, но някои лидери предупреждават, че стотици милиони африканци нямат електричество и доставките са необходими у дома.

Нигерия има най-големите запаси от природен газ в Африка, каза Хораций Егуа, говорител на министъра на петрола, въпреки че осигурява само 14% от вноса на втечнен природен газ (ВПГ) в Европейския съюз, който идва с кораби. Проектите са изправени пред риск от кражби на енергия и високи разходи. Други обещаващи страни като Мозамбик са открили големи запаси от газ,но проектите им се бавят заради насилието от страна на ислямски екстремисти.

Европа трудно осигурява алтернативни източници, след като Москва намали потоците на природен газ към страните от ЕС, предизвиквайки скок на цените на енергията и нарастващи очаквания за рецесия. 27-членният ЕС, чиито министри на енергетиката се срещнаха тази седмица, за да обсъдят тавана на цената на газа, се подготвя за възможността за пълно спиране на газа от Русия, но все пак успя да запълни резервите от газ до 90%.

Европейските лидери се стекоха в страни като Норвегия, Катар, Азербайджан и особено в Северна Африка, където Алжир например има тръбопровод до Италия и друг до Испания.

Италия подписа газова сделка с Алжир на стойност 4 милиарда долара през юли, месец след като Египет постигна споразумение с Европейския съюз и Израел за увеличаване на продажбите на ВПГ. Ангола също подписа газова сделка с Италия.

Въпреки че по-ранно споразумение позволи на най-голямата енергийна компания в Италия да започне производство в две газови находища в Алжир тази седмица, не е ясно кога ще тръгнат потоците от сделката от юли, тъй като в споразумението няма подробности, казаха анализатори.

Африканските лидери като сенегалския президент Маки Сал искат техните страни да спечелят от тези проекти, въпреки че биват разубеждавани да инвестират в изкопаеми горива. Те също не искат да изнасят всичко, тъй като около 600 милиона африканци нямат достъп до електричество.

"Легитимно, честно и справедливо е Африка, континентът, който замърсява най-малко и изостава най-много в процеса на индустриализация, да използва своите налични ресурси, за да си осигури основна енергия, да подобри конкурентоспособността на икономиката си и да постигне универсален достъп до електроенергия", каза Сал пред Общото събрание на ООН миналия месец.

Алжир е основен доставчик — той и Египет представляват 60% от производството на природен газ в Африка през 2020 г., но на този етап не може да компенсира руския газ за Европа, каза Махфуд Кауби, професор по икономика и специалист по енергийни въпроси в университета в Алжир.

"Русия има годишно производство от 270 милиарда кубически метра - това е огромно количество", каза Кауби. "Алжир произвежда 120 милиарда кубически метра, от които 70,50% са предназначени за потребление на вътрешния пазар.

Тази година се очаква Алжир да изнесе 31,8 милиарда кубически метра, според Том Пърди, газов анализатор за Европа, Близкия изток и Африка в S&P Global Commodity Insights.

Изпадналият в парични затруднения Египет също се стреми да изнася повече природен газ за Европа, като дори регулира климатизацията в търговските центрове и осветлението по улиците, за да пести енергия и да продава необходимия за нея газ.

Премиерът на страната Мустафа Мадбули казва, че Египет се надява да получи допълнителни 450 милиона долара на месец в чуждестранна валута чрез пренасочване на 15% от местното си потребление на газ за износ, съобщиха държавни медии.

Повече от 60% от потреблението на природен газ в Египет все още се използва от електроцентралите, за да поддържа функционирането на страната. По-голямата част от ВПГ отива за азиатските пазари.

Ново, тристранно споразумение ще позволи на Израел да изпраща повече газ в Европа през Египет, който има съоръжения за втечняването му за износ по море. ЕС казва, че ще помогне на двете страни да увеличат производството и проучването на газови находища.

В Нигерия амбициозните планове все още не са дали резултати въпреки годините на планиране. Страната е изнесла по-малко от 1% от огромните си запаси от природен газ миналата година.

Предложеният тръбопровод с дължина 4400 километра, който ще отведе нигерийски газ до Алжир през Нигер, е в застой от 2009 г., главно поради приблизителната му цена от 13 милиарда долара

Мнозина се страхуват, че дори и да бъде завършен, Транссахарският газопровод ще бъде изправен пред рискове за сигурността като петролопроводите в Нигерия, които са обект на чести атаки от екстремисти и вандали. Подобна е ситуацията и в Мозамбик, където ислямски екстремисти пречат на развитието на проекти на френската "Тотал" и италианската "Ени" за производство на втечнен газ.

Източник: News.bg


Поставете оценка:
Оценка 3.7 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Хммм

    21 0 Отговор
    Защо у Африка? Нали САЩ ни докарват втечнен газ, който е с 30% по евтин от руския. Така ни убеждават нашите евроатлантици... Явно от Африка газа няма да е с 30% по евтин, а с 90% по евтин от американския.

    Коментиран от #15

  • 2 Сменям си ник-а

    14 0 Отговор
    Миграция
    Африканците в Европа а европейците в Африка
  • 3 Бесен- _Язовец

    13 0 Отговор
    Зимата дойде те още търсят, ше намерите преди да замръзнете надявайте се!
  • 4 Реалист

    9 0 Отговор
    Тази зима се очертава доста топла руснаците могат хубаво да подхреят САЩ и ЕС.

    Коментиран от #17

  • 5 ЯНКО

    12 0 Отговор
    И АФРИКАНЦИТЕ НЕ ОБИЧАТ ЕВРОПА ВСИЧКИ СА С РУСИЯ
  • 6 под вола няма теле

    12 0 Отговор
    преведете го на европейците
  • 7 ??????

    9 0 Отговор
    КУлеба затова ли ходи в Африка на просия?
  • 8 А бре

    9 0 Отговор
    Тя Африка с Русия, бе. Макрон не ви ли каза как ва любат там
  • 9 патишествиник

    9 1 Отговор
    Даааяаая като се разнасяхте до сега в Азия по точно:в арабския свят и като ви теглиха м@@@1та сега тръгнахте да ровите в Африка ее и там няма да ви угрее а в САЩ кво стана бе ????Аиде МАРШ в СИБИР защото там ее истината бе ул@@@@фре !!🎯
  • 10 ЯНКО

    11 1 Отговор
    АМА И В АФРИКА БЕЗ ПАРИ НЕ ДАВАТ
  • 11 Токсик

    9 0 Отговор
    Можем да им дадем лупа, карта и компас и да им пожелаем успех на евроджендърите! Можем също така да им дарим одеала и мокри кърпички! Друго не може да направим за тях освен да присъстваме после на опелото!
  • 12 Хахахаха

    7 0 Отговор
    Щом им е изгодно, пък и бързичко ще стане! Дотогава обаче може да са ги убили с камъни!
  • 13 Мамул

    7 0 Отговор
    В Африка има много на брой големи черни маркучи. Газ няма в тях, но немските фрау може да точат бяло сладко.
  • 14 Няма изход

    9 0 Отговор
    ЕС е във фактическа война с Руската федерация, но срамежливо не искат да признаят това обстоятелство. Затова е и този инатлък. Световният пазар на природен газ е балансиран поне от 5 десетилетия, с най-големите доказани запаси в Русия, Иран, Катар и шистовия газ от САЩ. Това е положението. ЕС има въглища и следва да запретне ръкави и да започне сериозно да го добива. Друг бърз път няма. Атомът е най доброто нещо, но изисква време Мин 10 години. ЕС е обречен на енергийна бедност и единствения начин да преодолее ситуацията е да се де-индустриализира до самия край. Така потреблението на енергия ще се намали на повече от половина. Иначе трябва да стават пак партньори с руснаците, но те ги мразят и не искат.
  • 15 За диверсификация!

    0 0 Отговор

    До коментар #1 от "Хммм":

    А руския газ?Познай!Путин ще го предложи на китайска цена..Ама...няма кой да го купи,а?Хахаха.Не види ли ти се кат Приказката за Червената шапчица.Маргарет Тачър някога предупреждаваше.Сега е реалност.
  • 16 Россия Z V

    1 0 Отговор
    А стига де !!! Нали всичко е ПУД контрол , всички хранилища в Европа запълнени на 90 %.
  • 17 Россия Z V

    1 0 Отговор

    До коментар #4 от "Реалист":

    Умно сказано