Украйна подписа днес мирно споразумение със страни от Югоизточна Азия - символичен акт на фона на опитите на Киев да привлече международна подкрепа за изолиране на Русия, съобщи Асошиейтед прес.
Украинският министър на външните работи Дмитро Кулеба подписа "Договор за приятелство и сътрудничество в Югоизточна Азия" по време на годишната среща на върха на Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), която се състои в столицата на Камбоджа Пномпен.
Срещата на върха на АСЕАН (от 8 до 13 ноември) е първото от три събития на високо равнище в Азия. Другите две са срещата на върха на Г-20 в Бали, Индонезия, и форумът на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Банкок, Тайланд. Те се провеждат, докато Русия търси нови пазари за своите енергийни продукти, за да избегне санкциите на Запада след инвазията в Украйна.
Страните от АСЕАН, които обединяват почти 700 милиона души от азиатския регион, са резервирани в позициите си относно войната, като я осъждат, но в общи линии избягват да посочат виновник. Въпреки това, осем от страните в асоциацията подкрепиха резолюцията на Общото събрание на ООН за осъждане на руската агресия, а Виетнам и Лаос гласуваха "въздържал се".
От страните участнички Сингапур зае най-твърда позиция и наложи санкции на Русия, а подкрепата от страната председател на срещата Камбоджа продължава да расте.
В разговор с украинския президент Володимир Зеленски в началото на месеца камбоджанският министър-председател Хун Сен е подчертал нуждата от край на войната, "за да може в Украйна да има мир и тя да си върне стабилността, териториалната цялост и развитието", по думите на неговия кабинет.
"Камбоджа е против агресията, заплахата и употребата на оръжие срещу суверенитета и териториалната цялост на независима държава. Ние не подкрепяме отцепването или анексирането на територии от други страни", е заявил Хун Сен по време на разговора.
Камбоджанският лидер е поел ангажимент да подкрепи желанието на Украйна да стане "Партньор за диалог по сектори" с АСЕАН, което е стъпка към "Партньорство за диалог" - форма на сътрудничество, каквото организацията има с Русия, Китай, САЩ и други държави.
Договорът за приятелство и сътрудничество в Югоизточна Азия, подписан през 1976 г., наред с други ангажименти, включва и "взаимно зачитане на независимостта, суверенитета, равенството, териториалната цялост и националната идентичност на всички народи".
Преди началото на срещата на АСЕАН американският помощник държавен секретар за Източна Азия и Тихоокеанския регион Даниъл Критънбрик заяви, че включването на Украйна е важно, особено след като инвазията на Русия "предизвика ударна вълна за Индо-Тихоокеанския регион и икономиките там, белязана от растящи цени на енергията и храните".
На дискусия, организирана от вашингтонския Център за стратегически и международни изследвания през октомври, Критънбрик каза, че САЩ ще работят с АСЕАН "за гарантиране на истинско участие на Украйна и изпращане на силно послание от партньорите, че големите държави не могат просто да взимат каквото си поискат от по-малките си съседи".
Говорителката на руското министерство на външните работи Мария Захарова не отговори на въпроси за значението на украинското присъствие на срещите. "Тази теми в общи линии нямат нищо общо с нас", коментира вчера Захарова пред журналисти.
Президентът на САЩ Джо Байдън ще участва в годишната срещата на върха АСЕАН, както и в отделни двустранни срещи, докато руският президент Владимир Путин няма да вземе участие и на форума Русия ще бъде представена от външния министър Сергей Лавров.
Индонезия потвърди днес, че Путин няма да присъства и на срещата на върха на Г-20 в Бали следващата седмица, а все по-малко вероятно изглежда да вземе участие и в другото предстоящо събитие - форума на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество в Банкок.
Отсъствието на Путин ще даде път на Украйна да потърси и спечели повече подкрепа, смята Сузана Патън - директор на програмата за Югоизточна Азия на Института "Лоуи". "На фона на смесените мнения в Азия за руската инвазия, срещата изглежда ще е от по-голяма полза за Украйна, отколкото за Русия. Отсъствието на Путин ще подкопае руските опити за завой към Азия", каза още тя.
Страните в АСЕАН са Камбоджа, Филипините, Малайзия, Индонезия, Лаос, Сингапур, Тайланд, Виетнам, Бруней и Мианма. Ръководителите на Мианма не бяха допуснати до участие заради продължаващото насилие в страната, нежеланието им за прилагане на мирния план на организацията и отказа да изпратят неправителствени представители.
Още преди началото на годишната среща дипломати от страните членки обсъдиха проблема с Мианма и увеличаване на натиска за реализиране на плана от пет стъпки. Той включва незабавно прекратяване на насилието, диалог между партиите, посредничество на специална група от АСЕАН, осигуряване на хуманитарна помощ и посещение в страната на специалната група за среща с всички участници в конфликта.
Висши дипломати на страните от АСЕАН се срещнаха в Пномпен вчера, за да финализират препоръките си към своите държавни ръководители за решение на кризата в Мианма, но не успяха да постигнат консенсус. Това заявиха пред АП двама от дипломатите, пожелали анонимност. Дилемата пред страните от АСЕАН е как да окажат натиск върху военния режим в Мианма, без да се стига до изключване от организацията, казаха още двамата дипломати.
Според единия от тях едно от предложенията е било за намаляване на участието на Мианма в някои аспекти от работата на АСЕАН отвъд забраната за нейните военни лидери и политически представители да участват на срещите на организацията. Външните министри на страните участнички ще продължат днес разговорите по темата.
Източник: БТА
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Рошко
16:57 10.11.2022
2 Този коментар е премахнат от модератор.