Натрупалата се под АЕЦ „Фукушима“ радиоактивна вода проби защитната бариера, съобщи „Евронюз“, позовавайки се на японското Управление за ядрено регулиране.
За охлаждането на реакторите в Първи и Трети енергоблок на атомната централа ежедневно се изпомпват 400 тона подземни води, които в резултат на това се замърсяват с радиация. Голяма част от тези води могат да се източат обратно в хранилището, но друга значителна част прониква в подреакторните помещения. В дренажната система на авариралата японска АЕЦ вече са се събрали над 20 000 тона вода.
Според експертите водата от дренажните тунели на „Фукушима 1“ постоянно изтича през пукнатините и влива в подземните води голямо количество радиоактивни вещества. По последни измервания нивото на съдържанието на радиоактивен цезий в един от тези тунели достига 2,35 милиарда бекерела на литър течност, докато нормата е 150 бекерела.
Управлението за ядрено регулиране определя ситуацията като критична и излизаща от рамките на възможностите за справяне. На 2 август специалисти предупредиха, че не по-късно от 3 седмици изкуствено издигнатите по бреговата линия бариери могат да се окажат неспособни да предотвратят изтичането на радиоактивна вода в океана. Във връзка с това е взето решение да се ускори изпомпването на водата от дренажната система на централата и спешно да се укрепят защитните бариери.
Според уверенията на компанията, която оперира с ЕАЦ-а, засега влиянието на тази радиоактивна вода върху околната среда е ограничено, но според наблюдението на независими експерти рибата около „Фукушима“ вече е заразена. Повечето риба и морски продукти, уловени в региона, са забранени за продажба.
Изтичането на заразена вода е един от основните проблеми пред ликвидаторите на последствията от аварията в АЕЦ „Фукушима“.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА