Долната камара на Конгреса в Мексико отхвърли противоречива избирателна реформа, подкрепена от президента, съобщава Ройтерс.

Според критиците предложението има потенциал да подкопае избирателната независимост на страната.

С 269 гласа "за", 225 гласа "против" и един въздържал се, водещата партия и нейните съюзници не успяха да постигнат мнозинството от две трети, необходимо за приемане на законопроекта, който се опитваше да превърне Националния избирателен институт (INE) в по-малко и по-мощно тяло от избрани служители, наред с други политически промени.

Президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор вече инициира алтернативен път за осъществяване на своята реформа, след като изпрати ново предложение до долната камара. То не включва конституционни промени и следователно изисква само обикновеното мнозинство, което притежава управляващата коалиция.

Новият законопроект, както се очакваше, е по-малко амбициозен, с основната си цел да реорганизира и предефинира административните задачи на INE, както и затваряне на офиси, което ще позволи спестявания от 150 милиона долара годишно.

Отхвърленият законопроект беше видян от политическата опозиция като заплаха за демокрацията. Организации като Human Rights Watch заявиха, че "регресивната" инициатива излага на риск продължаването на "свободни и честни" избори.

Лопес Обрадор защити предложението си като начин за укрепване на демокрацията и намаляване на влиянието на икономическите интереси в политиката.

Източник: Ройтерс