Интересно е, че в различните страни по света едни и същи празници не само се празнуват по различни начини, но и на масата се сервират различни ястия.
И така, жителите на Полша на Коледа предпочитат да готвят постни и рибни ястия. Според древните обичаи на трапезата им трябва да има поне 12 (според броя на апостолите) ястия. А преди празничната вечеря всеки от членовете на семейството трябва да разчупи специални питки от безквасно тесто и да нахрани с тях съседа си.
В Хърватия, по древен обичай, на празничната маса се поставят свещи, които се украсяват с елхови клонки. В самото начало се поднасят дребни сладки под формата на червени сърца, поръсени с пудра захар. На хърватската трапеза преобладават постни и нискокалорични ястия, както и различни зърнени храни, мак, сушени ябълки и круши. Освен това, според традицията, всеки член на семейството трябва, ако не яде, то да опита парче "шесница“ (хърватски калач, натрит с чесън и подправки).
В Англия основното ястие на коледната трапеза е т. нар. plumpudding. Приготвя се от голямо количество галета, пресен бекон, яйца, брашно, подправки и стафиди. Преди да сервира, домакинята залива пудинга с ром и го запалва. От месните ястия на празничната трапеза има пълнена пуйка, която се сервира на масата със сос от цариградско грозде.
В Словения Коледа започва на 13 декември и завършва на 2 януари. На трапезата на празник задължително трябва да има специален хляб от три вида брашно: ръжено, елда и пшеничено. Според древната легенда, като яде такъв хляб, всеки ще получи сила и здраве. Като месни ястия на Коледа домакините сервират печено свинско и черен пудинг.
Жителите на Дания на Коледа организират истински празник за стомаха. Те готвят много обилни и висококалорични ястия (и в големи количества). Така жителите на града показват желанието си да помогнат на всички, които нямат възможност не само да сготвят, но и да хапнат толкова обилно ястие. Сред ястията, сервирани за десерт, си струва да се подчертае оризовата каша, която се нарича "грюце". Тази каша се залива отгоре с плътно желе и се гарнира с настъргани бадеми.
Традиционното ястие в Германия е гъската. Обикновено се сервира със зеле и ябълки. Гъската се сервира на малки порции в допълнение към греяно вино, приготвено по специална рецепта. Като десерт германците приготвят джинджифилови фигурки под формата на Исус, Дева Мария, а също така пекат джинджифилови бисквити и сладък хляб.
Във Франция за Коледа опитни майсторки готвят птиче месо във фурна. Може да бъде печено пиле, гъска или пуйка. Освен това домакините нарязват пушена сьомга на тънки филийки и правят сандвичи с гъши пастет. За десерт французите ядат сладки шоколадови трюфели с чай.
Във Финландия, където според легендата е роден Дядо Коледа, на масата се сервират салата от цвекло, печена ряпа, пържени или варени картофи и коледна шунка. Освен това самата шунка се приготвя по специална рецепта. Първо се нарязва на ситно, намазва се с кокоше яйце, овалва се в галета и суха горчица и се запича във фурната.
Италианците предпочитат да приготвят талиатели за Коледа. По правило се сервира с морски дарове: миди, раци, скариди, както и риба треска. Сред рибните ястия, които, между другото, могат да бъдат повече от 20 вида на коледната трапеза, могат да бъдат пушени или печени със зеленчуци змиорки, камбала, пъстърва и други.
Но всяка домакиня прави всичко по свой начин, включително избора на ястия и опциите за тяхното приготвяне.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Ром Бакарди
13:34 25.12.2022
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Мдаа
Коментиран от #4
15:05 25.12.2022
4 И да се каже още.
До коментар #3 от "Мдаа":
Във всяка къща подаръците се поставят в чувал и домакинята в определеното време отваря чувала и почва да раздава,като на всеки пакет е писано името на получателя.А бе,култура.Лутеранска култура!15:16 25.12.2022