9 Януари, 2023 12:41 1 238 12

Пенсионната реформа във Франция на фона на силно обществено недоволство

  • франция-
  • реформа-
  • пенсионна-
  • възраст-
  • недоволство

Най-вероятно тя ще включва удължаване на минималната възраст за пенсиониране, която е 62 години в момента, на 64 или 65 години

Пенсионната реформа във Франция на фона на силно обществено недоволство - 1
Източник: БГНЕС

Правителството, назначено от френския президент Еманюел Макрон, се готви утре да продължи с опитите си за въвеждане на пенсионна реформа в страната на фона на ожесточена съпротива от страна на профсъюзите, предаде Ройтерс.

Френският премиер Елизабет Борн се очаква да представи повече подробности за пенсионната реформа. Най-вероятно тя ще включва удължаване на минималната възраст за пенсиониране, която е 62 години в момента, на 64 или 65 години, отбелязва Ройтерс.

Франция е една от развитите държави с най-ниска възраст за право на пенсиониране. Тя отделя повече в сравнение с много от останалите държави за пенсии, като през 2021 г. средствата се равняват на 13,8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) на страната, информира онлайн порталът statista.com.

Пенсионната реформа във Франция винаги е била особено чувствителен въпрос. В момента тя може да предизвика още по-голямо обществено недоволство на фона на нарастващите разходи за живот, отбелязва Ройтерс.

Френското правителство е категорично, че преструктуриране на пенсионната система в страната е необходимо, за да не се стигне до нейния финансов срив през идните години.

Ако кабинетът, назначен от Макрон, успее да въведе реформата, то това ще бъде сериозен политически успех за френския президент, чиято партия изгуби мнозинството си в парламента на страната през миналата година, предаде БТА.


Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 9 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Истина

    14 2 Отговор
    Няма кой да пълни касите.Емигрантите от Африка и Азия предпочитат на помощи.Тези от Източна Европа се прибират а нови не идват..
  • 2 ТаУмВзе

    9 4 Отговор
    Геронтофилчето не разбра, че е у Халифат!

    Коментиран от #3

  • 3 Хаха

    1 14 Отговор

    До коментар #2 от "ТаУмВзе":

    Най големия Халифат е в Матушка Рус.3 мил само в Москва.

    Коментиран от #4

  • 4 Вечно смешен

    9 2 Отговор

    До коментар #3 от "Хаха":

    Пак ли те пуснаха?
  • 5 Голям зор

    4 0 Отговор
    Тук всички са доволни, най-бедна и най-скъпа държава.
  • 6 Чичак

    7 1 Отговор
    =======за пенсии, през 2021 г. средствата се равняват на 13,8 процента от брутния вътрешен продукт (БВП) !!!!========= хубаво го прочетете, защото нашите неолиберални нищожества Ви лъгаха 32 години !!!! Сбирщината от Атлантически нищожества лъгаха и продължават да лъжат, че не било така, а иначе било...
  • 7 Чичак

    5 1 Отговор
    НЕОЛИБЕРАЛИЗМЪТ – ИДЕОЛОГИЯТА, КОЯТО Е В ДЪНОТО НА ВСИЧКИТЕ НИ ПРОБЛЕМИ..... Неравенството е превърнато в добродетел.
    Пазарът гарантира, че всеки получава това, което заслужава. Неолиберализмът вижда конкуренцията като дефиниращата характеристика на човешките взаимоотношения. Той редефинира гражданите като консуматори, чийто демократичен избор се упражнява най-добре чрез купуване и продаване, процес, който възнаграждава качеството и наказва неефективността. Според него „пазарът“ предоставя ползи, които никога не биха били постигнати чрез планиране. Данъците и регулациите трябва да бъдат минимизирани, обществените услуги трябва да бъдат приватизирани. Организирането на трудещите се и колективните трудови договори от страна на синдикатите се представят като изкривявания на пазара, които не позволяват създаването на естествена йерархия на победители и губещи. Неравенството се преоткрива като добродетелно: награда за полезността и генератор на богатство, което се просмуква надолу, така че да обогати всички. Усилията да се създаде по-изравнено общество са едновременно контрапродуктивни и подкопаващи морала. Пазарът гарантира, че всеки получава това, което заслужава.Ние възприемаме и възпроизвеждаме неговите постулати. Богатите се убеждават, че са получили богатството си по заслуги, игнорирайки предимствата – като образование, наследство, класа – които може да са им помогнали да се сдобият с него. Бедните започват да обвиняват себе си за неуспехите си, макар и

    Коментиран от #9

  • 8 Чичак

    4 0 Отговор
    да не могат да направят много, за да променят собственото си положение.Няма значение структурната безработица: ако нямате работа, то е защото не сте предприемчив. Нямат значение непосилните разходи за жилище: ако кредитната ви карта е на лимита си, вие сте безотговорен и несъобразителен. Няма значение, че децата ви вече нямат игрище в училището си: ако станат дебели, вината е ваша. В свят, управляван от конкуренцията, тези, които не могат да поддържат темпото биват дефинирани и сами дефинират себе си като губещи....... =======Неолиберализмът извади на показнай-лошото от нас.
    Пол Верхаге====
  • 9 Соваж бейби

    7 0 Отговор

    До коментар #7 от "Чичак":

    Не е само това ,първо хората които работят по тежка работа в завод,на строежа ,мина ...дори шивачи губят си зрението ,други травми от тежкият труд.Искат по млади да са пенсионери ,защото този човек вече не върши същата работа ,обаче и хубава пенсия.А тези в политика ,бюрократи могат и на 70 ако нямат деменция те не са бачкатори не се прибира смачкан от работа в къщи има по голяма пенсия и заплата ,да не говорим ако е натрупал пари от поткупи ,далавери може и да не му нужна пенсията.От там идва проблема ,ама богатия бюрократ с костюм не го вярва защото не е мястото на бачкаторите !
  • 10 Чичак

    2 0 Отговор
    Че такива ти ми работи българи ! Когато гласувате, гласувайте с портфейла си а не с ушите си ! Не слушайте какво ви говорят разни малоумни млади неолиберални изтърсаци а мислете ! Мислете с главата си и гласувайте за този който ще повиши и повишава жизненият ви стандарт, поне малко...... Гласувайте в частният български случай за ЛЯВОТО ! Гласувайте за БСП.....
  • 11 Чичак

    2 0 Отговор
    Еманюел Макрон прокара своя бюджет за 2023 г. през Националното събрание без гласуване. !!!! ( Направете аналогия с България) След изборите през май 2022 г. партията на Макрон „Възраждане“ имаше само малцинство в Асамблеята и бюджетът ѝ беше обречен да се провали при гласуване.В крайна сметка правителството на Макрон реши да принуди одобрението на приходната част от своя бюджетен законопроект, използвайки антидемократичния член 49-3 на френската конституция. Този член позволява на правителството да принуди Асамблеята да приеме бюджета без гласуване, освен ако не приеме вот на недоверие за сваляне на правителството........
  • 12 Чичак

    3 0 Отговор
    Военният бюджет на Франция от 40,4 милиарда евро ще се увеличи до 50 милиарда евро до 2025 г.Разходите за отбрана се увеличиха с над 3 милиарда евро до 44 милиарда евро но същевременно се намалява субсидиите за цените на енергията примерно. ..... Налагайки своя бюджет без гласуване и опитвайки се да смаже стачката в рафинериите, транспорта, здравеопазването и ред други сегменти, като реквизира работници, за да ги принуди да работят, правителството на Макрон действаше и действа без каквато и да е обществена подкрепа и с открито презрение към основните демократични принципи. Същевременно Бюджетът от 480 милиарда евро, базиран на данъчни приходи от 320 милиарда евро, предвижда огромен бюджетен дефицит от 160 милиарда евро........
Новини по държави: