Отмяната на ковид ограниченията в Китай се очаква да засили световното търсене на петрол през 2023 г. до нови рекордни максимуми, прогнозира днес Международната агенция по енергията (МАЕ) в месечния си доклад за петролния пазар, предаде Ройтерс.
Две големи неизвестни величини доминират перспективите за петролния пазар през 2023 година: Русия и Китай, посочва организацията.
Доставките от Русия ще се забавят под пълния ефект от санкциите, докато Китай ще е двигател за близо половината от растежа в световното търсене на петрол, макар че формата и скоростта на отварянето на икономиката му остават несигурни, според МАЕ.
Слабата промишлена активност и мекото време допринесоха за намаляване на търсенето на черно злато с близо един милиона барела дневно в развитите страни от ОИСР през последното тримесечие на 2022 година.
Въпреки възможната, макар и мека, рецесия в Европа и Съединените щати, очакваното отваряне на китайската икономика вероятно ще доведе до възстановяване в търсенето на горива и в съседните азиатски икономики.
МАЕ повиши прогнозата си за растежа в търсенето на петрол в света през 2023 г. с 200 000 барела дневно до 1,9 млн. барела дневно и по този начин е възможно показателят да достигне рекордните 101,7 млн. барела дневно, допълва ТАСС.
Според агенцията най-голям принос за растежа ще има търсенето на авиационно гориво.
Очаква се световното предлагане на петрол същевременно да се забави до 1 млн. барела дневно, като лидери в добива да бъдат САЩ.
МАЕ отбелязва също така, че световните запаси от петрол през ноември са се повишили със 79,1 млн. барела, достигайки най-високото си равнище от октомври 2021 година.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Като си толкова
До коментар #1 от "умрял от студ европеец":
Голям разбирач,пробвай да си закупиш юани.Както примерно можеш да закупиш други валути.Отиди там( ако можеш) и пробвай да платиш където и да е, с валута различна от юан.В шестък,на 31 февруари.Едва ли знаеш,че при обмяна в тяхна банка( а там имат само една- Държавна банка на Китай) , първо ти пускат зелендаша през специален скенер.Ако не отговаря на определена емисия,номерация не го обменят.Препращат те навън,в чейндж бюро.И не защото е фалшив.Та пробвай да си отговориш защо е така.Мога да ти го обясня на достъпен език,но ще стане чаршаф.Изобщо не те съветвам ,дори да пробваш изнасяне и на една банкнота.В добрия случай- огромна глоба,и черен печат.А може да отидеш и в затвора,няма кой да те спаси .До две десетилетия ( най много) две трети от света ще търсят юана, като солидна част от валутните си резерви, както и самите физически лица ,като сигурна инвестиция.Може да се отнесеш със присмех,но в недалечно бъдеще световният портфейл ще държат три валути: юан,рубла и индийска рупия.13:47 18.01.2023
4 Васил
14:26 18.01.2023