Лидерите на бившите съветски републики от Централна Азия получиха от китайския президент Си Цзинпин покани да посетят страната му през май на първата среща на върха "Китай - Централна Азия", с което Пекин засилва влиянието си в региона, в който пък влиянието на Русия отслабва, докато тя е въвлечена в кризата в Украйна, съобщи Франс прес.
В отделни поздравителни телеграми, изпратени вчера и днес по повод на традиционния празник Ноуруз, отбелязващ настъпването на пролетта и на персийската Нова година, Си Цзинпин кани лидерите на Казахстан, Киргизстан, Таджикистан и Узбекистан през май на "първата среща на върха Китай-Централна Азия". Тези четири държави съобщиха за получените телеграми. Изолираният Туркменистан, основен доставчик на газ за Пекин, все още не е съобщил за получаването на подобна покана, отбелязва АФП.
Тези авторитарни държави са част от "Новия път на коприната" - гигантски проект за пътна, железопътна и пристанищна инфраструктура, иницииран от Китай.
От средата на 19 век Русия счита Централна Азия за територия под свое влияние. Сега Москва вижда, че ролята ѝ се оспорва, а към традиционните ѝ регионални съюзници проявяват интерес Китай, Турция и западните държави. Тази тенденция се засили след руското нашествие в Украйна, въпреки че руската страна си запазва мощни лостове за влияние, отбелязва АФП.
И четирите получен телеграми са сходни, като Си Цзинпин подчертава в тях задълбочаването на връзките между Китай и Централна Азия. В телеграмата, публикувана от официалната таджикистанска информационна агенция "Ховар", Си дори казва, че "очаква с нетърпение да обсъдим грандиозен план за развитие на отношенията между Китай и Централна Азия".
Нарастващото влияние на Китай обаче предизвиква и страхове и съпротива сред населението, особено в Киргизстан и Казахстан. Сред основните пречки са проблемът със земята, нарастващият дълг към Пекин и репресиите срещу уйгурите в Китай - мюсюлманска етническа група, която присъства също и в страните от Централна Азия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 .........................
13:37 21.03.2023
2 Иван
13:39 21.03.2023
3 Извод, Ко разбрах от Факти
Коментиран от #7, #8
13:40 21.03.2023
4 Зевс
13:45 21.03.2023
5 Българските турци
13:45 21.03.2023
6 Сеизмология
14:01 21.03.2023
7 Българските турци-гадател
До коментар #3 от "Извод, Ко разбрах от Факти":
Войната в Украйна всъщност е война между САЩ и ЕС.Тя започна с отцепването на Англия която зае стандартната си позиция на оформящия се фронт.Последваха началните рундове с изявления като " НАТО е в в клиничен комоциум " и спорове кой колко пари влага в алианса...последва крахът в Ирак и Сирия, ударът върху споразумението за продажбата на френските подводници, скандалът "Лафарж + Игил" и разрухата на алианса и САЩ в Афганистан.Последва най зашеметяващото "тайно" споразумение между внуците на старите познайници от Ялта този път с добавката на новата китайска сила.В резултат избухна война и в света настъпи суматоха.
Сега да гадаем какво ще се случи след суматохата...Китай ще има широк достъп до световните ресурси,най вече руски,азиатски и африкански и ще стане най силната икономика и промишленост в света...основен партньор ще е напълно подчинилия се на САЩ ЕС и САЩ с всички южно и североамерикански икономики.Буферната зона между колосите ще е трасето на прословутия" път на коприната и подправките".Ще има невиждано тъговско,икономическо ,енергийно и транспортно сътрудничество.
14:19 21.03.2023
8 Българските турци-гадател
До коментар #3 от "Извод, Ко разбрах от Факти":
продължениеЩе се обособят три икономически и два военни полюса:
1.Икономическите ще са : Източния Китайски Полюс ,Западен Американски Полюс и Среден Буферен Руски полюс"
2.Военните ще са: НАТО и средно азиатският пакт ТУРАН с руско турско конструктивно ядро и китайско индийски баланс.
" Канал Истанбул" е проект по горепосочената визия...ще последват хиперсонични транспортни линии ... и литият,торият и водородът ще станат основен енерго източник!
Двата полюса ще са глобалистични. ЕС и САЩ ще продължават да инвестират с марковите фирми в райони където има струпано население и работната ръка е евтина... Турция ще бъде милитаристично ядро в буферната област и ще гарантира охрана за безопасен трансфер по търговските и енергийни артерии ...икономиката и ще е с тежест към военна и транcпортна индустрия и строителство на нови комуникационни съоръжения.Китай ще е повече производствен и финансов полюс...Има вероятност ЕС да се превърне във федерална Европейска държава с централно управление , националните държави постепенно ще намаляват и ще изчезнат.
14:23 21.03.2023