Силите за сигурност в Судан са убили най-малко 100 души по време на протести срещу решението на правителството да намали субсидиите за горивата, съобщава Би Би Си, позовавайки се на правозащитни организации.
Африканският център за правосъдие и изследване на мира и „Амнести интернешънъл“, позовавайки се на свидетели, роднини, лекари и журналисти, съобщават за хора простреляни в гърдите или главата.
Това са най-тежките вълнения в страната от години насам.
Судански длъжностни лица не са коментирали обвиненията, но министърът на информацията Ахмед Белал Осман заяви в четвъртък, че броят на загиналите не надвишава 29 души.
Съобщава се, че сред жертвите, които са основно на възраст между 19 и 26 години, има 14-годишно момче.
"Стрелят, за да убиват. Целят се в гърдите и главите на протестиращите - това е грубо нарушение на правото на живот. Судан трябва незабавно да сложи край на тези тежки репресии от страна на силите си за сигурност", каза Люси Фрийман, заместник-директор на „Амнести интернешънал“ Африка.
В столицата на страната са затворени почти всички бензиностанции, по улиците патрулират военни. Агенция Ройтерс съобщава, че камиони с монтирани картечници са били паркирани в близост до главните пътища и големите джамии в цял Хартум.
Полицията използва сълзотворен газ при разпръсване на демонстранти в столицата Хартум.
Протестите, които започнаха в началото на седмицата, прераснаха в безредици, които като че ли няма да стихнат, тъй като активисти не спират да призовават към нови анти-правителствени демонстрации.
Новите мерки на правителството за повишаване на приходите в държавния бюджет вече се усещат сред най-бедните жители на страната.
Протестиращите обвиняват правителството на президента Омар ал-Башир в корупция и призовават за оставка.
Икономиката на Судан започна да затъва през 2011 г. когато Южен Судан, където се намират около 75% от запасите на петрол в страната, се отдели
Суданското правителство намали част от субсидиите за горивата още през юли 2012 г., което доведе до седмици на протести и репресии.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА