Либия е унищожила целия си арсенал от химически оръжия, наследен от сваления диктатор Муaмар Кадафи, съобщава арабската редакция на Би Би Си. Това е станало с активното участие на американските специални служби.
Министърът на външните работи Мохамед Абделазиз заяви, че всичките запаси на страната, включително бомби и артилерийски снаряди с иприт, са напълно унищожени.
"Либия е напълно освободена от всякакво наличие на използваеми химически оръжия, които могат да представляват потенциална заплаха за местните общности, околната среда или съседните райони", каза министърът цитиран от либийската национална информационна агенция.
Той добави, че това "не би било възможно за толкова кратко време" без международна подкрепа, включително техническа помощ от Канада, Германия и САЩ.
Външният министър на Либия заяви, че процесът по унищожаването на оръжията е завършил на 26 януари.
Абделазиз говори на съвместна пресконференция с Ахмет Юзюмджу, ръководител на Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО), съобщава Би Би Си.
Юзюмджу, който посети мястото, където химическите оръжия са били унищожени миналата седмица - описа тази стъпка като " крайъгълен камък " за Либия.
Той добави, че това е "добър пример за международно сътрудничество и пример за подражание от страна на Сирия и дори в по-голям мащаб".
Процесът започна преди 10 години когато тогавашният либийски лидер полковник Муамар Кадафи подписа Конвенцията за химическите оръжия (КХО). На 5 февруари 2004 г. Триполи се ангажира да се отърве от всички химически оръжия.
През 2004 г. Либия заяви, че разполага с 25 тона серен иприт и 1400 тона съставки за производството на химически оръжия. Освен това бе обявено, че режимът на Кадафи притежава над 3500 авиационни бомби, годни за оборудване с химически бойни глави, както и с три инсталации за производство на химически оръжия, припомня АП.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА