Русия и Китай, и двете с право на вето в Съвета за сигурност на ООН, изразиха своите опасения относно проекторезолюцията на САЩ, целяща да сложи край на предложението на президента Джо Байдън за прекратяване на огъня между Израел и палестинските екстремисти "Хамас", съобщават Ройтерс и News.bg.
Проектът, който има за цел да спре продължаващия конфликт, не намери единодушна подкрепа. Алжир, единственият арабски представител в Съвета, също се колебае да подкрепи предложението, според дипломатически източници.
За да бъде приета резолюцията, са необходими минимум девет гласа „за“ и нито едно вето от петте постоянни членове на съвета, включително САЩ, Франция, Обединеното кралство, Китай и Русия.
Стратегията на президента Байдън, представена преди седмица, очертава трифазен подход за постигане на мир в Газа, първоначално описан като израелска инициатива.
САЩ активно търсят глобална подкрепа за този план, който Хамас в момента преразглежда. Проекторезолюция беше споделена с 15-членния Съвет за сигурност на ООН по-рано тази седмица, с преработена версия, последвана малко след това. Предложението призовава за незабавно и пълно прекратяване на огъня в Газа като първа стъпка, водеща до постоянно прекратяване на военните действия по взаимно съгласие във втората фаза.
Някои членове на съвета обаче са скептични относно приемането на плана от Израел и се застъпват за връщане към предишното искане за незабавно прекратяване на огъня и безусловно освобождаване на всички заложници.
Русия предложи промени в проекта на САЩ, включително призив към Хамас и Израел да се съгласят с прекратяването на огъня и да гарантират, че то е незабавно, безусловно и ще бъде спазвано от всички участващи страни.
Москва подчертава, че прекратяването на огъня от първата фаза трябва да остане в сила, докато преговорите за втората фаза са в ход, в съответствие с неотдавнашните коментари на президента Байдън.
Усилията за посредничество за прекратяване на огъня продължават от месеци, като САЩ, Египет и Катар играят ключова роля.
Хамас изрази желанието си за окончателно прекратяване на конфликта и изтеглянето на Израел от Газа.
Ситуацията остава напрегната, като международните усилия за постигане на мир продължават на фона на продължаващото насилие и хуманитарна криза.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 САЩ=ВОЙНА
07:31 07.06.2024
2 Този коментар е премахнат от модератор.
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Този коментар е премахнат от модератор.
6 историята ще пише
08:06 07.06.2024
7 Този коментар е премахнат от модератор.
8 Този коментар е премахнат от модератор.
9 ПЕНКО
14:42 07.06.2024