Опозиционната Демократическа партия (ДП) в Южна Корея заяви, че бойкот и днес от страна на управляващата партия "Силата на народа" на новото гласуване в парламента за импийчмънт на президента Юн Сук-йол би бил "национално предателство", предаде южнокорейската новинарска агенция Йонхап, цитирана от БТА.
Миналата събота партия "Силата на народа" на Юн осуети предложението за импийчмънт срещу държавния глава, като бойкотира гласуването му в парламента. Вотът беше обявен за невалиден поради липса на кворум, след като в пленарната зала остана само един представител на партията.
В парламента отново беше внесено предложение за вот на недоверие на президента заради обявеното от него военно положение на 3 декември. Гласуването в парламента (Националното събрание) е насрочено за 16:00 ч. местно време днес (9:00 бълг. вр.).
"Единственият начин да защитим демокрацията и бъдещето на Южна Корея е като категорично одобрим предложението за импийчмънт", заяви тази сутрин в брифинг пред представители на медиите говорителката на ДП Хван Джун-а.
"Точно сега Юн Сук-йол, стратегът на бунта, мечтае да се възроди и мами хората. Обсебен от погрешни представи, той се обърна към нацията, сякаш обявява война, и се опита да раздели общественото мнение с фалшиви новини", продължи Хван.
Освен това тя разкритикува Юн, че е нарушил обещанието си да се оттегли, опитвайки се да назначи нов министър на отбраната. "Не можем повече да търпим лудостта на Юн“, каза говорителката на ДП.
Шестте южнокорейски партии, които са в опозиция, имат мнозинство в 300-местния еднокамарен южнокорейски парламент, с общо 192 депутатски мандата. За мнозинството от две трети, което се изисква за одобрение на импийчмънта, им трябват още 8 гласа, отбелязва Асошиейтед прес.
В обръщение към нацията президентът на Южна Корея Юн Сук-йол на практика отказа да подаде оставка доброволно и каза, че е готов да премине през процес на импийчмънт или разследване срещу него, предаде Йонхап.
„Ще премина през импийчмънт или разследване с чест“, каза президентът. По-рано, преди гласуването за импийчмънт на 7 декември, той каза, че поверява въпроса за своя мандат на управляващата партия.
Нейното ръководство се застъпи за "контролирана предсрочна оставка" на президента. Следващият вот за импийчмънт е насрочен за 14 декември. След изявлението на президента лидерът на управляващите призова съпартийците си да гласуват по съвест.
Президентът е разследван по подозрение за бунт срещу конституционния ред. Южнокорейският закон позволява наказателно преследване на действащ президент по обвинения в държавна измяна и бунт. Ден преди това полицията се опита да извърши обиск в администрацията на президента.
Президентът каза още, че е използвал правомощията си, за да „защити страната и да нормализира държавните дела“, докато опозицията „задушава действията на правителството“. Юн Сук-йол нарече решението си да наложи военно положение „внимателно претеглено“. "Опитите да се нарекат крайни мерките за защита на страната "бунт, който унищожава страната", представляват сериозна заплаха за конституцията и правната система", каза южнокорейският лидер.
Той заяви, че е изпратил войски в Националното събрание не за да попречи на гласуването за премахване на военното положение, а за да "поддържа реда". "Ще го кажа направо: заповядах да не се блокира входа на Народното събрание. Има ли такова нещо като двучасова предателство? Бунт ли е въвеждането на малък брой войски за опазване на реда?" - попита риторично той. Военното положение влезе в сила в 23:00 часа местно време на 3 декември, а парламентът гласува да го отмени около 01:00 часа на 4 декември. 280 души от спецчастите бяха изпратени в Народното събрание.
По-рано командирът на специалните сили на армията заяви, че президентът е наредил отстраняването на депутатите от сградата на парламента, за да осуети вота. Според офицера заповедите са получени по затворен комуникационен канал. Президентът настоява, че е изпълнил решението на парламента и е наредил войниците да бъдат изтеглени. Опитът за блокиране на работата на парламента стана основа за разследване на бунт с цел сваляне на конституционния ред.
Юн Сук-йол спомена КНДР няколко пъти в речта си. Според него, ако на власт дойдат "престъпни групи" и парализират работата на правителството, те ще изложат на риск сигурността на страната, тъй като ще "унищожат съюза със САЩ" и на този фон Пхенян ще продължи да подобрява своето ядрено и ракетно оръжие. Президентът заяви, че опозицията на Република Корея "не само симпатизира" на КНДР, "но и подкрепя" Пхенян на фона на развитието на ядрената програма и изстрелването на балони с боклук. Южнокорейският президент също каза, че хакери, за които се твърди, че са свързани със Северна Корея, се опитват да проникнат в компютърната система на избирателната комисия, подкопавайки доверието в избирателната система.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Град Козлодуй
05:37 12.12.2024
2 Има основания
05:51 12.12.2024
3 В Южна Корея
05:54 12.12.2024
4 Последния Софиянец
06:23 12.12.2024
5 Животът е пълен с иронии
06:49 12.12.2024
6 Ключът от бараката
/Урсула/
Коментиран от #7
06:57 12.12.2024
7 А Сорос къде спи
До коментар #6 от "Ключът от бараката":
че не организира протести в негова защита?Няма ли там "Америка за ЮКорея"?
И да не забравя да нахрани журналистите!
Коментиран от #8
07:01 12.12.2024
8 Последния Софиянец
До коментар #7 от "А Сорос къде спи":
Хората излязоха на улиците и набиха атлантиците.Народа не иска да воюва със Северна Корея.07:15 12.12.2024
9 Един
07:37 12.12.2024
10 Аз- Сол Юнг Захар и т. н
13:20 12.12.2024
11 Демократ
06:28 14.12.2024
12 Този коментар е премахнат от модератор.
13 Този коментар е премахнат от модератор.