Фитнес индустрията е пълна с погрешна информация за това какво е необходимо, за да бъдете наистина здрави. На фона на пандемията, а и заради удобството на това да тренираме у дома, в интернет все повече се появяват домашни тренировки, виртуални фитнес класове и програми.
Но тъй като има толкова много противоречиви съобщения, може да е трудно да разберете какви видове упражнения ще бъдат полезни за вас и дали точно те ще ви осигурят желаните резултати. Затова на помощ идват няколко фитнес треньори и диетолози, които разбиват 10 мита за отслабването и тренировките, в които не трябва да вярвате, пише Tialoto.bg.
Ето кои са те:
1. Коремните преси са най-доброто упражнение за корем
Когато чуем думата „преса“, повечето от нас се сещат за корема. Именно затова коремните преси, които са насочени към коремните мускули, са толкова популярно упражнение.
Истината: Трябва ви повече от коремни преси за стягане на корема
„Ще почувствате коремните си мускули най-стегнати, когато правите коремни преси, но за да имате стегнат корем, също така трябва да тренирате напречните коремни мускули, мускулите на таза, бедрата и долната част на гърба“, казва треньорката Мейв Макуен пред InStyle.
Някои от любимите ѝ упражнения за стегнат корем включват коремни преси в изправено положение, мост и планк. Според нея, коремните преси все още са едни от най-ефикасните упражнения, ако бъдат изпълнявани правилно, но все пак резултатът няма да дойде само от тях.
2. Може да горите мазнини само в определена част от тялото
Според треньорката Марги Клег, намаляването на мазнините в определена част на тялото е най-големият мит, който може да съществува във фитнес индустрията. Твърди се, че ако правите достатъчно упражнения за корем, ще премахнете излишната мазнина от тази зона, или пък ако се фокусирате върху вътрешността на бедрата, само те ще намалеят.
Истината: Не може да намалите само една част от тялото
„Губим мазнина от различни части на тялото с различна скорост и независимо колко много се опитваме, не можем да контролираме коя част от тялото ще отслабне първа“, категорична е Клег. Ако искате да се фокусирате само върху една зона, треньорката препоръчва да започнете добре подготвена кардио и силова програма. Съсредоточете се върху упражнения като клекове, напади и лицеви опори, които атакуват малки и големи мускулни групи.
3. За по-бърз прогрес, тренирайте всеки ден
Някои фитнес инфлуенсъри промотират мантрата „без почивка“. Но експертите казват, че тренировката всеки ден може да ви навреди повече отколкото да ви помогне.
Истината: Трябва да почивате
Тялото ви се нуждае от 24 до 72 часа, за да се възстанови от тренировка и именно тогава прогресът се случва. Според треньорката Емили Хътчинс, ако тренирате през този период, имате по-голям шанс да се контузите и да спрете развитието си. „Ако не си почивате и не се възстановявате правилно, тялото ви ще откаже“.
4. Дългите тренировки са ключът към целта
Според Райли О'Донъл, този мит произхожда от поверието „количество пред качество“. Той казва, че хората смятат, че повечето тренировки ще ги изстрелят към върха, но това не е точно така.
Истината: Кратките тренировки също вършат работа
С други думи, не трябва да прекарвате цял час в трениране всеки ден. „Ако правите упражнения в продължение на 30 минути, не се обвинявайте. Фокусирайте се върху качеството на тренировката и ще видите огромни промени във физическото и здравословното си състояние“, казва той пред InStyle.
5. Има специфични тренировки за изваяно тяло
Много тренировъчни програми обещават да се сдобиете с дълги, изваяни мускули. Това е често срещано във фитнеса с ниско въздействие, който включва пилатес, йога и други.
Истината: Генетиката определя мускулната ви форма
„Всички сме различни и това всъщност е прекрасно нещо“, казва Хелън Филан. Например, пилатесът е чудесен за баланс, дълголетие, контрол, увереност и мобилност, но не е задължително да превърне тялото ви в изваяна скулптура.
6. Тежестите ще ви превърнат в Хълк
О'Донъл казва, че това е един от най-старите митове в историята. Точно както определена тренировка няма да ви направи фитнес модели, ако генетиката ви не го позволява, така и тежестите няма да ви превърнат в Хълк.
Истината: Големите мускули са много трудни за постигане
О'Донъл казва, че получаването на фигурата на бодибилдър или професионален атлет е невъзможно без интензивна и специфична тренировка и диета. „Добавянето на по-големи тежести към тренировките ви ще донесе само ползи, като поддържане на стегнати мускули с напредването на възрастта, увеличаване на костната ви плътност, подобряване на метаболизма и увеличаване на увереността“, допълва той пред InStyle.
7. Отслабването е единствената причина, поради която трябва да тренирате
Когато погледнете в посланията, които рекламните кампании на фитнеси и тренировъчни програми изпращат, доста от тях говорят за отслабване, загуба на килограми и слаба фигура. „Като общество ние не приемаме по-големите тела за привлекателни заради много расистки и сексистки причини“, казва Филан. Тя допълва, че именно затова тренировките все повече се приемат като средство за отслабване, а не за поддържане на здравословно състояние.
Истината: Има много повече причини за трениране
Като например по-добро физическо състояние, по-добро психическо здраве, по-качествен сън и наслада. Също така здравето е много по-важно от външния вид. „Може да имате най-изваяното тяло и най-добрата диета и все още да имате психични проблеми, които да ви възпрепятстват от това да се чувствате добре“.
Още повече, че движението може да се използва като инструмент за създаване на позитивна енергия. Филан казва, че не трябва да приемаме тренировките като наказание, а като нещо, което ще ни позволи да се чувстваме по-добре.
8. Мускулът се превръща в мазнина, когато не тренираме
„Един от най-големите митове, който кара хората да не тренират с тежести е, че мускулът ще се превърне в мазнина, когато спрат с упражненията“, казва Клег. Според нея, това идва от факта, че много атлети, които спират активната си кариера, променят физическата си форма.
Истината: Мускулите се смаляват, но не се превръщат в мазнина
Мускулите растат, когато тренирате със силови упражнения. Когато спрете, те се смаляват. Това е. Няма как мускулите да се превърнат в мазнина от чисто биологична гледна точка.
Една от причините, поради които митът продължава да се върти, е че наличието на повече мускулна маса увеличава метаболизма. Затова по-силните хора приемат с храната повече калории, без да надебеляват. Когато мускулът се смали, калориите също трябва да се намалят. Ако един човек продължава да яде както преди, ще надебелее.
9. Интензивните тренировки винаги са по-добри
HIIT тренировките станаха изключително популярни през последните години, което кара хората да се насочват към тях. Според Макуен, повечето от нас смятат, че без изпотяване и умора в края на сесията, няма да имат желания резултат.
Истината: HIIT са чудесни, но и нискоинтензивните тренировки също са ефективни
Въпреки че няма нищо лошо в това да прекрачвате лимита си от време на време, ако не правите упражненията правилно и не почивате достатъчно, може да си навредите. Съветът на Макуен е да включите и нискоинтензивни тренировки в рутината си. Отделете си време, за да разберете механизма на тялото си и какво може да понесе то като натоварване.
10. Клековете и тичането са лоши за колената
Много от нас имат проблеми с колената, особено с напредването на възрастта. В опит да предотвратят контузии, някои треньори и лекари предупреждават клиентите си относно активности като тичане и клекове. Често се приема, че тези две упражнения са лоши за колената на всички ни, но това не е така.
Истината: Няма лоши упражнения
Все пак има движения, за които тялото не е подготвено. Хората често получават болка в колената, ако тичат прекалено бързо или пък клякат неправилно или с твърде много тежест. Но нито едно от тези упражнения не е лошо за тялото ви.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Пръц
20:06 19.09.2021
2 Отслабване става с диета събинооо
20:15 19.09.2021
3 Перо
Коментиран от #4
20:41 19.09.2021
4 Чичо
До коментар #3 от "Перо":
Въпрос на гледна точка. Но в къщи с 2 гири нищо не можеш да направиш. Няма и никаква мотивация. Потренираш седмица или месец и приключваш. Съвсем друго си е в залата - 3 пълни комплекта дъмбели от 2 до 50 кг, през 2 кг. Всякакви видове лостове, тежести, лежанки и уреди. Лостове за набиране, катерене, въжета... В залата - много готини пичаги и мацки. Всеки е на различно ниво, но тренира съсредоточено и надъхано. Това е заразно, кара те и ти да си сериозен. Едни зобят забранени субстанции, но повечето си тренират чисто. Това в къщи, сам не можеш да си го осигуриш. В крайна сметка важното е да си сериозен. Да тренираш редовно, в продължение на години. Да превърнеш тренировките в част от ежедневието си. Да внимаваш какво и колко ядеш, без да се вманиачаваш излишно. Само тогава се постигат резултати и без химии. Аз ходя в зала с 500 квадрата площ, с отделна вентилация и отделна климатизация. Обикновено има по 5-10 човека. Между 17:00 и 19:00 стават 20-30 човека. Но залата си работи от 7:00 до 22:00 всеки ден.Коментиран от #7, #9
22:14 19.09.2021
5 Един Човек
22:18 19.09.2021
6 Той
Коментиран от #8
22:36 19.09.2021
7 Пешо фитнеса
До коментар #4 от "Чичо":
По принцип си прав и нещата са точно така, но не винаги. Миналата година, като почнаха малоумните политики на затваряне си направих малък фитнес. Тавана си го направих на фитнес заличка. 28 кв.м. е и накупих лежанки, гири, дъмбели, пудовки, щанги (крива, права), дискове, ластици. Машина със скрипец, пружини, батут и т.н. Много зали фалираха и повечето неща ги взех на доста тънка цена от разпродажби. Повечето неща, които ми трябват си ги набавих и тренирам пълноценно. После отвориха отново фитнесите, но аз си останах вкъщи и абонамента за залата не си го поднових. Синът и жената също се запалиха покрай мен в домашните фитнес тренировки. Кардиото си го правим като ходим да бягаме интервално на места с различна денивелация или качваме стълби. Свикнах и изобщо залата не ми липсва, а и никога заобикалящата среда не ме е карала да се надъхвам и да ме стимулира. Едва ли в зала ще стъпя повече, но моето е частен случай. Не всеки може да си го позволи, ни исках да кажа, че ако имаш мотивация ще намериш начин.09:35 20.09.2021
8 Пешо фитнеса
До коментар #6 от "Той":
Постоянството е много важно, но изобщо не е достатъчно. Има доста други условия. Познавах хора, които ходеха постояно в залата и тренираха, но нямаха резултат. Един дори си беше наел фитнес инструктор да го учи. Почти всеки ден беше в залата. Беше пълничък и явно искаше да отслабне. За няколко месеца преди затварянето не го видях да отслабва и все същия си стоеше въпреки постоянството. Явно нямаше правилен хранителен режим, а и фитнес инструктора му не ставаше. Показваше му грешно някои упражнения и го караше да вдига големи тежести с малко повторения, което изобщо не бих казал, че е за отслабване, а за трупане на мускулна маса. Така, че ако имаш грешен подход, постоянството не ти върши работа.09:43 20.09.2021
9 Луд
До коментар #4 от "Чичо":
Не съм съгласен с това ,че във фитнеса имам по-добра мотивация.И аз като един от коментиращите миналата година при затварянето на фитнесите си взех два разглобяеми дъмбела, направих си един лост за набиране и успоредка за кофички и мога да ти кажа ,че година и половина по -късно не съм в по-лоша форма.Продължавам да си тренирам почти всеки ден,кардиото ми е само и единствено бягане без значение от метеорологичните условия ,но то и преди си беше така и да ти кажа формата ми не е паднала.Гърди/само и единствено лицеви опори и кофички вкарва и трицепс/,гръб/само начинания 3-те вида захват,направо супер се отразява на гърба/,клекове с дъмбелите + напади/ който мисли ,че е лесно нека пробва/ и кандилото 6 км в парка.Машина съм повярвай ми. Живея в къща имам свободни 2 стай и мога да си направя фитнес като по каталог,но това ме устройва перфектно.Ааа и забравих да кажа 2 пъти в месеца кросфит комплекси.23:31 21.09.2021