Смрадликата /Cotinus coggygria Scop/ е едно от най-известните лечебни билкови растения в нашата страна. Сигурно няма човек, който да не се е възползвал поне веднъж от силните ѝ лековити качества. Позната е още под наименованията горска дъбовинка, тетра и кукуч. Смрадликата представлява храст или високо до около четири метра дърво, което може да се открие сред храсти и дъбови гори. Вирее върху камениста, суха и варовита почва.
Смрадликата е разпространена в по-топлите части на нашата страна, най-много до 800 метра надморска височина. Среща се и в Южна Европа.
Клоните на смрадликата имат червеникава гладка кора и жълта на цвят дървесина.
Листата имат елиптична или яйцевидна форма, с добре видимо жилкуване. Отдолу листата са сивозелени, а отгоре са тъмнозелени. Притежават характерна миризма, а през есента почервеняват. Цветовете на смрадликата са двуполови, бледозеленикави, събрани в съцветие.
Състав на смрадликата
Листата на смрадлика съдържат 25% галотанин, галова и елагова киселина. Етеричното масло на смрадликата има много приятен аромат, а химичният му състав е изключително сложен: камфен, линалеол, тирпенеол, алфапинен, мирцен. В стъблото на смрадликата се съдържа флавоноидът физетин. Съдържа танин, който е концентриран в листата.
Събиране и съхранение на смрадлика
За лечебни цели се събират листата, които трябва да се оберат в началото на цъфтежа, преди образуването на плодове. Те се откъсват много внимателно, без да се мачкат или сушат. Хубаво е събирането да се извършва сутрин, след вдигане на росата, при сухо и слънчево време. Събират се само здравите и свежи листа, а най-подходящият период за това е между юни и август.
Не бива също така да се допуска листата да се овлажнят, защото в този случай губят голяма част от съдържанието на танини. Смрадлика може да се закупи от всяка една аптека, а съхранението ѝ е стандартно – добре опакована, на сухо и прохладно място, далече от директен достъп на слънчева светлина.
Ползи от смрадликата
Смрадликата има много добро антисептично, противовъзпалително и затягащо действие. Противовъзпалителното действие на смрадликата я превръща в универсално лечебно средство за един куп заболявания. За лечение се използват предимно листата от младите клонки на смрадликата.
Смрадликата е невероятно лекарствено средство при различни остри и хронични възпалителни заболявания в устната кухина. Това са парадонтоза, афти, лош дъх, стоматит, възпаления на венците и др. Смрадликата почти винаги присъства в съставна на пастите за зъби и водите за уста.
Баните със смрадлика са подходящи при наличие на хемороиди, но най-често се използват за лечение на упорито бяло течение /колпит/ под формата на влагалищни промивки.
Същото благоприятно действие, смрадликата има и при цистит. Хубаво е промивките да се правят по 2 пъти на ден.
Внимание! Ако сте родила скоро, не използвайте дамски душ! Просто се измийте с лечебната отвара.
Смрадликата е една от най-ефективните билки по отношение на кожни раздразнения като екземи, кожни рани, циреи, отоци, потене на краката и подобни.
Народна медицина със смрадлика
В българската народна медицина смрадлика се използва при кръвохрачене, възпаление на стомаха и червата, при диария, бъбречни заболявания, хемороиди, киселини в стомаха.
За вътрешно приложение се поставя 1 с.л. листа от билката в 500 мл вода. Оставя се да ври 10 минути и се пие по 1 ч.ч., четири пъти на ден. За бани от смрадлика, които се прилагат при гореизброените състояния – бяло течение, бавно зарастващи рани, заболявания в устната кухина, циреи, потене на краката се прави следната отвара:
1 препълнена супена лъжица листа от смрадлика се заливат с 500 мл вряща вода и се оставя да ври така 5 минути. Маха се от котлона и след изстиване се прецежда. С получената смес се правят бани, промивки, гаргара един път дневно. Може да използвате отварата при измръзване и подсичане.
Билката има мощно антигъбично действие. Може да правите бани или компреси с отвара от смрадлика, за да се отървете от гъбичките.
Може да използвате отвара от смрадлика при варицела. Нанесете компрес, който ще спре досадния сърбеж и ще намали болезненото усещане.
Разкрасяване със смрадлика
При чувствителна кожа смрадликата може да се използва много често, защото не само засилва защитните функции на кожата, но и премахва неприятните усещания за опъване и затопляне, както и зачервяване на кожата на лицето. Ако решите много лесно може да си приготвите маска за лице в домашни условия.
Измийте и леко намачкайте малко количество листа от мащерка и прибавете към тях мед, по възможност липов. Разбъркайте и нанесете върху кожата на лицето, оставете да действа 20-тина минути. Отмийте с хладка вода и хидратирайте кожата с подходящ крем.
Комбинацията между мащерка и смрадлика се използва за мазна кожа. Смесете равни количества от билките, залейте с 500 мл вряла вода. Прецедете и съхранявайте готовата отвара на хладно място. Може да използвате като почистващ тоник за лице за кожа, склонна към омазняване.
Може да третирате гнойни пъпки, циреи и трудно заздравяващи рани със смрадлика и на сутринта да не ги видите върху кожата си. При отекли и подути крака, смрадликата отново ще е се притече на помощ, освобождавайки краката от натрупаното напрежение и съответно - от подуването.
При възпаление на клепачите нанесете няколко капки отвара от смрадлика и скоро проблемът ще изчезне. Това лечение е изключително ефективно при ечемик. Може да измиете окото с отвара или да поставите марля, напоена с отварата, за около 15 минути.
Ако страдате от акне, може да си купите козметичен продукт - крем за лице, лосион, тоник с екстракт от смрадлика, с който да почиствате кожата ежедневно. Ако разполагате с билката, още по-добре. Направете парна баня с листа от смрадлика, която ще отвори запушените пори. След това нанесете малко от отварата на памучен тампон и минете с него засегнатите зони по лицето. Оставете за 15-20 минути и измийте лицето с вода.
Смрадликата е съставна част на редица кремове за лице, ръце, крака, кремове за интимни промивки и такива срещу подсичане. Смрадликата се използва за лечение на акне: направете компрес от 50 г смрадлика, които врят 20 минути в 2 с.л. вода.
В студено време е много важно да използвате козметика със смрадлика. Кремовете със смрадлика поддържат кожата здрава и я защитават от агресивните условия на студените месеци.
Вреди от смрадликата
Смрадликата може да се използва за вътрешно приложение само в малки количества, защото в противен случай може да се получи силно раздразване на вътрешните лигавици. Някои смятат, че дори не бива да се използва за вътрешно приложение, а само за външни промивки.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Бай Доктор
Коментиран от #2
21:51 21.09.2021
2 Доктор Иванов
До коментар #1 от "Бай Доктор":
Разстройство със сигурност лекува...........21:56 21.09.2021
3 ГРАД КОЗЛОДУЙ
Коментиран от #7
21:57 21.09.2021
4 Ташко Дупинов
21:57 21.09.2021
5 Санитар
22:06 21.09.2021
6 Миризливка
22:10 21.09.2021
7 jorj
До коментар #3 от "ГРАД КОЗЛОДУЙ":
Кръглата.22:16 21.09.2021
8 ЛЕЛЯ
Коментиран от #9
22:49 21.09.2021
9 Виталия
До коментар #8 от "ЛЕЛЯ":
Това за след раждане...го зная от личен опит23:04 21.09.2021
10 Този коментар е премахнат от модератор.
11 лекува ли
Коментиран от #12
06:12 22.09.2021
12 Ташко
До коментар #11 от "лекува ли":
Лекува, как да не лекува?! Ама иди в Русия да ти го...... излекуват, де!16:14 22.09.2021