7 Февруари, 2022 12:06 1 231 15

18% е смъртността при пациенти с COVID-19 в болниците у нас

  • болници-
  • смъртност

Това съобщават от Министерство на здравеопазването

18% е смъртността при пациенти с COVID-19 в болниците у нас - 1
Снимка: БГНЕС

18.3% е била смъртността сред хоспитализираните пациенти с COVID-19 в болниците в страната през изминалата година. Това показва анализ на „Индекс на болниците“, изготвен на базата на данните, които лечебните заведения подават в електронната система на Министерство на здравеопазването.

В 215 лечебни заведения у нас през миналата година е имало 155 422 хоспитализирани пациенти с коронавирус. 18.3% от тях или общо 28 379 души са починали, показват официалните данни. В интензивните отделения са били лекувани 16 033 от пациентите или 10.31% от всички хоспитализирани с тази диагноза.

Въпреки че средната смъртност е била 18.3%, показателят варира в широки граници – от 0 до 35 процента, в отделните лечебни заведения. В случая това се дължи най-вече на различния вид лечебни заведения и на техния предмет на дейност – в единия случай става дума за активно лечение на пациенти с вируса, а в другия за лечение на друг тип патология, при което е било открито и наличието нa инфекцията.

Разлики в смъртността обаче се наблюдават и при съотносимите лечебни заведения, както по вида им, така и според обема на случаите. Вариациите се дължат, както на състоянието и тежестта заболяването при самите пациенти, така и на протоколите на работа и възможностите за лечение на отделните структури. Така например сред първите 20 болници за активно лечение, които са поели най-голяма част от пациентите с COVID-19 – всяка една от 6284 до 1765 души, процентът на смъртност варира от 13 до 33, като е най-нисък във ВМА и най-висок в "Пирогов". В следващите 20 лечебни заведения според обема на приетите пациенти, който е в границите от 1748 души до 1254, процентът на смъртност варира от 6 до 35, като е най-нисък в инфекциозната болница „Проф. Ив. Киров“ в София, а е най-висок в ИСУЛ отново в столицата. Всичко това повдига отново въпроса за нуждата от въвеждане на единен протокол на работа.

Спрямо изминалата година смъртността в болниците при заразени с коронавирус се е повишила, показват още данните. През 2020 г. тя беше 11 на сто, докато през 2021 г. е достигнала до 18%. Причините за това отново са много. Основната сред тях е, че пандемията в България се разрази основно през изминалата година. Първата по-сериозна вълна през 2020 г. в страната беше регистрирана едва в късната есен на годината, докато през изминалата бяхме свидетели на повече вълни. Това се потвърждава и от броя на хоспитализираните пациенти – през 2020 г. те са били 62 299, срещи 155 422 през миналата.

Известни промени се наблюдават и при болниците, които са поели основната тежест на COVID. Първите десет лечебни заведения през 2021 г., които са лекували пациенти с инфекцията са държавна собственост. През предходната година сред тях фигурираше и едно частно – "Токуда". През миналата година обаче в болницата е имало по-малко пациенти с коронавирус. Промяната е следствие на политиката и на служебния кабинет, който допълнително изкара на предна линия в борбата с пандемията най-големите държавни болници в страната.

Смъртността в болниците у нас е съпоставима с тази в други страни. Така например изследване, публикувано в авторитетното медицинско списание „Лансет“, показва, че от 86 356 хоспитализирани пациенти с COVID-19 във Великобритания в периода март-юли 2020 г. 22 944 или 26.6% са починали.

Друго изследване за смъртността сред хоспитализираните пациенти в САЩ показва, че сред 503 409 пациенти от 209 отделения, които са били лекувани между 1 март и 21 ноември 2020 г., смъртността е варирала през различните месеци от 9.3 до 19.7 процента.


Поставете оценка:
Оценка 2.3 от 3 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Последния Софиянец

    15 3 Отговор
    От 16 000 в интензивното са починали 10 000.Останалите 18 000 са фалшиви.
  • 2 mi6osp

    4 6 Отговор
    89 починали на 1 милион в България за последната седмица. Пред нас са само Македония, Босна и Херцеговина, Кюрасао.
  • 3 Как доказват

    26 1 Отговор
    Че хората са починали от ковид като не правят аутопсия? Защо не дават на роднините да се сбогуват с близките си и ги слагат в затворен ковчег? Вируса не умира ли след като болния е починал? И колко от тези починали от ковид са били ваксинирани? Толкова много въпроси които ще останат без отговор!

    Коментиран от #5, #15

  • 4 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 5 mi6osp

    1 21 Отговор

    До коментар #3 от "Как доказват":

    Какво мислиш ще открият при аутопсията на починалите от ковид???
    Загубата на патолози е твърде висока цена за аутопсия на починал при пандемия от силно заразна болест.
    А откритият ковчег е огнище на зараза.
    Затова при епидемия от силно заразна болест не се правят масово аутопсии, а починалите се погребват в запечатани ковчези.

    Коментиран от #7, #8, #11

  • 6 Последният Софиянски

    14 1 Отговор
    Във България отдавна няма здравеопазване!
  • 7 лекар=изрод

    16 2 Отговор

    До коментар #5 от "mi6osp":

    В запечатан ковчег са, за да не видят близките как са ги уморили от глад и от жажда.
  • 8 Въпрос

    15 0 Отговор

    До коментар #5 от "mi6osp":

    Като е толкова "силно" заразна тази болест, как допускат хора със зеленища по моловете, не трябва ли да са и те да са в скафандри? Ако не е толкова заразна, що не се правят аутопсии?

    Коментиран от #14

  • 9 Затова

    3 0 Отговор
    логично никакви болници
  • 10 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 11 Странно, но

    7 0 Отговор

    До коментар #5 от "mi6osp":

    Не е отбелязана основната разграничителна линия при определяне процента на смъртност. Защо се отчита вида на болничното заведени е обема на работа, а не се взема под внимание възрастта и здравословното състояние на починалите. Що се касае до Вашия въпрос за това какво биха открили патоанатомите, отговора ще намерите в предоставената от здравните власти във Великобритания информация, а именно, че от обявените 170 000+ починали заради пандемията, 17 000 са тези починали САМО С хобит. Друг е въпроса до колко подобен вирус живее в мъртъв приемник

    Коментиран от #12, #13

  • 12 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 13 Само след

    6 0 Отговор

    До коментар #11 от "Странно, но":

    Извършена аутопсия може да се види каква е конкретната причина за настъпване на смърт и как да се ЛЕКУВАТ пациентите, за да не стигат до аутопсия.
  • 14 Чети, народе

    0 1 Отговор

    До коментар #8 от "Въпрос":

    Има информация, има - за вчера официалният
    информативен сайт coronavirus.bg пише, че 92,86 % от починалите лица не са били ваксинирани. Всякаква статистика има там.
  • 15 Чети, народе

    0 1 Отговор

    До коментар #3 от "Как доказват":

    Има информация, има - за вчера официалният
    информативен сайт coronavirus.bg пише, че 92,86 % от починалите лица не са били ваксинирани. Всякаква статистика има там.