18 Юни, 2023 17:57 1 924 3

Какво се случва с тялото ни, когато спрем да тренираме

  • тренировка-
  • физическа активност-
  • здраве

Кратката почивка и понижаването на интензитета на тренировките за няколко дни са от значение за физическото и психическото възстановяване

Какво се случва с тялото ни, когато спрем да тренираме - 1
Снимка: Shutterstock

Редовните тренировки имат много благоприятен ефект върху сърдечносъдовото състояние, както и върху силата на мускулите. След по-продължителна пауза и почивка от физическа активност обаче, тези позитиви вече не се наблюдават и е възможно понижаване на мускулната маса.

Кратката почивка и понижаването на интензитета на тренировките за няколко дни са от значение за физическото и психическото възстановяване.

Тялото на всеки се адаптира към натоварването, което той му предоставя. Мускулите свикват с появяващите се при активна тренировка стрес, тестостерон, адреналин и ендорфин. Поради тази причина при спиране на физическата активност се наблюдава загуба на мускулна сила или маса.

Редовните упражнения и тренировки стимулират по-ефективната доставка на кислород и хранителни вещества към тъканите в цялото тяло, пише puls.bg. При липса на активност този пренос на вещества се променя, което може да повлияе и върху издръжливостта на сърдечносъдовата система.

След няколко дни на неактивност нивото на циркулиращата плазма в кръвта значително се понижава, което е причина за сърдечносъдови изменения. Според редица проучвания, след 12 дни общото количество кръв, което сърцето изпомпва всяка минута, намалява, заедно с количеството наситена с кислород кръв, достъпно за мускулите и другите клетки в тялото.

Медицински изследователи са установили, че след период от три седмици пауза затрудненията при повторно започване на тренировки са най-сериозни, тъй като енергията, произведена от митохондриите за мускулните клетки, намалява значително.

Силата на мускулите се понижава много по-бързо от настъпващите промени в сърдечносъдовата система.

След период от осем седмици липсата на активност се отразява върху силата и размера на мускулите - понижава се максималното количество тежести, които дадения човек може да вдигне, както и броя на повторенията на всяко едно упражнение, които може да направи.

След дълга пауза и последваща тренировка са характерни мускулната скованост и болка до няколко дни след извършване на съответната физическа активност.

Промените, които се наблюдават след период на пауза, могат да варират в зависимост от възрастта, специфичната генетична последователност на хората, начина им на живот, диетата и предходното ниво на тяхната физическа активност.

При хората над 30-годишна възраст, тези промени настъпват по-бързо в сравнение с 20 годишните.


Поставете оценка:
Оценка 4.4 от 8 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Един

    12 1 Отговор
    Претренирането води до претоварване на Нервната система, а оттам и психическа умора.
  • 2 братя Алтави

    14 2 Отговор
    Какво се случва с тялото ни когато не тренираме......случва се това:

  • 3 123

    8 1 Отговор
    Сатанистите ни тровят с храни и лекарства. Статията е дезинформация. В медиите на сатанистите почти всичко е пропаганда и дезинформация.