Тревожността може да се прояви по различни начини – от страх и прекомерно безпокойство до физически симптоми като мускулно напрежение или ускорен пулс. Когато тези състояния продължат над шест месеца, те могат да индикират генерализирано тревожно разстройство, чието стандартно лечение обикновено включва медикаменти и психотерапия. Но освен това, според диетолозите, правилното хранене също може да играе ключова роля в намаляването на тревожността.
Поддържането на добро психично здраве е тясно свързано с балансираното хранене. Ето девет храни, които могат да се превърнат във ваши съюзници в борбата със стреса и напрежението:
Бразилски орехи
Богати са на селен, който намалява възпалителните процеси и подобрява настроението. Приемът им обаче трябва да бъде внимателен — достатъчно е само по един орех на ден. Освен това бразилските орехи са ценен източник на витамин E, чийто дефицит често се свързва с повишен риск от депресия.
Мазна риба
Сьомга, скумрия и сардини са наситени с омега-3 мастни киселини, които подкрепят мозъчната дейност и намаляват риска от тревожност. Препоръчват се две порции седмично, за да си осигурите важните мастни киселини и витамин D — още един фактор, регулиращ настроението.
Яйца
Жълтъците са източник на витамин D и триптофан — аминокиселина, подпомагаща производството на серотонин. Този невротрансмитер подобрява настроението и допринася за по-здравословен сън.
Тиквени семена
Богати са на калий, който регулира кръвното налягане и намалява симптомите на стрес. Съдържат и цинк — минерал, важен за правилната мозъчна и нервна функция.
Черен шоколад
Шоколадът с над 70% какао съдържа флавоноиди, магнезий и триптофан, които намаляват възпаленията, стимулират производството на серотонин и подобряват настроението. Консумирайте умерено — около 1 до 3 грама на ден.
Куркума
Основната ѝ съставка е куркумин, който потиска възпалителните процеси и оксидативния стрес — често свързани с тревожните разстройства. Куркумата се вписва чудесно в разнообразни ястия и е лесна за включване в менюто.
Лайка
Известна е с успокояващите си свойства, дължащи се на флавоноидите в нея. Чаша чай от лайка може да помогне за намаляване на тревожността, макар че не предотвратява появата на нови епизоди.
Кисело мляко
Ферментиралите продукти, включително киселото мляко, са богати на полезни бактерии, които подобряват здравето на червата, редуцират възпалителните процеси и подпомагат психичното благосъстояние.
Зелен чай
Съдържа аминокиселината L-теанин, която насърчава релаксацията и подобрява настроението. За да почувствате ефект, се препоръчва около 200 мг L-теанин дневно.
Допълнителни препоръки
Към полезните храни можем да добавим още:
- пуешко месо, сирене, банани и ананас — всички те са източници на триптофан;
- спанак и бадеми, богати на магнезий;
- чиа семена, пълни с Омега-3 мастни киселини;
- постно месо, риба и други протеинови източници.
Също така е добре да ограничите прекомерната консумация на захар, алкохол, трансмазнини и кафе, тъй като те могат да влошат симптомите на тревожност.
Здравословното хранене е важно, но не замества консултацията със специалист. Ако тревожността ви продължава дълго време, непременно потърсете помощ от лекар или психолог. Един балансиран и съзнателен подход към здравето винаги започва с информираност и навременни мерки.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Този коментар е премахнат от модератор.
2 Евгени от Алфапласт
18:56 01.01.2025
3 Този коментар е премахнат от модератор.
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 Мазна риба
19:53 01.01.2025
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Интересна логика.
До коментар #6 от "1111":
Я кажи как стигна до този извод от написаното?Май теб те сърби изхода и за това ти хрумна тази гениална мисъл.
20:00 01.01.2025
8 Моньо
22:22 01.01.2025
9 123
13:30 02.01.2025