При гастрита има възпаление на стомашната лигавица. Той може да бъде остър или хроничен. Причини за разлитието на остър гастрит са: ежедневен прием на голямо количество алкохол, прием на лекарства или стрес, а причинител на хроничния гастрит е бактерията Helicobacter pylori.
При гастрит се изпитват киселини, болки в корема, гадене и повръщане. Диагнозата се поставя от лекар и той предписва лекарства, но симптомите му можем да облекчим и вкъщи като спазваме определен хранителен режим.
1. При гастрит трябва да се избягват храни, които дразнят стомашната лигавица и натоварват стомаха. Такива са: храните с високо съдържание на глутен, киселите, сладките, консервираните храни. Трябва да се избягват киселите плодове и зеленчуци като домати и цитруси, както и тези, които добавят по-силен аромат на ястията ни в сурово състояние, като лук и люти чушки.
2. Препоръчват се плодове и зеленчуци с ниска киселинност като горски плодове, пъпеш, тиква, ябълки и моркови. Бананите стимулират произвеждането на слуз и това предпазва от стомашната киселина.
3. Към групата се добавят меките и съдържащите фибри храни, които са важни за по-доброто храносмилане на храната: пълнозърнест хляб, тестени изделия, кафяв ориз, овес, киноа, ечемик, овесена каша и др.
4. Чесънът е люта храна, но въпреки това той се бори със симптомите на гастрит. Повече от 50% от населението е носител на бактерията Helicobacter pylori. При проучване се намира, че екстрактът от чесън убива тези бактерии.
5. Препоръчва се пиенето на чай от мента, джинджифил, куркума и най-вече зелен чай с мед от манука. Пиенето на топла вода/чай може да успокои стомаха и да улесни храносмилането на храната. Направено е изследване, в което хората са приемали само веднъж седмично зелен чай с мед от манука. Симптомите при гастрит се повлияват, но освен това меда от манука има антибактериални качества и се бори с бактерията H. pylori.
6. Препоръчително е да се приемат пробиотици, понеже те съдържат положителни бактерии, които спират разпространението на H.pylori и заздравяват червата, освен това подобряват храносмилането. Пробиотиците се срещат под формата на добавки, но можем да си ги набавяме и с ферментирали храни като: кисело мляко, кисело зеле, комбуча, кефир и кимчи.
7. От групата на протеините най-препоръчителни за консумация са яйцата. Те могат да бъдат варени или бъркани, освен тях е желателно да хапваме задушена или печена риба и птиче месо без кожа. Добър вариант е и пилешката супа, но трябва да се избягват по-силните подправки като черен пипер, сол, къри, чили и др., пише puls.bg.
8. Няма как в менюто да не присъства и десертът, въпреки че повечето имат високо съдържание на захари и мазнини (шоколад, торта, пудинг сладолед и др). Алтернатива е хапването на ябълкови сладкиши, обезмаслена рикота, пресни горски плодове, ябълково пюре и др.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА