Без реформи в здравеопазването ще има елит, който може да се лекува и маргинали без достъп до лекари.
Това каза пред Радио "Фокус“ изпълнителният директор на CredoWeb и здравен журналист Петър Галев.
Като основен проблем на здравната система в България журналистът изведе липсата на работещи в системата – и лекари, и медицински сестри. Проблемът според него е много голям, като той не се отнася само за България, но и за повечето страни в света – има едно оттегляне от медицината по причина, че това е бавна и трудна кариера. "Вече загубихме здравните работници със средно образование – фелдшерите, медицински техници и всякакви други.“
Според него липсата като кадри в здравната система ще продължават да се задълбочава, като това може да доведе до тотален дефицит и до това тясна привилегирована група от българското общество да реално здравеопазване, а другата група да се марганизира още повече.
"Ние сме една от малкото привилегировани и луксозни държави, където със Спешната помощ идва лекар. Това е останало от съветската система. Почти никъде по света в линейките пътуват парамедици – новото название на фелдшера, млади момчета и момичета, които са много стриктно обучени за поставяне на първоначална диагноза, за овладяване на животозастрашаващи състояния,“ обясни още здравният журналист.
Неговото предложение за разрешаване на част от проблема е промяна на отношението към здравните работници, да не се създават допълнителни фрустрации. "Трябва да престанем за всяко нещо да мрънкаме, посещавайки здравните заведения, защото това са едни претоварени, преуморени хора с изключително тежка професия, и това е, с което разполагаме, не трябва ние да ги досъсипваме.“ Като втори много важен пункт Петър Галев изведе грижата и отговорността за себе си – "всеки от нас трябва да обръща повече внимание на здравния си статус, като навреме и редовно ходи на профилактични прегледи.“
Добре е медицинското обучение да стане модулно, смята още Петър Галев, като един примерно парамедик може да надгражда образованието си и за стане и лекар след необходимите години обучение, изкарвайки определените модули през кариерата си постепенно. Друго важно нещо, което трябва да се промени у нас според него, е по-бързото навлизане в практическата част от медицината: "Много е високо българското медицинско образование и много се ценят българските лекари заради теоретичните си познания. Не така стои въпросът с практическата част на обучението, като това ще трябва да се промени по-бързо да се навлиза в практическите познания.“
"Промените за съжаление минават през непопулярни реформи и мерки, които политиците, бидейки за кратко нямат време и желание да го мислят и с опасяват, че това ще им навреди на следващите избори,“ отбеляза още изпълнителният директор на CredoWeb и здравен журналист Петър Галев.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 опала
07:09 20.01.2024
2 Защо
07:12 20.01.2024
3 6-1
Малко спомени са останали, че народа беше мотивиран да иска демокрация основно раздразнен от привилегиите на номенклатурата, в коите достъпът до Правителствена болница беше много изтъкван факт.
Е, качиха ни всички на пързалката за да сигнем до тук в условията на реално неконтролиран пазар в абсолютно всичко.
... А в друга статия днес сигурно ще се дъвче демографския проблем, в трета - нуждите на армията от повече защитници на държавата (или на елита и неговите интереси?), в четвърта - как да се допусната повече имигранти за да покрият липсата на работна ръка за същия елит ...
А този елит май отдавна мрази народа си, че му пречи да има живот като във Флорида например ...
07:33 20.01.2024
4 Име
То - радостта на лекарите - трябва да е - да няма болести.
Коментиран от #5
07:49 20.01.2024
5 6-2
До коментар #4 от "Име":
Така е в идеалните мечти за всяка професия.И полицаите сигурно искат да няма престъпници.
Въобще, ако може да имаш добре платена работа или бизнес без много работа.
Докато се усети заплахата от липсата от необходимост и евентална загуба на доходи и печалби.
Затова чистата пазарна икономика на базата на конкуренция е подменена с икономика на зивисимостите.
А там вече - и лобизъм, и корупция ...
08:13 20.01.2024
6 Красимир Петров
08:16 20.01.2024
7 нерегистриран
09:32 20.01.2024
8 Реалист1
При соца здравеопазването беше по-добре.
Да се отделят частните болници от Здравната каса за да има средства за обикновените лекари и да не се краде безобразно.
09:45 20.01.2024
9 Петър Галев!! Докато Държавните и
08:55 30.01.2024