16-те милиарда лева заем, който искаме да вземем вече са изхарчени. Приели сме да има дефицит, но трябва да си плащаме и сметките.
Това заяви пред депутатите министърът на финансите Владислав Горанов пред Народното събрание. Той произнесе дълга реч за да аргументира и обясни необходимостта от новия заем от 8 млрд. евро.
Дебатите по ратификациите, свързани с емисията, започнаха още миналата седмица, но бяха отложени за днес.
„Към 19 февруари наличните средства на правителството във фискалния резерв са 5 млрд. лв., след като се извадят целевите оперативни средства на правителството“, обясни.
Горанов, припомни, че в края на 2012 година, преди Бойко Борисов да подаде оставка, понижението на разходите е било сведено до под половин процент. „В следващите години ние не успяхме да приемем за ценност да харчим толкова колкото изкарваме“, допълни Горанов.
По думите му, за да покрива разходите си, българската държава трябва или да се теглят заеми, или да продава имущество, но страната ни е извършила приватизацията преди няколко години.
Министърът на финансите представи на народните представители данни на БНБ от 1 януари 2015 година, където се описва финансовото състояние на страната. „Според БНБ в транзитните сметки на НЗОК е имало 32, 8 милиона лева“, посочи Горанов. Той припомни и кризата с банковата система на страната, когато се е наложило да бъде даден заем на една българска банка в размер на над 1 милиард лева и посочи, че това е било единственото правилно решение на министъра на финансите тогава.
„Обществото очаква от нас да свършим определени задачи. За 2015 година вече сме решили, ще имаме 2.5 млрд. лева преразход. За 2016 и 2017 сме предложили поетапно намаляване на преразхода, но аз искам да няма дефицит”, подчерта Горанов.
Той попита защо финансовият министър трябва да е лошия, тъй като има относително малък бюджет. „Дългът не е причина, той е следствие. Дефицитът не е причина, той е следствие”, каза още Владислав Горанов.
Горанов припомни, че имаме да връщаме 12 млрд. лв. до 2017 г. и никой не може да ги оспори. Дебатът според него трябва да бъде за дефицита.
Той припомни, че от 2009 г. нашето общество живее непрекъснато в заеми, както и, че в бюджета за т.г. вече е заложен 2,5 млрд лв. преразход. Най-малката сума, за която трябва да се подготвим е 14,5 млрд. лв., за 2016-17 сме предложили поетапно намаляване на преразхода, но все още бюджетът ще има дефицит, обясни финансовият министър.