„Пликовете с пари във Фонда за лечение на деца не са факт. Това сещате ли се колко е безумно. Това много намирисва на активно мероприятие и е за сплашване. Има шанс всички тези обвинения да са силно преувеличени". Това заяви по Нова телевизия Мария Чернева от Обществения съвет на фонда по повод арестите за корупция във фонда.
Според Красимира Величкова от Обществения съвет на Фонда за лечение на деца арестуваният в сряда директор на Фонда за лечение на деца Павел Александров е очернен.
"От 2010 година винаги когато фондът заработи, идват проблеми от здравното министерство. Сложи се лимит за лечението на деца, почина едно дете", заяви Величкова.
Същевременно тя припомни, че това не е първото уволнение на Александров: "Предишния път той беше политически уволнен по времето на министър Таня Андреева, след което беше върнат".
"От август непрекъснато има натиск върху Павел Александров да подаде оставка. През декември от министерството спряха заплатите на служителите за Коледа – бил се изчерпал бюджета. Нямам представа защо, но искат той да се махне. Преди един месец приключи проверка във фонда и нямаше проблеми", посочи Десислава Хормузова от Фонда за лечение на деца от сряда.
"Обвинявам фонда, тъй като работят бавно и тромаво", заяви в пряко включване за сутрешния блок майката на 4-месечния Дилян, който е с тежко онкологично заболяване на гръбначния стълб.
"Разговарях с Павел Александров в понеделник. Държа се грубо и арогантно. Няма нужда да бъдем допълнително мачкани от хора, които не са достатъчно човечни", заяви Даниела.
В същото време тя заяви, че никой от фонда не й е искал пари, нито пък тя е предлагала такива.
„Системата на Фонда за лечение на деца е бавна, а от това зависят детски животи”, каза по bTV Боряна Стоименова, майка на дете болно от епилепсия.
„Разглеждането на заявленията и самите становища са много бавни. Ние подадохме нашето в началото на ноември, като срока за решение е 45 дни, а при нас излезе към края на февруари”, допълва Стоименова.
На сина й е отказано лечение в чужбина, като веднъж фондът е посочил като алтернатива болница „Св. Наум”, а втори път – „Св. Иван Рилски”.
„Не съм чувала от други родители за корупционни практики, но всички се оплакват, че решенията много се бавят”, допълни тя.
„В нашия случай ми направи впечатление, че при едно от становищата на експертите ни бяха предписали да се изледва един определен ген и за това бяха отпуснати пари. Този ген вече беше изследван, но въпреки това експертът беше пуснал становище”, спомня си Стоименова.
Бившият здравен министър Таня Андреева заяви пред БНР, че не е трябвало Павел Александров да бъде връщан начело на Фонда за лечение на деца в чужбина, след като веднъж вече е бил освободен в нейния мандат: "Г-н Александров беше освободен като директор на Фонда за лечение на деца в чужбина по същите констатации, които са установени след проверката и към днешна дата. За мен беше изненадващо, че той беше върнат като директор на Фонда, след като нашият мандат приключи".
Според Андреева има практика за забавяне на лечението на деца в чуждестранни болници: "Мене ме безпокояха практики от типа на посредници, които работят с Фонда. Да кажем посредници за турски болници. Имаше такъв случай на посредници, които предоставят квартири на наши съграждани в Париж, ако не се лъжа беше случаят, и други подобни, които са недопустими".