Отидете към основна версия

12 844 65

Акад. Георги Марков за македонците: Промити мозъци – като видят българско, пишат македонско

  • акад. георги марков-
  • македония-
  • северна македония-
  • омо илинден-
  • македонци-
  • гоце делчев

В България няма македонско малцинство, но има македонски българи бежанци. ЕС не може да ни посяга върху Конституцията. Разни либерали, социалисти, левичари гледат да разпалят този въпрос...

Снимка: БГНЕС

В България няма македонско малцинство, но има македонски българи бежанци. Това каза в интервю за Агенция „Фокус“ историкът акад. Георги Марков по повод резолюцията на ЕП, ОМО „Илинден“ и така нареченото македонско малцинство.

„Те бяха прогонени от сръбската и гръцката окупация 1913 г. Нека напомня на ЕС, че всеки трети гражданин на Република България, има бежански корен. Неговите деди са прогонени от Македония, от Западна и Източна Тракия, от Северна Добруджа, от Поморавието. Това са български бежанци, и неслучайно са намерили спасение в Свободна България“, изтъкна акад. Марков.

Той посочи, че е давал примери с македоно-одринското опълчение.

„В Скопие имаше конференция 2007 г., докато ген. Михов беше посланик. Къде отиват българите, когато се задава война с Османската империя? Отиват в България. Българите Крагуевац отказват да полагат клетва на сръбския крал. Българите бягат отсреща при австро-унгарците и крещят „македон булгар“, обясни историкът.

Той подчерта, че няма никакво македонско малцинство. „Македонците са едни от най-добрите ни българи. Затова ние не трябва да допускаме тези вътрешнополитически разкази и нашите неприятели да използват случая и да отклоняват темата към някакви си измислени малцинства в България“, допълни още акад. Марков.

От Скопие не са се отказали, въпреки договора, да търсят македонско малцинство в България, каза още той.

„ЕС не може да ни посяга върху Конституцията. Разни либерали, социалисти, левичари гледат да разпалят този въпрос“, коментира още историкът. Той призова българите да си вземем поука и да бъдем по-патриотично настроени.

„Прави лошо впечатление евродепутатите, които охулват България, използват вътрешнополитически причини, но търпим външнополитически последици. Дори разбрах, че Радан Кънев гласувал за тази резолюция. Учудващо е. Партиите винаги ще има за какво да се разправят. Крайно време поне в чужбина, когато защитаваме националния интерес, да се обединяваме. За съжаление това не го виждам. Това е един траен порок на българския политически живот", коментира още историкът.

Ето интервюто на историка акад. Георги Марков пред агенция "Фокус":

Фокус: Акад. Марков, в резолюция за България ЕП отправя призив към правителството за защитата на свободата на малцинствата и тяхното сдружаване. Под черта се визира решението на Европейския съд по правата на човека по казуса с ОМО „Илинден“. Какво е мнението Ви?

Георги Марков: Повдигна се въпросът срещу правителството на Бойко Борисов и протестните движения по улицата, а се използва, за да се пробутват антибългарски предложения и препоръки.

За ОМО „Илинден“ скоро не съм чул, че съществува. Бяха много нагли през 90-те години. Бях на една конференция в Гоце Делчев през октомври 1998 г. и там скочи един от ОМО „Илинден“ и каза: „Вие българите и ние македонците сме много различни“. Аз попитах защо, а той каза, че македонците са славяни, а българите татари. Това е сръбската теза от 19 век. Българите били татари, а те истински славяни.

По едно време развяваха знамена около паметника на Гоце Делчев. Имаха дейност, дори и вестник издаваха в Благоевград, но бях почти забравил за ОМО „Илинден“ и сега покрай протестите набутаха въпроса на така наречените малцинства в България.

В България няма национални малцинства по Конституцията. ЕС не може да ни посяга върху Конституцията. Разни либерали, социалисти, левичари гледат да разпалят този въпрос. Това нека да ни е за поука, защото от Скопие не са се отказали, въпреки договора, да търсят македонско малцинство в България. Нека да е за поука и да бъдем по-патриотично настроени.

Прави лошо впечатление евродепутатите, които охулват България, използват вътрешнополитически причини, но търпим външнополитически последици. Дори разбрах, че Радан Кънев гласувал за тази резолюция. Учудващо е.

Партиите винаги ще има за какво да се разправят. Крайно време поне в чужбина, когато защитаваме националния интерес, да се обединяваме. За съжаление това не го виждам. Това е един траен порок на българския политически живот.

"Фокус": Може ли изобщо да се говори за македонско малцинство в България?

Георги Марков: Не, категорично. Има бежанци македонски българи. Те бяха прогонени от сръбската и гръцката окупация 1913 г. Нека напомня на ЕС, че всеки трети гражданин на Република България, има бежански корен. Неговите деди са прогонени от Македония, от Западна и Източна Тракия, от Северна Добруджа, от Поморавието. Това са български бежанци, и неслучайно са намерили спасение в Свободна България.

Давал съм примери с македоно-одринското опълчение. В Скопие имаше конференция 2007 г., докато ген. Михов беше посланик. Къде отиват българите, когато се задава се война с Османската империя? Отиват в България. Българите Крагуевац отказват да полагат клетва на сръбския крал. Българите бягат отсреща при австро-унгарците и крещят „македон булгар“.

Няма никакво македонско малцинство. Македонците са едни от най-добрите ни българи. Затова ние не трябва да допускаме тези вътрешнополитически разкази и нашите неприятели да използват случая и да отклоняват темата към някакви си измислени малцинства в България.

"Фокус": Нека да припомним как се създава така наречената македонска нация?

Георги Марков: Това е политическа нация. Американската нация е държавна нация. Първо се създава държавата, после нацията. В Македония е политическа нация. Има и решение на Коминтерна от 1934 г. На 2 август 1944 г. се взима решение да има македонска република с македонски език. Започват да правят азбуката, като основното правило е да е далече от българския език. След като българите ъ-каме, са махнали ъ-то. Историята е кражба на чужда история.

Казвал съм и на Екатерина Захариева. Ние не може да сядаме да преговаряме чий е Гоце Делчев. Това е гавра с паметта на нашия национален герой. Той се е самоопределил, като е загинал за българската кауза в Македония. Сега видите ли дайте да се разберем. С кого ще се разбираме? С тези промити мозъци, които много добре знаят.

В Скопие 2007 г. излезе сборник от техния централен архив с османо-турски документи за преследване на чети в Македония. Навсякъде пише български чети. Като видят българско, пишат македонско. Не може. Или да превеждат Талев на майчин език. Това също е гавра. Има си авторско право.

Не може да преговаряме и те да повдигат въпроса за ОМО „Илинден“ в Брюксел. Ако утре Северна Македония се озове в ЕП, искате да се появи кабинка за превод, на която да пише македонски език ли? Там не са 28 кабинки за превод, защото австрийците например говорят немски.

В политиката и дипломацията може да се прави компромис, но с историята не можем да правим компромиси. В историята на българите в Македония са загивали млади хора. На тях им се е живеело, но свободно и то в свободна България.

Нашите евродепутати да престанат да се охулват в Брюксел и то в името на борба за власт в София и на някои протести по улицата. Въпросът е национален. Там искам да ги видя веднъж обединени, но за съжаление това сега не е станало.

Поставете оценка:
Оценка 4.5 от 54 гласа.

Свързани новини

Новини по градове:
Новини Айтос, Новини Балчик, Новини Банкя, Новини Банско, Новини Благоевград, Новини Бургас, Новини Бяла, Новини Варна, Новини Велико Търново, Новини Велинград, Новини Видин, Новини Враца, Новини Габрово, Новини Добрич, Новини Каварна, Новини Казанлък, Новини Калофер, Новини Карлово, Новини Карнобат, Новини Каспичан, Новини Китен, Новини Кнежа, Новини Козлодуй, Новини Копривщица, Новини Котел, Новини Кресна, Новини Кърджали, Новини Кюстендил, Новини Летница, Новини Ловеч, Новини Лом, Новини Луковит, Новини Мездра, Новини Монтана, Новини Несебър, Новини Нова Загора, Новини Нови Пазар, Новини Обзор, Новини Оборище, Новини Омуртаг, Новини Павликени, Новини Пазарджик, Новини Перник, Новини Петрич, Новини Плевен, Новини Пловдив, Новини Поморие, Новини Правец, Новини Радомир, Новини Разград, Новини Разлог, Новини Русе, Новини Самоков, Новини Сандански, Новини Сапарева Баня, Новини Свети Влас, Новини Свиленград, Новини Свищов, Новини Своге, Новини Севлиево, Новини Силистра, Новини Симитли, Новини Сливен, Новини Смолян, Новини Созопол, Новини Сопот, Новини Средец, Новини Стара Загора, Новини Стрелча, Новини Суворово, Новини Тетевен, Новини Троян, Новини Трън, Новини Трявна, Новини Тутракан, Новини Търговище, Новини Харманли, Новини Хасково, Новини Хисаря, Новини Царево, Новини Чепеларе, Новини Червен бряг, Новини Черноморец, Новини Чипровци, Новини Чирпан, Новини Шабла, Новини Шумен, Новини Ябланица, Новини Ямбол, Новини Всички градове