Не трябва да ни притеснява отиването на избори. Въпросът е хората да не се демотивират да гласуват. Те трябва да разберат, че абдикацията от вота не е в тяхна полза, потенциално кабинет може да се излъчи и с ниска избирателна активност, но не е в това смисълът. Наблюдавахме политическо лицемерие в последните месеци, пишем нова история. Това каза за Нова телевизия Лидия Даскалова, политолог.
По думите ѝ има две поуки, които следва да се извлекат от ситуацията. "Има голяма част от обществото, която действително иска промяна. Това се видя от изборните резултати. Новите политически сили като ИТН и ПП бяха на първо място, това е знак, че хората не искат да живеят както досега. Вторият извод е, че когато предадеш своя електорат, няма да ти бъде гласувано отново доверие. ИТН е абсолютен знак за това", подчерта тя. И допълни, че БСП ще продължи да пада надолу.
"Струва ми се, БСП са абсолютно сами, изгубиха и старите си партньори. "Български възход" може и да не влезе в парламента. Нужна е или преориентация към модерното ляво, или друга промяна, но така не виждам как ще продължи. Има ниша за нов ляв проект. Важно е не просто да са нови, а какво се случва след като се създадат. Трябва да спрем да се доверяме на експерименти, които идват с шаблонни фрази и обещават нещо. Важно е кой оглавява новия проект и план какво ще се случи", посочи Даскалова.
От своя страна Ивайло Динев, доктор по политически науки от Университета "Сант'Анна" в Пиза, смята, че обществото има нужда от промяна. "Често срещана в българската история е появата на нови политически сили, асоциирани с младите и нещо ново. Сега се забързаха процесите и трябва да свикнем, че това са дългосрочни и дълбочинни промени в нагласите и ценностите на обществото. Традиционните политически сили трудно го възприемат", заяви той.
Според него БСП е имала инициатива да реализира мандат, но не и реални шансове. "Мисля, че не е възможна коалиция между партиите от предишното управление и БСП, тъй като това би довело до протести", прогнозира Динев.