Отидете към основна версия

2 676 4

Трябва да се работи прецизно с инструмента ОУП

  • оуп-
  • визия за софия-
  • дискусия-
  • столица-
  • здравков

Печелившите проекти изискват цялостна среда

Снимка: М. Богданова ©

В момента тече процес „Визия за София” - дългосрочна стратегия за развитието на столицата и крайградските територии. Целта й в нея да се намери консенсус относно посоката на развитие на града. Важното е още в началото на процеса по изменение на Общия устройствен план (ОУП) на столицата да се разберат силните му и слаби страни, за да може точно да се знае какво трябва да се промени в него. Обсъждането на промените в ОУП ще бъде проведено от средата на март до края на май.

„Интересите в града са огромни. Важно е да създадем промяната по деликатен начин. Да работим с инструмента ОУП много прецизно, защото сега действащия план работи, но трябва да признаем, че налага и изкуствени ограничения върху голяма част от територията на града. Затова е необходимо ясно да се дефинират проблемите”, каза по време на обществено обсъждане какво трябва да се направи, за да може оптимално да се промени ОУП на столицата главния архитект Здравко Здравков.

Какво очакват инвеститорите? Това е може би един от ключовите въпроси при изготвянето на каквито и да било промени в ОУП, на който и да е град. Доскоро и в България, и в света най-важното за предприемачите беше какво могат да построят на даден терен – фабрика, училище, болница, колко ще струва и колко време ще отнеме. Това, което се наблюдава през последните 5 години е, че дивелъпърите препродават изградените имоти и те вече се управляват от други собственици. Друга важна тенденция е, че било то първоначални или последващи инвеститори, за тях вече от първостепенно значение е не само качеството на реализирания проект, но и средата и то цялостната среда на града, а не в радиус от 500 метра или 1 километър около сградата. Причината е, че именно средата е тази, която определя устойчивостта на даден проект във времето.

„Доскоро беше достатъчно парцелът да има път, вода и газ, но вече не е. Може да се окаже, че е по-добре да не си започвал да сториш, ако се окаже че средата около теб не е добра”, каза по време на дискусията предприемачът Георги Иванов, който за последните 20 години е изградил 700 000 кв.м. площи. Според него, бизнесът иска да има добра среда за живеене и работа – паркове, стадиони, пътища, обществен транспорт.

Несъмнено процесът по промяна на ОУП е изпълнен с противоречия. Едното от тях е собственост срещу градоустройство. Второто е законност срещу справедливост и третото – природа срещу растеж.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини