Индонезия обяви плановете си да започне строителството на 184 жилищни сгради, които ще отбележат първия етап от създаването на новата ѝ столица – Нусантара. Новата столица ще бъде разположена на територията на сегашна джунгла на източното крайбрежие на остров Борнео, за да замени настоящата индонезийска столица Джакарта. Новата столица ще се намира между North Penajam Paser и Kutai Kartanegara в индонезийската част на Борнео, на 870 мили от настоящата.
Градът е проектиран за първоначално население от 500 000 души. Проектът на индонезийското студио URBAN+, включва сградите на държавния дворец, Камарата на представителите, държавни служби и жилища за държавни служители.
Ръководителят на Nusantara National Capital Authority (NNCA) Бамбанг Сусантоно наскоро обяви, че първата фаза от строителството на столицата ще започне през второто тримесечие на тази година. В презентация на Световния икономически форум той обясни, че първите жилищни сгради ще са предназначени за 14 500 държавни служители, военни и полицаи.
NNCA преговаря с трима частни строителни компании от Китай, Южна Корея и Индонезия, които да започнат изграждането на първите постройки.
Строителството на държавния дворец също ще започне тази година и ще бъде завършено през 2024 г.
За новата столица на Индонезия се заговори през 2019 г. Това е сред водещите проекти на индонезийския президент Джоко Видодо, който иска да премести столицата от Джакарта на остров Ява.
Редица са причините, поради които управниците са решили да изградят столица буквално от нулата. В момента в Джакарта живеят близо 10 милиона души. Земята под столицата обаче много бързо се сляга през последните десетилетия и е изложена на риск от покачване на морското равнище, тъй като две пети от града е под морското равнище. Преместването на част от населението в новата столица буквално ще облекчи натиска върху Джакарта, която също така страда от интензивни задръствания и изключително високи нива на замърсяване.
Индонезия не е единствената страна, която премества столицата си. В момента Египет строи новата си столица в покрайнините на Кайро.
Други държави, които преместват столиците си, са Бразилия, която създава Бразилия, проектирана от Оскар Нимайер през 1961 г. Мианмар премести столицата си от Янгон в Найпидо през 2005 г. Казахстан също създаде нова столица – Астана.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 ПалавНИК
13:28 30.01.2023
2 Фикри
Дани само нашите не се сетят за тая далавера
13:53 30.01.2023
3 При нас щеше
18:14 30.01.2023
4 един от многото
20:33 30.01.2023
5 Този коментар е премахнат от модератор.