Пандемията от коронавирус доведе до големи икономически проблеми и много германци загубиха доходите си. Въпреки това наемните нива продължават да растат в редица градове, сочат данните на специализирания сайт Immowelt. Анализатори сравняват нивата за първото тримесечие на тази година спрямо последното на миналата на жилища с площ между 40 и 120 кв.м, построени преди 2016 г. От 81 в 57 града се регистрира поскъпване. Става дума за градове с население над 100 000 жители.
Поскъпването за цяла Германия за разглеждания период е 12%. Най-значителен ръст се наблюдава в малките градове. Лидер е Ройтлинген, където поскъпването е 12%. Следва Майнц – 10% и Мьорс – 9%.
Наемните нива растат не само в малките градове, където поначало месечната рента беше ниска, но и в големите. В Мюнхен поскъпването през първото тримесечие на тази година спрямо последното на миналата е 4%. Днес в баварската столица може да се наеме жилище срещу 17 EUR/кв.м, което е най-висока цена спрямо всеки друг германски град, включително и Берлин. На второ място по-поскъпване е финансовия център на ФРГ – Франкфурт на Майн. Там средната наемна цена на квадратен метър е 14 EUR/кв.м, а за разглеждания период увеличението е 5%. В Хамбург увеличението е 4%, а в Дюселдорф – 5%. В Щутгарт поскъпването е до 13 EUR/кв.м, или с 3%.
„Огромният разрив между силното търсене и малкото предлагане не успя да бъде стопен дори от пандемията с коронавируса. В момента запитванията се върнаха на нива отпреди карантината. Строителството обаче все още не може да се върне на докризисните темпове. Поради това и ръстът в наемните нива ще продължи”, казва Кай-Николас Циглер, генерален директор на Immowelt.
На места наемните нива отчитат и спад. На първо място това е столицата Берлин, където наемите вече се търгуват с близо 5% по-ниско, при средномесечна цена от 10 EUR/кв.м. Във Висбаден и Мюнстер също се отчита спад от около 3%.