Стойността на коефициента на достъпност към третото тримесечие е 1.16. С това той леко се влошава поради ускорен ръст на цените и забавяне и дори лек спад на средната работна заплата.
„Все пак, показателят остава на добри нива. Средната работна заплата в София за периода е 3100 лв. и така за закупуване на 1 кв.м. жилищна площ в София е нужна малко повече от 1 средна месечна заплата. За сравнение, през 2008 г. (в предходния пик на пазара) бяха нужни 3.4 заплати за същата площ“, казва Полина Стойкова MRICS, изпълнителен директор на BULGARIAN PROPERTIES.
Най-много продажби са регистрирани в Банишора (1968 EUR/кв.м.), Малинова долина (1420 EUR/кв.м.) и Кръстова вада (2000 EUR/кв.м.). Това са и районите с най-много нови обекти ново строителство, които в момента движат пазара, а от 10 години насам са и по-предпочитани от купувачите.
„И през тази година се запазва тенденцията на недостатъчно предлагане на вторичен пазар, макар условията за продажба на имот да са отлични“, казва Стойкова.
Новото строителство също не успява да компенсира недостига, а данните за издадените нови разрешителни за строеж сочат, че има спад от 20% за сградите и 30% за жилищата в тях спрямо миналата година. Това означава, че и новите сгради, които предстои да излязат на пазара, няма да могат да спомогнат за повишаване на предлагането.
Делът на двустайните апартаменти е 60%, а на тристайните – 35%. Четиристайните апартаменти са под 5% от общия обем сделки.
Купувачите се насочват към по-компактни жилища, като двустайните остават най-предпочитани заради по-достъпните им крайни цени.
Подробна статистика за средните цени на имоти в България по градове и квартали може да видите ТУК