Отидете към основна версия

1 666 2

Ръкописите на Радой Ралин вече са в Националния архивен фонд

  • радой ралин-
  • националния архивен фонд-
  • държавна агенция "архиви"-
  • ръкописите-
  • документите-
  • снимки-
  • шаржове

13 линейни метра документи ще бъдат достъпни за обществеността, след като ги систематизират експерти

С Блага Димитрова след дисидентската закуска с президента Митеран във френското посолство в София през 1990 г. Снимка: Георги Панамски

Ръкописите и други документи на колоритния писател дисидент Радой Ралин (1922-2004) вече са предадени в Националния архивен фонд, научи Факти.бг. Както първи писахме преди два месеца, сключването на договор между Държавна агенция „Архиви“ и наследниците на сатирика бе въпрос на седмици, за да може те да станат достояние на обществеността, след като бъдат систематизирани от експертите.

Архивът на Радой Ралин е 13 линейни метра (мерната единица, която използват архивистите, докато неспециалистите отброяват над 10 кашона), което представлява доста голям обем документи от всички житейски и професионални етапи на известния автор на скандалните във времето на Тодор Живков епиграми в сборника„Люти чушки“, създаден в съавторство с карикатуриста Борис Димовски.

Според семейството на писателя, документите досега не са публикувани. Те обхващат период от 1912 г. до 2004 г. и илюстрират не само неговата многообразна литературна и обществена дейност, но и представляват панорама от културни и обществени събития, от десетки знакови личности, с които е поддържал творчески, колегиални и приятелски връзки.

Сред документите преобладават оригинална лична и семейна кореспонденция, лични документи, почти цялото му творчество, кореспонденция с обществени организации, съюзи и издателства, печатни отзиви и литературна критика за него, около 2000 оригинални черно-бели и цветни снимки, около 120 оригинални изобразителни материали – шаржове, изпълнени с молив, туш, химикал, както и кавалетни офорти. Около 30 са акварелните рисунки, подарени с автограф на Радой Ралин. Значителни като количество (над 4000) са и пощенските поздравителни картички, които сами по себе си представляват уникална колекция от полиграфическа гледна точка.

Личният архив на писателя представлява културно-документално богатство, значима ценност за бъдещите изследователи на българската история и литература, както и за всички граждани, които имат интерес към интелектуалното наследство на наши изтъкнати творци.

Поставете оценка:
Оценка от 0 гласа.

Свързани новини