Необходими продукти:
заден джолан - 1 бр.
картофи - 6 бр.
моркови - 2 бр.
лук - 2 бр.
чушки - 2 бр. червена
чесън - 5 скилидки
бира - около 500 мл
соев сос - 5 с.л.
мед - 1 с.л. с връх
олио
зехтин
дафинов лист - 6 листенца
черен пипер - 8 зрънца (за джолана)
черен пипер - 1 ч.л. (за зеленчуците)
червен пипер - 1 с.л.
мащерка - 2 ч.л. (1 за джолана и 1 за зеленчуците)
риган - 2 ч.л (1 за джолана и 1 за зеленчуците)
магданоз - 2 ч.л. сух
подправка за барбекю - 2 ч.л. микс
сос барбекю - за намазване
сол
Начин на приготвяне:
Свинският джолан се измива много добре, след което се потапя в марината от бирата, като оставяме малко и за печенето, дафиновия лист и черния пипер на зърна. Оставя се да престои поне 3-4 часа, най добре цяла нощ.
Джоланът се измива отново и се правят напречни разрези, за да стане като на решетка.
Маринатата се приготвя, като се смесват половината олио, зехтинът, черният пипер, червеният пипер, мащерка, риган, магданоз, 2 счукани скилидки чесън, подправка за барбекю, мед, соев сос, сол.
Натрива се много хубаво целият джолан, както трябва, и в разрезите да се натрие маринатата.
Оставя се да се маринова, докато подготвим зеленчуците.
Картофите се обелват и нарязват на 4, лукът по същия начин, морковите се режат на едри парчета, чушките също. Зеленчуците трябва да са по-едри, за да не се разварят при дългата топлинна обработка.
Овкусяваме зеленчуците със сол, черен пипер, червен пипер, малко мащерка, магданоз и другата половина от олиото. Овалваме всичко много хубаво във гювеча, поставя се джоланът върху зеленчуците и заливаме с вода и малко бира (около 100 мл). Прибавят се останалият чесън цял и 1-2 дафинови листа.
Гювечът се покрива с капака или с алуминиево фолио и се слагат в студена фурна на 250°С за 40 минути, след това намаляваме на 200°C и оставяме за 2 часа или докато се запече месото.
Накрая вадим гювеча, намазваме джолана с четка хубаво със барбекю соса и връщаме без капак за още 10-15 минути, докато хване приятен загар.
Може по желание да се поръси свинския джолан в гювеч с бира и мед с пресен магданоз.
Към него върви много добре така наречения печен сос от собствената му мазнина, който се приготвя със брашно, масло, и соса от джолана, пише gotvach.bg.