Отидете към основна версия

1 205 2

Слънчево изгаряне или слънчево отравяне: Как да ги различим?

  • слънчево изгаряне-
  • слънчево отравяне-
  • симптоми-
  • uv лъчи-
  • здраве

Слънчевото отравяне може да бъде опасно

Снимка: Shutterstock

Слънчевото изгаряне представлява реакция, водеща до възпаление и болка, която възниква, когато кожата е прекомерно изложена на слънце. Слънчевото изгаряне е остър отговор от страна на кожата с повишено образуване на меланин и провокиране на апоптоза на кератиноцитите за предотвратяване на кожен карцином, пише puls.bg.Промените в клетъчните молекулярни, пигментни и морфологични характеристики причиняват канцерогенна прогресия на кожни злокачествени заболявания и преждевременно стареене на кожата. Уврежданията от ултравиолетовата слънчева светлина водят до имуносупресивни кожни заболявания като фототоксични и фотоалергични реакции, като също и индуцираната от ултравиолетовите лъчи пигментация продължава по-дълго време (дълготрайна пигментация).

Слънчевото отравяне (тежка слънчева еритема или полиморфна слънчева ерупция) представлява тежка форма на слънчево изгаряне, причинена от прекарване на прекалено много време на ултравиолетово (UV) лъчение от слънцето, без достатъчно добра защита. Обикновено слънчевото отравяне е придружено от симптоми, които възникват и извън кожата, като главоболие, треска и гадене.

Най-добрият метод за предотвратяване на слънчевите изгаряния и слънчевото отравяне е избягването на слънцето, особено в пиковите часове. Също така е важно поддържането на оптимална хидратация, както и носенето на защитно облекло като ризи и панталони с дълги ръкави и нанасяне на слънцезащитни продукти.

Докато слънчевите изгаряния са често срещани (около една трета от възрастните изпитват поне едно слънчево изгаряне годишно), те не са безвредни. Според някои изследвания пет или повече слънчеви изгаряния през живота удвояват повече от два пъти риска от развитието на меланом – най-опасният вид рак на кожата.

Когато слънчевите изгаряния са особено тежки, възможно е да доведат до слънчево отравяне. Слънчевото отравяне е възможно да доведе до образуването на мехури, болезнени червени лезии и други здравословни проблеми.

По какво слънчевото изгаряне се различава от слънчевото отравяне?

Въпреки, че слънчевото изгаряне и слънчевото отравяне са две форми на увреждане на кожата, причинени от прекомерно излагане на ултравиолетовите лъчи на слънцето, те се различават по тяхната тежест и симптоми.

Слънчевите изгаряния обикновено не са твърде тежки, въпреки това могат да доведат до зачервена, болезнена или увредена кожа, която е топла на допир, заедно с подуване, сухота и лющене, докато се лекува. В някои случаи могат да се образуват мехури в рамките на часове до дни след излагането на слънце.

Слънчевото отравяне често изглежда подобно на слънчевото изгаряне, като и двете състояния могат да споделят до голяма степен общи симптоми. Тъй като обаче слънчевото отравяне всъщност е крайна форма на слънчево изгаряне, то може също да причини и по-интензивни симптоми като главоболие, замаяност и гадене Други симптоми на слънчевото отравяне включват образуване на мехури, силна болка, подуване, треска, дехидратация и дори кожни инфекции.

Как възниква слънчевото отравяне и кога има повишен риск от него?

Слънчевото отравяне възниква поради твърде голямото количество UV радиация от продължително излагане на кожата на слънце, без използването на защита като дрехи, шапки, слънцезащитни продукти или без престой на сянка. Недостатъчната хидратация на тялото също води до по-голяма уязвимост на кожата от слънцето.

Изложените на риск от слънчево отравяне включват:

Тези, които наскоро са изпитали слънчево изгаряне и продължават да прекарват повече време на открито; Уязвими групи от населението (включително бебета и малки деца), които имат чувствителна кожа и не могат да изразят с гласа си, когато чувстват дискомфорт или нямат способност сами да търсят сянка; Пациенти, приемащи определени лекарства, които повишават риска от слънчево изгаряне, като антибиотици, болкоуспокояващи и някои лекарства за кръвно налягане; Работещи на открито, особено тези, изложени на слънце по време на пиковите часове от 10 до 16 часа; Тези, които прекарват известно време на слънце, без да прибягват до слънцезащитни продукти или да носят подходящо облекло; Използващите солариуми на закрито.

Въпреки че някои може да са изложени на по-голям риск от слънчеви изгаряния и слънчево отравяне, е важно да се разбере, че всеки, независимо от типа кожа, може да се изгори или да изпита тези тежки ефекти от прекомерното излагане на слънце.

Какво трябва да бъде предприето при слънчево отравяне?

Повечето от засегнатите от слънчево изгаряне или слънчево отравяне, могат да облекчат своите симптоми в домашни условия, като поддържат адекватна хидратация, почиват си, избягват по-нататъшно излагане на слънце и овладяват болката с лекарства без рецепта, като ибупрофен.

Други методи за самолечение включват прилагане на хладни компреси (или хладна вана или душ) и кремове, които помагат за възстановяване на бариерната функция на кожата и предотвратяват по-нататъшното напускане на влага от кожата. Често се използва алое вера за облекчаването на дискомфорта.

При висока температура, объркване или признаци на дехидратация, които не се подобряват с приема на течности и почивка, се препоръчва търсенето на медицинска помощ. Необходимо е също посещението при лекар, ако се появят мехури и симптоми като яркочервена, сълзяща кожа, силна болка, треска, втрисане или треперене, главоболие, гадене и повръщане.

Лечението се състои в рехидратация и обработката на рани, като е възможно и предписването на медикаменти за справяне със симптомите, антибактериален крем за рани или перорални антибиотици, ако бъде развита кожна инфекция. При изпитване на тежка дехидратация, също е възможно прилагането на интравенозни инфузии.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 2 гласа.

Свързани новини