Учени от Бразилия обявиха откриването на една от най-старите вкаменелости в света, за която се смята, че принадлежи на древно влечуго, живяло преди около 237 милиона години, предаде Ройтерс. Уникалната находка може да помогне в откриването на произхода на динозаврите, допълва БТА.
Наречен Gondwanax paraisensis, видът четириноги влечуги е бил с приблизителните размери на малко куче с дълга опашка или около 1 метър на дължина и с тегло между 3 и 6 килограма. Малкото влечуго вероятно е бродило на територията на днешна Южна Бразилия, когато светът е бил много по-горещ.
Вкаменелостта е идентифицирана като нов вид силезаврид - изчезнала група влечуги. Палеонтолозите спорят дали представителите ѝ са били истински динозаври или евентуално предшественици на съществата, които някога са доминирали на Земята.
Откритието е описано подробно в статия на палеонтолога Родриго Темп Мюлер, публикувана в научното списание Gondwana Research.
"Най-важната част от това откритие е неговата възраст. Тъй като е толкова стара, находката ни дава сведения за това как са се появили динозаврите", казва Мюлер в интервю.
В наименованието на новия вид Gondwanax означава "господар на Гондвана", като се има предвид земната маса Гондвана в южния регион на суперконтинента Пангея преди континентите да се разпаднат, а paraisensis е в чест на градчето Параисо до Сул, където е намерен фосилът.