Ще успее ли Китай да изгради своя база на Луната с помощта на...лунна почва? Страната се опитва да отговори на този въпрос, като изпраща в космоса за тестове тухли, направени на Земята от компоненти, които имитират почвата на естествения ни спътник, предаде АФП.
Специалните тухли ще бъдат транспортирани до китайската космическа станция "Тянгун" ("Небесен дворец") с товарния кораб "Тянчжоу-8".
През последните десетилетия Китай инвестира милиарди евро в космическата си програма, за да настигне САЩ и Русия. Страната се надява да изпрати тайконавт на Луната преди 2030 г. и да изгради международна база на повърхността ѝ до 2035 г.
Няколко проби от тухли с различен състав ще бъдат подложени на екстремни условия, подобни на тези на Луната.
Други държави, които имат амбиции да изградят база на Луната, работят върху изграждането на тухли, които да имитират лунната повърхност.
Като част от програмата "Артемис" ("Артемида") на НАСА, която се надява да върне хора на Луната през 2026 г., изследователи от университета на Централна Флорида тестват тухли, изработени с помощта на 3D принтери.
Европейската космическа агенция (ЕКА) от своя страна провежда проучвания за това как да се сглобяват тухлички, основани на структурата на "Лего".
Яко ван Лоон смята, че китайският експеримент има добри шансове за успех, а резултатите ще проправят пътя за изграждането на лунни бази.