Отидете към основна версия

4 477 87

Какви са целите на руския шпионаж в България?

  • шпионаж-
  • русия-
  • владимир путин-
  • нато-
  • суверенитет-
  • разузнаване-
  • цели-
  • васална държава

Русия се стреми да приведе България в състояние на васална държава, която да служи като буфер срещу западното влияние

Снимка: БГНЕС
ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

България определено не е настроена антируски, но Русия категорично показва антибългарско отношение, а последните случаи на шпионаж срещу страната ни доказват това. За пореден път Москва извършва агресивни действия срещу София, като все пак сред обществото остава въпросът - "какви са целите на Кремъл на наша територия?“

От споделените разкрития за руското разузнаване към 2021 г. може да се направи изводът, че Русия и през ХХI в. се стреми да приведе България в състояние на васална държава, която да служи като буфер срещу западното влияние. След 1989 г. Москва откровено експлоатира културните връзки между двете страни и подкрепя единствено собствените търговски инициативи в опит да създаде политическа и икономическа зависимост. Несъмнено тази зависимост подкопаваше българския суверенитет, но изглежда крайната цел е с тези опити Русия да върне България към времената на Студената война.

Към днешна дата на Балканите все още е на дневен ред нуждата от диверсификация на икономическите и търговските партньори, за да бъдат подобрени незавидните социалноикономически условия. Категорично обаче няма нужда от поддържане на нивата на корупция и разпространение на дезинформация, демонстрирани от Кремъл и превърнали се в негова „експортна стока“ във времената на преход. Разбира се, има огромна разлика между един корумпиран режим и самия руски народ, който иска прозрачно управление, на което може да разчита. Но на практика Владимир Путин съзира в успешните демокрации, особено тези в периферията на Русия, заплаха за собствения си режим.

Вероятно поради тази причина се предложи военна сила за потушаване на демократичните протести в Беларус срещу диктатурата на Александър Лукашенко. Трупането на военна сила срещу Украйна пък открито стои като позиция, че с агресивен подход може да бъде подчинена чуждата воля. Войната в Украйна изглежда като нещо далечно и въображаемо за мнозина български политици. Но уважение политическата ни класа като такава може да получи, единствено като демонстрираме активна позиция, редом със своите партньори. През 2006 година руски официален представител сподели, че „България е в добра позиция да стане наш специален партньор, нещо като Троянски кон в ЕС“. Но България вече направи своя избор – да бъде част от семейството на ЕС, което гарантира по-висок стандарт на живот на българите, и семейството на НАТО, което гарантира мир. И все още руският народ е приятел на българския, но враждебният режим на Путин определено не буди топли чувства сред хората, ценящи суверенитета на държавата ни.

Поставете оценка:
Оценка 3 от 51 гласа.

Свързани новини