Отидете към основна версия

2 967 15

Теодор Славев, политолог: Правилни първи действия на служебното правителство

  • служебно правителство-
  • действия-
  • теодор славев

Предвид ограничените възможности, които има служебният кабинет, той не може да прави законодателни промени, но може и трябва да хвърли светлина върху състоянието, в което се намира държавата

ФАКТИ публикува мнения с широк спектър от гледни точки, за да насърчава конструктивни дебати.

Първите действия на служебното правителство са в правилната посока и се одобряват от гражданите. Това каза Теодор Славев, доктор по политология и анализатор, за предаването “Софийска трибуна” на Радио “Фокус”.

По думите му е съвсем естествено да се правят кадрови промени, особено в министерствата и институциите, които са натоварени със задачата да провеждат изборите, тъй като, както по оценки на различни международни организации, а и според гражданите в България се шири купен корпоративен, контролиран вот. Според него действията на служебното правителство не могат да се разглеждат като реваншизъм, а като първи стъпки за връщане към нормалността, към правов ред.

Предвид ограничените възможности, които има служебният кабинет, той не може да прави законодателни промени, но може и трябва да хвърли светлина върху състоянието, в което се намира държавата, смята анализаторът. “Ние не знаем какво е финансовото състояние в страната. От време на време научаваме за някой скандал, но при тази медийна зависимост в България, едва ли това, което е изплувало на повърхността, е всичко. Другото важно е, както и президентът посочи – Планът за възстановяване и устойчивост, който да бъде представен пред Брюксел, защото това е абсолютно в правомощията на едно правителство. Но отново, нека да знаем – първата и основна задача е провеждането на честни и почтени избори от кабинета.”

По повод скандала, свързан с кредите дадени от Българската банка за развитие, Славев коментира, че изкарването на скандал след скандал е факт, но за да се получи истинска справедливост и защита на обществения интерес, означава да има разследване, тези пари да се върнат. По думите му обаче това не може да се случи, когато има зависима прокуратура и неефективен съд. “Така че заявките, че ще хванем някакви хора и ще върнем парите, тип Робин Худ, не трябва да напомпват излишно обществото и неговите очаквания, защото най-естествено е то да каже „Пак нищо не направихте“.

Теодор Славев припомни, че създаването на зависима администрация по партиен признак е факт от първите дни на кадруване на ГЕРБ, така че, когато чуе „назначения по времето на ГЕРБ“, е с едно наум за професионализма на тези хора. Анализаторът обаче подчерта, че смяната на кадри не трябва да се превръща в “лов на вещици”, защото в държавната администрация на теория административното и професионалното начало е различно от политическото и е съвсем редно и логично да има хора, които имат професионална експертиза.

По думите на политолога смените в МВР не крият риск за честността на изборите. Рискове, обаче, има и те са по-скоро от техническо-административно естество. “Централната избирателна комисия ще работи в условията на нов Изборен кодекс - минаваме към машинно гласуване, трябва да се прави информационна кампания, трябва да се направи одит на тези машини, той да бъде публичен, да има участие на обществото в него, да имаме гаранция, че няма да има манипулации, което съществува и като обществено опасение, и като риск от професионална гледна точка. Така че там по-скоро са рисковете, но се надявам Централната избирателна комисия да успее да проведе прозрачни, честни и равнопоставени избори.”

Според Теодор Славев служебното правителство трябва да избягва да бъде фактор в кампанията, не трябва по всякакъв начин да използват публичния ресурс, за да влияят върху представянето на една или друга политическа сила. “Един от основните стандарти за честността на изборите е равнопоставеността, т.е. всеки субект да има равни условия за участие и за достъп.”

По отношение на идеите за разширяване правомощията на президента, анализаторът е категоричен, че е несериозно да говорим на този етап за това, тъй като в момента по-скоро имаме нужда от укрепване на парламентаризма, възвръщане на нормалните демократични порядки на управлението на парламентарната република. “Истината е, че в момента Румен Радев има висок рейтинг, но това не означава, че трябва да правим президентска република”, коментира политологът Теодор Славев.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 26 гласа.

Свързани новини