Върховният касационен съд (ВКС) излезе с решение, че ОБЕЗСИЛВА решение № 500 от 28.02.2019 г. по т. дело № 2146/2018 г. на Софийски апелативен съд. Също така ПРЕКРАТЯВА производството по предявените в обективно съединение искове от „Булконс Първомай“ ООД против „Консервинвест“ ООД. Така завърши войната за лютеницата, която се точи дълги години. Спорът бе за ползването на марката с географско указание "Лютеница Първомай", а съдът се произнася в полза на „Консервинвест“ ООД. Ето какво разказа за финала на сагата Румен Казаков, управител на „Консервинвест“ ООД.
- Г-н Казаков, сагата между „Булконс Първомай“ ООД и „Консервинвест“ ООД приключи с решение на ВКС във ваша полза. Разкажете повече?
- Осем години се водеше едно абсурдно дело срещу нас. Ставаше въпрос за това, че ние, използвайки нашата законна търговска марка, сме нарушили права на друга фирма. Интересното е, че в България никой не посмя по-рано да приключи едно безсмислено дело. Най-накрая обаче ВКС се произнесе и сагата свърши. Най-отчайващото в цялата работа е, че ние се обърнахме към коя ли не институция в държавата, защото се случваше огромна несправедливост спрямо нас, но всички дигаха рамене и казваха, че не може да се месят в работата на съда. То си е така по закон. Отчайващото бе това, че хора от Европейската комисия се застъпиха за нас, вместо тук, в България, някой да ни бе обърнал внимание, че се случва една огромна несправедливост към една фирма, която е работодател.
- Нека да припомним как започва всичко, въпреки че ФАКТИ следи сагата от много време…
- „Булконс Първомай“ през 2014-а завеждат иск срещу нас – „Консервинвест“, че ние с използването на нашата търговска марка нарушаваме правата на тяхното географско указание. Това е пълен парадокс, защото нашата марка е регистрирана много преди географското им указание. Това е на първо четене. А в хода на сагата адвокатите откриха, че в крайна сметка тяхното географско указание противоречи на европейския регламент. И благодарение на Европейската комисия и на Европейския съд стана ясно, че ние нямаме никаква вина за това нещо и че ние имаме право да си ползваме марката, а това географско указание е незаконно. И какво излиза. Заради едно нищожно и незаконно географско указание бе съдена нашата фирма. Това явно само в България може да се случи.
- И така спорът за българската лютеница го реши първо Европа…
- Така стана. Европа сложи край на това, което можеше да се реши в България още през 2014-а, защото такова дело не трябваше изобщо да бъде разрешено да стартира в съда. На каквото е станало, станало.
- По делото имате много сериозна сума, която е блокирана. С нея какво става?
- До същия състав на ВКС сме пуснали молба да ни освободят гаранцията, която сме внесли от 606 000 лева.
- Колко години сумата престоя като гаранция…
- Близо 3 години и половина. Сега ще съдим държавата и „Булконс“ за пропуснати ползи и за лихви, защото тези пари седяха като гаранция, за да не ни разпродадат. Искам да напомня, че на втория инстанция у нас ни осъдиха и това бе като предварително изпълнение. И ако не бяхме внесли тази сума във ВКС като гаранция, частният съдебен изпълнител, който дойде по най-мръсния начин и изхвърли работниците на улицата, вместо да ни връчи покана за доброволно плащане… Та, ако не бяхме внесли сумата като гаранция, ЧСИ-то щеше да ни разпродаде фабриката. И то без грам да сме виновни. 8 години ни взеха от живота с това дело.
- Това решение какво означава за търговията на двете фирми?
- Решението ни помага да си пуснем марката, с която бяхме известни от 1998 година до 2014-а. Но това ще бъде много трудно, защото в търговските вериги се продаваме с другата ни марка „Хорцето“ и смятам, че старата ни марка е обречена, защото много трудно ще бъде наложена отново на пазара и разработена. Когато една марка я няма 8 години на пазара, е много трудно отново да убедиш клиентите, че това сме пак ние и т.н. Така че обезщетение за нас ще бъдат делата срещу „Булконс“ и държавните институции у нас, които допуснаха развитието на цялата сага.
- Да излезем малко от съдебната сага. Как фирмата се справя в днешната ситуация на скъпа електроенергия… С колко ви се увеличиха сметките…
- Миналата есен, когато си прибирахме реколтата от чушки и домати, за да ги замразяваме и съхраняваме, ни се отрази „много добре“ финансово. Фактът е следният. Добре, че в момента държавата помага с компенсации на бизнеса. Ако ги нямаше тези компенсации, направо щяхме да затваряме. Това е положението.
- Колко пъти се увеличи сметката за ток?
- При цената на тока за бизнеса в момента, която фиксирана, защото разликата се покрива от държавата, сметката ни е двойна. Ако я няма дотацията от държавата, сигурно щеше да е 3 пъти повече. Няма фабрика, която да може да издържи на такова нещо. Друг фактор за търговията е това, че заради кризата и хората се изплашиха и не купуват както преди. Явно и спряха да ядат от огромния стрес, който им се случва – война, икономическа криза, парламентарна криза и т.н. Това се отразява на всички.