Остават броени дни преди британският кораб да отплава в открито море. За Обединеното кралство започва историческа седмица - в петък то ще стане първата страна, която след три години и половина на трудна раздяла напуска ЕС.
Някои ще празнуват, на други ще им е криво, но след три отлагания Брекзитът, довел до разцепления - от британските семейства до парламента, ще настъпи в петък 31 януари 2020 г. в 23 ч. по Гринуич, предава БТА.
Между Великобритания и оставащите в ЕС 27 страни работата тепърва предстои. Раздялата няма незабавно да предизвика някаква голяма конкретна промяна, а най-вече ще отбележи началото на преговорите по условията на бъдещите им отношения.
Въпреки опитите на най-енергичните евроскептици няма да удари прочутият лондонски часовник Биг Бен, който е в ремонт. Затова пък прожектиран на стените на "Даунинг стрийт" светещ часовник ще отчете обратното броене преди скока в неизвестното.
По повод събитието в тираж от 10 милиона бройки ще бъде пусната специална монета от 50 пенса (60 евроцента от общата валута, която Великобритания така и не се съгласи да приеме).
Премиерът Борис Джонсън, който е горещ привърженик на Брекзита, се представя като обединител на нацията след победата си на парламентарните избори.
"Без значение кой как е гласувал през 2016 г. (на референдума за Брекзит), сега е време да погледнем с доверие към страната първопроходец, в която ще се превърнем през следващото десетилетие, и да излекуваме разделенията от миналото", заяви той вчера. Задачата му няма да е лесна, след като местните парламенти на Шотландия, Уелс и Северна Ирландия отхвърлиха неговия закон за Брекзит.
Борис Джонсън оглави правителството в края на юли и успя там, където се провали предшественичката му Тереза Мей, която напусна "Даунинг стрийт" със сълзи на очи след три отхвърляния в парламента на нейното споразумение за Брекзит.
След като предоговори текста с Брюксел и включи в него ново решение, с което се избягва връщане на физическата граница между двете Ирландии, бившият кмет на Лондон в крайна сметка успя да прокара през парламента закона, с който ще се осъществи Брекзитът. Това стана благодарение на най-голямото мнозинство, което консерваторите са имали от Маргарет Тачър насам, постигнато със смазваща победа на изборите през декември.
Текстът, който въвежда в британското законодателство сключеното през октомври споразумение от 535 страници, беше обнародван от кралица Елизабет Втора на 23 януари, осем дни преди съдбовната дата. Брекзитът ще позволи на страната да си върне контрола върху своите закони и граници, повтаря Борис Джонсън.
Остава една последна формалност преди края на този бурен 47-годишен брак: ратифицирането в сряда от Европейския парламент на споразумението за Брекзита, което в петък отиде от Брюксел до Лондон и обратно - за подписване от двете страни. Дипломатите от страните членки на ЕС ще го одобрят писмено в четвъртък и това ще е последният етап от процедурата.
Датата 31 януари обаче е предимно символична. Споразумението за развод предвижда продължаващ до 31 декември преходен период за осигуряване на плавно излизане. Докато трае този период, Великобритания ще продължи да прилага правилата на ЕС, но повече няма да има право на глас при вземането на решенията.
Преходният период цели предимно да позволи на Лондон и Брюксел да се разберат за бъдещите си отношения, по-специално в търговската област. Борис Джонсън иска да приключи тези преговори за рекордно кратко време и изключва всякакво удължаване след края на тази година. Европейците пък намират този график за твърде сгъстен и смятат, че трябва да се установят приоритети.
Борис Джонсън ясно обяви, че иска да постигне с ЕС споразумение подобно на канадското, без съобразяване с правилата на евросъюза.
Успоредно с това Великобритания иска да сключва споразумения за търговски обмен с други страни, по-специално със Съединените щати на Доналд Тръмп, който обещава на Лондон "великолепно" търговско споразумение.
Разискванията се очертават тежки, включително защото Великобритания реши да запази дигиталния си данък, който смята да въведе от април въпреки заплахите на САЩ за ответни мерки.
Държавният секретар на САЩ Майк Помпео е очакван в Лондон на 29 януари за среща с Борис Джонсън, "обсъждане на начините за разширяване и задълбочаване на търговските връзки" след Брекзита и за "потвърждаване на специалните отношения" между двамата съюзници.
В туит, съдържащ емотикони със знамената на ЕС и Великобритания и едно сърце, бившият председател на Европейския съвет Доналд Туск написа на Великобритания: "Ние, ЕС, все така ви обичаме."