Отидете към основна версия

5 697 105

Какво се знае за ракетите с далечен обсег на Украйна

  • украйна-
  • паляниця-
  • ракети-
  • русия-
  • война-
  • пво-
  • нептун-
  • дронове-
  • киев-
  • стриж-
  • сащ

Киев вече произвежда собствени далекобойни ракети, тъй като предоставените от Запада са с ограничения

Снимка: БГНЕС/ EPA

От началото на пълномащабната война срещу Украйна Русия използва ракети с далечен обсег, за да нанася удари по цялата територия на страната. Киев все още не е в състояние да отговори симетрично с ракети собствено производство, а ракетите, предоставяни от партньорите на Украйна, са с ограничения. Украинският президент Володимир Зеленски наскоро обяви успешното изпитание на първата украинска балистична ракета.

Засега безпилотните летателни апарати остават основното средство на Украйна за поразяване на цели дълбоко в руската територия. Но в сравнение с ракетите те имат по-малка разрушителна сила. За да промени ситуацията и да намали зависимостта си от доставките на ракети от партньорите си, Киев разработва собствена ракетна програма.

"Паляниця" - хибрид между дрон и ракета

За новото украинско оръжие "Паляниця" президентът Зеленски каза само, че първото му бойно изпитание е преминало успешно: "Това е нашият нов метод за отмъщение на агресора. Врагът беше поразен", заяви той.

От уточнението, направено от министъра на стратегическата промишленост на Украйна Александър Камишин, стана ясно, че поразеният вражески обект се е намирал на контролирана от руски части украинска територия. "Това е едновременно и дрон, и ракета. "Паляниця" е проектирана и произведена изцяло в Украйна, само някои компоненти са вносни", посочи той.

От поместено на платформата United24 видео става ясно още, че това оръжие е разработено за година и половина от украински специалисти, които са "работили без почивен ден". "Паляниця" има турбореактивен двигател, изстрелва се от наземна платформа и е оборудвана с няколко системи за насочване. Основното ѝ предназначение е да поразява обекти, от които Русия обстрелва Украйна. По-конкретно става въпрос за около 20 руски летища. Най-отдалечените от тях са "Саваслейка" в Нижгородска област и основната база на руската стратегическа авиация "Енгелс", намиращи се съответно на 700 и на 600 км от държавната граница.

Както отбелязва United24, цената на ракетата-дрон е "доста по-ниска от нейните аналози". Тъй като липсват други данни, на този етап е невъзможно да се оцени колко ефективно е това украинско оръжие. Както посочва за ДВ директорът на информационно-консултантската компания "Defence Express" Сергей Згурец, "много по-важни от обсега на това оръжие са теглото и бойната му глава. Именно те определят ефективността", уверява той. "Паляниця" не е напълно ново оръжие, което няма аналог в света. Британските Banshee Jet 80+ например са такова оръжие, което Лондон дори вече е предоставил на Киев.

Морски и сухоземни ракети "Нептун"

Други постижения на украинската ракетна програма през последните години са ракетите "Стугна" и "Корсар", произвеждани серийно, както и крилатата ракета R-360 "Нептун". Последната е приета на въоръжение в украинската армия през 2020 г. - заедно с бреговата ракетна система RK-360MC, предназначена за откриване и поразяване на вражески кораби от различни класове. Ракетата има бойна глава с тегло 150 килограма и обсег на действие до 300 километра.

Нептун е използвана за първи път в бойни условия в началото на април 2022 г. срещу руската фрегата "Адмирал Есен". С две противокорабни ракети "Нептун" също през април 2022 г. беше потопен руският крайцер "Москва" на стойност около 750 млн. долара.

През 2023 г. стана известно, че Украйна е успяла да модифицира ракетата "Нептун" за поразяване не само на кораби, но и на наземни цели. Модифицираната ракета е оборудвана със система за насочване, има обсег на действие от около 400 км и бойна глава от 350 кг - с 200 кг повече от противокорабната версия. Украинските военни многократно са използвали ракети "Нептун" – за удари по руски зенитно-ракетни комплекси, летища и петролни терминали.

Нови разработки

Има и данни, че Украйна е използвала модифицирани ракети от системата за противовъздушна отбрана С-200 за поразяване на наземни цели на руска територия. Украйна използва и модернизирани съветски разузнавателни безпилотни самолети Ту-141 "Стриж". Този безпилотен самолет има турбореактивен двигател и може да развие скорост от около хиляда километра в час.

Още през 2023 г. президентът Зеленски заяви, че Украйна успешно е използвала собствено производство оръжия с голям обсег, а неговият съветник Михайло Подоляк допълни, че има "експериментални образци" на ракети, способни да поразяват цели на разстояние 750-1000 километра. Според бившия украински министър на отбраната Олексий Резников продължава работата по ракета с още по-голям обсег на действие - над 1000 километра.

Украинското Министерство на отбраната отказа да предостави информация, поискана от ДВ, за ракетната програма на страната. Оттам все пак уточниха, че тя се финансира със средства от държавния бюджет.

"Сапсан", "Корал" и "Коршун-2"

За нуждите на своята армия през 2006 г. Украйна разработи балистичната ракета "Сапсан" с обсег 500 км, както и експортна версия "Гръм-2" с обсег 280 км. Също така няколко години преди руската инвазия Украйна представи прототип на крилатата ракета "Коршун-2", базирана на съветската Х-55.

Украйна има и проекти за зенитно-ракетни системи. През 2023 г. беше съобщено, че два проекта са преминали успешно първите летателни изпитания. Според министъра на стратегическата промишленост Александър Камишин единствено липсата на финансиране възпрепятства Украйна да ускори производството на ракети. Военният консултант Згурец обаче е убеден, че съществена роля играе също и достъпът на Киев до съответните технологии. "Украйна трябва да използва партньорството си с водещи американски компании за усъвършенстване на собствените си разработки", подчертава експертът.

Според Франк Ледуидж, бивш офицер от британското военно разузнаване и експерт в университета в Портсмут, Украйна вече е в състояние да произведе достатъчно ракети за война с Русия. Това означава Киев да произвежда по няколкостотин балистични и крилати ракети годишно, уточняват експертите.

Автор: Александър Куницкий

Поставете оценка:
Оценка 3.2 от 63 гласа.

Свързани новини

Новини по държави: