Отидете към основна версия

4 108 3

Защо на този италиански остров вирусът не вирее?

  • джильо-
  • италия-
  • остров-
  • коронавирус-
  • пандемия

На острова са идвали хора, но заразата не е пренесена

Снимка: Shutterstock

На фона на тежката криза с COVID-19 в Италия, където вирусът взе над 34 000 жертви, едно място остана незасегнато от вируса - остров Джильо, срещу бреговете на Тоскана. Островът е населен с възрастни хора, но нито един от тях не е заразен.

Чист късмет или благоприятна комбинация от фактори, изградили имунитет на жителите на италианското островче? Става дума за второто. Едва около 16 километра вода делят Джильо от Ботуша. Тук живеят близо 800 души, предимно възрастни, съобщава БНТ.

Армандо Скиафино, лекар в Джильо, казва: "Странно е, че нямаме нито един заразен, въпреки че вирусът имаше много време и възможности да плъзне на острова". На острова са идвали хора, но заразата не е пренесена. По време на карантината в Джильо се оказва една от най-известните италиански изследователки на епидемии. Тя пристига с дъщерите си заради документи, свързани със скорошната смърт на майка ѝ. Но с пламването на пандемията, приема изследването на местните хора като своя мисия.

"Едната теория е, че устойчивостта може да се дължи на предишни инфекции или по-меки разновидности на коронавирус в минали години с проявления като настинка и кашлица. Това може да е създало предпазен щит на хората срещу COVID- 19", споделя Паола Мути, изследовател от Миланския университет. Втората теория се гради на хипотезата, че комбинацията от изобилстващи слънце, сол и влага е спряла до голяма степен заразата. Има и още един фактор. Векове наред жителите на острова, откъснати от света, са се женили помежду си и така са изградили специфичен генетичен профил с по-малко протеин, за който коронавирусът се захваща, за да проникне в организма. Изследването на местните продължава, а изводите ще помогнат на целия свят в битката с COVID-19.

Поставете оценка:
Оценка 4.3 от 6 гласа.

Свързани новини