Отидете към основна версия

1 631 9

Д-р Маджаров поиска голяма реформа в спешната помощ

  • д-р иван маджаров-
  • реформа-
  • спешна помощ

Трябва да се увеличат средствата и за медико-диагностични дейности, извършвани в извънболничната помощ, както и за интензивни грижи в болниците, казва председателят на БЛС.

Снимка: БГНЕС

В линейките да работят парамедици, да се повишат средствата за извънболнична помощ, както и цените на някои клинични пътеки. Това каза в интервю за БТА председателят на Българския лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

По думите му трябва да се увеличат средствата и за медико-диагностични дейности, извършвани в извънболничната помощ, както и за интензивни грижи в болниците.

Една от първите задачи, които трябва да си постави новото управление, е в рамките на година да направи голямата реформа в спешната помощ, допълни д-р Маджаров.

"Тази година мина под мотото на две различни управления в системата на здравеопазването - служебно и редовно правителство. Общо взето, условията, при които работиха колегите, са същите като през миналата година. Финансирането беше осигурено, нямаше големи проблеми с осигуряване на средствата, но наследените от години проблеми - липса на специалисти по здравни грижи, дефицитни медицински специалности, продължиха да оказват влияние върху работата на колегите. Колегите натрупаха повече опит, има рутина, с която посрещат вече предизвикателствата на COVID вълните, имат и повече знания за вируса. Над 80 на сто от лекарите са ваксинирани, което даде спокойствие сред тях. Няма и толкова жертви на вируса, колкото имаше през миналата година", посочи той.

Попитан дали трябваше държавата да направи повече за медиците, той отговори така: "Тепърва трябва да се вземат мерки, но не мисля, че можехме да очакваме нещо повече от служебното управление на страната. Явно е, че служебен кабинет и служебен министър на здравеопазването не могат да направят чудеса за лекарите и специалистите по здравни грижи. Трябва да се предприемат мерки оттук нататък. Редовното правителство да има политика, насочена към отстраняването на идентифицираните проблеми. Един от големите проблеми, който се очертава пред страната, е кадровият дефицит, регионалните диспропорции в цялата страна. Надявам се след Нова година да видим първите стъпки в насока преодоляване на проблемите".

Според Маджаров кадровата криза в здравните системи е повсеместна и в Европа, и в света. Като част от ЕС това, което можем да си позволим да направим, е да създаваме добри условия за кариерно развитие и равностойно или поне достойно заплащане на кадрите, за да нямат желание да напускат страната.

Поставете оценка:
Оценка 2.1 от 7 гласа.

Свързани новини