Отидете към основна версия

1 546 6

"Заради Брекзит недостигът на лекари е още по-драматичен"

  • брекзит-
  • медицина-
  • великобритания-
  • служители-
  • недостиг-
  • работна ръка-
  • лондон-
  • медицински сестри-
  • болногледачи

Брекзит драстично е засилил недостига на лекари във Великобритания. До този извод стига ново изследване.

Снимка: Shutterstock

Брекзит е засилил доста по-значително недостига на лекари във Великобритания, отколкото се очакваше, става ясно от ново изследване. То е проведено от мозъчния тръст Nuffield и стига до заключението, че днес на Острова работят 4000 европейски лекари по-малко, отколкото се е очаквало преди Брекзит. Студията е била поръчана от британския вестник "Гардиън".

Болногледачите са още по-малко

През 2021 във Великобритания са работели около 37 000 лекари и лекари, идващи от друга европейска страна. Без Брекзит броят им е щял да бъде 41 300, казват авторите на изследването. Особено силно засегнати са следните сфери: анестезиология, педиатрия, сърдечна хирургия и психиатрия.

Още по-негативно Брекзит се е отразил на броя на болногледачите, идващи от други европейски страни. В момента те са 29.000. А без Брекзит броят им е щял да бъде 87 000, се изчислява в прогнозите. През работната година 2021/22 в страната са дошли да работят само 1/14 от кадрите, които са пристигнали на Острова 2015/16. Същевременно обаче силно е нараснал броят на специализираните кадри от други страни като Индия и Филипините.

Очевидната причина за този обрат е резултатът от референдума за Брекзит, категорични са авторите на изследването. Заради излизането на Великобритания от ЕС работниците от други европейски страни вече се нуждаят от трудова виза, която е обвързана и с високи разходи и тежки бюрократични процедури. Но и "влошаващите се трудови условия" в здравеопазването са допринесли за спада в броя на кадрите от ЕС.

Британската здравна служба NHS страда от хроничен недостиг на средства и персонал. Само в Англия липсват около 10 000 лекари. Още преди Брекзит здравният сектор във Великобритания страдаше от недостиг на кадри и беше зависим от лекарите и болногледачите от други страни от ЕС.

Здравното министерство отрича недостига

Британското здравно министерство обаче не признава резултатите от изследването, поръчано от "Гардиън". Анализът бил неточен. Затова от министерството не се съгласяват с резултатите, казва пред "Гардиън" министерски служител. "Постигаме значителен напредък в обученията и назначенията на медицински персонал", добавя той. Според въпросния служител в момента във Великобритания дори имало повече персонал, отколкото през 2016 година.

Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.

Свързани новини