Неотложен ремонт, непланирани разходи, семейна почивка, пазаруване по време на големи разпродажби и намаления, непланирано забавяне на месечното възнаграждение са най-честите причини, поради които македонците прибягват до ипотечно кредитиране.
След направените предварителни анализи на потреблението на финансови услуги и потребителското поведение на населението в Македония, от Кредисимо решават да предложат подобни на българските продукти. Основната разлика е, че в Македония клиентите избират желаната сума и сами определят размер на вноската, която могат да отделят от месечния си бюджет. В България клиентите избират сами желаната сума и срока на кредита, като не могат сами да определят вноската, която се явява функция на избраната сума и срок за погасяване.
В зависимост от нуждите, сумите на заемите са различни. Средната стойност на кредитите, които вземат македонците възлиза на около 16 000 денара или 512 лева. Най-често срокът за връщане е в рамките на 6 - 8 месеца.
България е страна с Валутен борд за разлика от Македония. „При нас бордът е гаранция за финансова стабилност и икономическа предвидимост. Това са ключови предпоставки за развитие на всички форми на делова активност и възможност за икономически растеж. Секторът на бързите кредити е неделим, както от целия пазарен контекст, така и от финансовите услуги в тяхната цялост, а те са особено чувствителни към всякаква форма на несигурност и непредвидимост”, казва Георги Руков, ръководител „Международно бизнес развитие” на Кредисимо. Доколкото наличието на валутен борд способства за цялостното икономическо развитие, то той спомага и за динамичното развитие и на сектора на бързите кредити.
Към момента в Македония развитието на сектора е ограничено от високата безработица в страната, която по последни данни е около 25%.Същевременно, следствие на водената от Централната банка на Македония политика през последното десетилетие, валутният риск е сведен до минимални нива, което дава определена сигурност на бизнеса и възможност за българска експанзия на пазара за бързи кредити.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Morgoth
15:44 09.01.2017