Кръгът на заинтересовани лица от по-високите цени на тока е по-голям, отколкото са предполагали и вече проблемът не е само с електроцентралите на Христо Ковачки.
Това каза в „Здравей, България“ по „Нова телевизия“ заместник-председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/ Румен Радев.
Коментарът му става факт часове, след като на заседание на енергийната комисия в парламента шефът на БЕХ Петър Илиев призна, че изнасяме евтиния ток, а за вътрешния пазар остава скъпият. На същото заседание енергийният министър Теменужка Петкова обясни, че е сезирала КЕВР и КЗК за проверка на пазара на ток.
"До момента има някакви пробиви. Многократно съм заявявал, че опитите да се явят като една балансираща квота на пазара на едро на електроенергия с цени и да успяват да отстояват цени - това е по възможност само на едрата електроинтензивна индустрия, но това, което накрая виждаме като резултат не довежда до някакви трайни последствия. Постигат се някакви ценови нива и много бързо след това тези цени отново "излитат", припомни Румен Радев.
Според него кръгът на заинтересовани лица от по-високите цени на тока изглежда е по-голям, отколкото си мислим. Изглежда той успява и набира поддръжници сред търговската гилдия например. Това се вижда дори по съществуващите договори, които стават все по-популярни. Проблемът вече не е само в Христо Ковачки, обясни представителят на работодателите.
Генерално нищо особено не се случва във физическото естество на пазара на електроенергия у нас. Не става дума за физически дефицит, а за търговски дефицит, отбеляза Румен Радев.
"Истините много пъти се прикриват от полуистини или недоизречени истини. В максимална степен, особено енергоинтензивният бизнес, се стреми да сключва двустранни договори по възможност директно с производител. Само че, за да стигнете до такъв контракт, трябва да имате сложени количества и на пазара", поиска представителят на АИКБ.
Той обясни, че когато има ограничени капацитети на ток, това е проблем. Парадоксът е, че електроинтензивната индустрия е около 200-250 мегавата.
"Ние имаме чувствително, в пъти по-големи генериращи мощности в България, но това не се получава. Полуистината за т. нар. пазар "Ден напред" - това е основната платформа, основният пазар, към който се реферират цените и затова всичко, случващо се на него като цени е изключително важно. Там се разчита на добра конкуренция", обясни заместник - председателят на АИКБ.
Радев смята, че е добре да има нова платформа (на енергийната борса - б.р.), която да работи на принципа на Франция и Румъния. "Дали това ще бъде нова платформа, или ще се обособи някакъв пазарен сегмент в рамките на съществуващата платформа, това са по-скоро технически детайли, но такава възможност евентуално има смисъл да бъде обсъждана", смята той.
Според него новата платформа по-скоро ще приоритизира начините на доставка на електроенергия.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Казахме
12:17 10.07.2019
2 Напускайте през терминал 2 най добре
12:17 10.07.2019
3 Един
Коментиран от #5
08:27 11.07.2019
4 Този коментар е премахнат от модератор.
5 ДДРОнег
До коментар #3 от "Един":
Още по-лошо беше и по време на "развития социализъм" .Тогава изнасяхме ток, а ние стояхме на тъмно !!!Коментиран от #7
14:27 12.07.2019
6 Този коментар е премахнат от модератор.
7 Този коментар е премахнат от модератор.