Чешкият предприемач Ян Скварил има личен опит и интересна гледна точка за демографските проблеми в България: "Много предприемачи тук ми се оплакват, че все по-трудно намират персонал за своите предприятия. В същото време сякаш не предприемат нищо, за да задържат наличните си работници и служители", разказва Ян Скварил от консултантската фирма "Next Consult".
"Българската образователна система за нищо не става"
Преди 15 години Скварил основава своя компания в България и дори създава семейство с две деца. Предприемачът твърди, че има огромна разлика между излизащите сега на трудовия пазар млади поколения и по-старата генерация на заетите в икономиката и управлението. Неговият биографичен опит в Чехия бил съвсем различен: "Когато навърших 18, моите родители ми казаха: Отивай в Прага да си изкарваш сам парите за висше образование. Наложи се да работя като строител, за да внасям семестриалните такси. Днес в България виждам "деца" на по 30-35 години, чиито родители още ги гушкат. Идват в моята фирма за интервю и се оказва, че не могат да си напишат автобиографията, не знаят как се организира среща или как се обобщава казаното на нея. А това означава, че българската образователна система не става за нищо. Напредък има единствено в обучението по чужди езици, защото преди 15 години тук ме разбираха по-добре на чешки, отколкото на английски. Ненормално е обаче стойностните млади българи да продължават да учат до 30-годишна възраст, без да получават практическа подготовка. Те бързо прехвърлят 40-те, докато започнат работа, която би им позволила да създадат семейство и да имат деца", обобщава Скварил.
Социоложката Елица Димитрова от БАН цитира едно ново национално изследване, което установява значително разминаване между желанието на младите българки да имат деца и крайната реализация на тези намерения. Анкетираните отдават най-голямо значение на парите в брой, които получават от работодателите и от държавата за отглеждането на децата. В същото време те критикуват държавните институции и общините заради липсата на бърза и ефикасна помощ за осигуряване на места в детски градини, добри учебни заведения и извънкласни занимания. В България делът на записаните в детските ясли и градини, който е от огромно значение за възпитанието на младите поколения и особено за съдбата на децата от ромските квартали, е с една трета по-нисък от съответния показател за Европейския съюз като цяло.
Ян Скварил допълва изводите на социолозите със своя личен опит. "Да отглеждаш дете в България е уникално скъпо упражнение. Принуден съм да излизам от работа, за да карам децата си на училище и после да ги прибирам. На два пъти дори се регистрирах на чужд адрес, защото в близките училища нямаше места. Добре поне, че имам бавачка, защото в България проблем е и намирането на детегледачи. А тъй като съпругата ми също работи, за трето дете не можем и да мечтаем. Шокираща в България е и продължителността на училищните ваканции - цели 4 месеца децата фактически нищо не правят. А месец преди началото и след края на ваканциите те практически и не учат. Така половината от всяка година по време на детството и юношеството се оказва изгубена за развитието на децата. А родители като мен се чудят какво да правят децата си през този дълъг период", разказва Скварил.
Чешкият предприемач е недоволен и от учебните планове. "Децата могат да ви кажат точно в коя година са се разделили Източната и Западната римски империи. Но не разбират защо това се е случило и какви са били последиците. В училище просто не ги учат да анализират. В същото време, за да бъде записано в математическа гимназия, голямото ми дете трябва да решава извънредно трудни задачи - едва ли не на равнището на завършилите висша математика. За мен целта е ясна: учителите искат да взимат по 50 лева за частен урок. Много обичам България, страната е прекрасно място за живеене с много качествени хора. Но за жалост техните умения и усилия нерядко се насочват в грешна посока - измами, фалшификации, корупция. Всички тук го знаем, но си траем и нищо не правим за решаването на проблемите", обобщава с огорчение Ян Скварил.
"Младите тук искат всичко и веднага"
Като предприемач той самият изобщо не разчита на българската образователна система - сам подбира и обучава кадрите си. Предпочита по-възрастни и улегнали специалисти, защото младите след половин година вече искали да са началници с високи заплати, бонуси и служебна кола. "Но за това са виновни и родителите, и държавата, и мъчителният български преход към демокрация и пазарно стопанство. Младите тук искат всичко и веднага, защото много сме ги разглезили. А трудът става все по-автоматизиран и дигитализиран и нуждата от работна ръка постепенно намалява. Ето защо си мисля, че демографските проблеми на България не са чак толкова остри и опасни. За какво ѝ е на страната висока раждаемост при сегашното състояние на образователната система?", пита риторично чешкият предприемач.
Социоложката Боряна Димитрова от "Алфа Рисърч" смята за безсмислен дебата колко млади българи понастоящем напускат и колко се завръщат трайно в родината си. Тя припомня, че през 1997 година покупателната способност на българите е представлявала едва 29% от средния показател за членките на Евросъюза, но в края на 2018 вече възлиза на 51%. Защо този показател е важен в случая? Димитрова обяснява: "На базата на нашите проучвания, а и въз основа на опита на бивши комунистически страни като Полша, ние установихме, че едва когато средният доход на българите достигне поне 75% от този в ЕС като цяло, броят на завръщащите се може трайно да превиши броя на заминаващите. Точно това се случи в Полша, която през миналата година за първи път е отбелязала траен превес на броя на завърналите се над този на напускащите", казва Димитрова.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Хаха
Коментиран от #4
15:59 04.03.2020
2 Факт
Коментиран от #26
16:05 04.03.2020
3 Митко
Коментиран от #27
16:05 04.03.2020
4 Инспектор Мадуро
До коментар #1 от "Хаха":
И докато работодателите ходят на екзотични почивки с пари изкарани на гърба на служителите им също няма да стане.Коментиран от #28
16:06 04.03.2020
5 124
16:11 04.03.2020
6 Ивайло
16:16 04.03.2020
7 Потрес
16:19 04.03.2020
8 Срам ме е от управниците ни
Коментиран от #23
16:24 04.03.2020
9 Фактъ
16:28 04.03.2020
10 4345
Ние българите в това отношение сме много по толерантни от другарите чехи.Да не привеждаме примери за чехи бизнесмени в България, за техните скрити игри, за да не плащат данъци, да отчитат разходи. Все пак ми идва да кажа за ЧЕЗ. Така че на този другар му казвам да си гледа работата и ако му не отърва в нашата държава , да си ходи там където го е родила майка му.
Коментиран от #18
16:35 04.03.2020
11 Браво на автора
16:36 04.03.2020
12 гост
16:52 04.03.2020
13 Антисоциалист
В повечето европейски страни, в България и в Русия е наложена т.н. "Латинска система" на образование. Тя е с каролически произход, от Средновековието е, и е наложена в Западна Европа да налага правила за поведение и говорно общуване сред нисшите слоеве на европейското феодално селячество, както и да възприема то разпоредбите на феодалите. Била е ефективна за онези времена - подчинението на низшите маси е било осигурено. В целите й не е творческото мислене за съзидателна дейност. В сравнение с православната българска система от средата на 19 век, Латинската система е назидателна, а не образователна и е назадничава - това доказва Иван Вазов в "Под игото" противопоставяйки даскала Бойчо Огнянов на назидателя Кириак Стефчов. Православната българска система образова, а Латинската образува. За съжаление, братята освободители са пренесли тук което имат и което им е било наложено, нямало как да се развие Иван Вазовото - напомням, че е бил преследван от турския и германски агент на власт Стефан Стамбулов.
Латинската система е била отхвърлена от чехите и словаците в началото на 20 век - противоречала е на индустриалния им път на развитие, но в много страни от днешната Евроимперия, у нас и в Русия е запазена в целия си "Гретенизъм" и го насажда от млада възраст.
Реформа в образованието ни е нужна, но ... вижте дружния писмен вой срещ
Коментиран от #15, #19
16:54 04.03.2020
14 aaaa
16:57 04.03.2020
15 Антисоциалист
До коментар #13 от "Антисоциалист":
Господа, завършвам прекъснатото поради многословието ми....вижте дружния писмен вой ... срещу мнението ми."
17:03 04.03.2020
16 Предлагам конкретно да започнем
17:10 04.03.2020
17 Behemoth
17:14 04.03.2020
18 321
До коментар #10 от "4345":
Напълно си прав. Този е придобил от нашия манталитет - само да мрънкя. Първо не е никакъв предприемач - тоест сам да е развил някакъв бизнес. Човекът е бил директор в няколко фирми после отишъл в Делойт, като шеф на направление и т.н. И много странно, как така горкият няма възможност да гледа три деца. Финансово няма проблем. Физически - също. Явно просто няма желание и му тежат. Като гледам основно се оплаква, че няма кой да му занимава децата. Не можел да намери детегледачка. Ами пълно е бе г-н предприемач - дори в София, ама трябва да платиш поне две минимални заплати. Естествено ако чешкият евреин търси някой за МРЗ - няма да намери. После, много им били ваканциите. Да прочете за методиката на акад. Сендов. Сложни им били задачите. Вярно е, че не са лесни, ама повечето българчета се справят с тях и без уроци. Да ходи в Англия - там по нашата програма за втори клас занимават петокласниците. А примерът с Римската империя направо кърти. Знаели кога се е разделили, но не знаели защо се случило и какви са били последиците. Абе аланколу, историците едва ли могат да ти кажат причините за разделянето на империята. Тя и без това преди 395 година отдавна няма нищо общо с Рим. През IV век се сменят 4 столици за да стане такава Константинопол - доста преди да има разделяне. За децата е важно да се спре общото деградиране на нацията - идващо от примерите, които дават такива пиявици като дружествата на този и други подобни - тип ЧЕЗ. Важно е да се върне уважението17:16 04.03.2020
19 Behemoth
До коментар #13 от "Антисоциалист":
Върви се прегледай ....или направо се самолиши от живот...ибаси тъпаците се срещат из тая клоака..Коментиран от #21
17:16 04.03.2020
20 Съвет
Коментиран от #22
17:17 04.03.2020
21 Този коментар е премахнат от модератор.
22 Този коментар е премахнат от модератор.
23 стоян
До коментар #8 от "Срам ме е от управниците ни":
До 8 ком =Грешиш другарю =Русия е срама за света ,не само за Европа =Държавата с ресурси от цялата менделеева таблица и горива, а по бедни от нас19:26 04.03.2020
24 Ром ама кубински
20:03 04.03.2020
25 ПРИЯТЕЛЧЕ АМИ КАТО НЕ ТИ ХАРЕСВА
21:14 04.03.2020
26 kkk
До коментар #2 от "Факт":
Много ми се ще да е далеч от истината, но това е една от изключително малкото обективни и верни статии на помийната яма Дойче зеле...06:42 05.03.2020
27 HiTech
До коментар #3 от "Митко":
Митко, щом това изказване ти харесва значи не разбираш на какво се основава успеха на българските ученици на световните олимпиади и състезания по Математика. В случея ние се равняваме и сме по добри от нации, които имат несметни богатства и стотици дори хиляди пъти повече жители от нас - Китай, Русия, САЩ, Франция, Германия, Япония и прочее.Ето какво имам да кажа:
1. Математическите гимназии са едно чисто Българско чудо, където обикновени деца без пари, но с талант могат да станат НЯКОЙ в науката.
2. Да нивото е невероятно високо и така трябва да бъде, за да подбереш най-добрите от добрите.
3. Тия същите деца стават супер специалисти в бъдеще и ходят да дават акъл и да оправят проблемите на такива като него.
4. Тоя пич като не иска децата му да учат на такова високо ниво да ги прати в обикновено училище - безплатно е. А ако иска да учат в МГ-то, СМГ-то, ПМГ-то да се е сетил още когато са били 1-ви клас и да вложи в тях умения, знания и целогодишна тежка подготовка по математика.
5. Не може детето ти да стане 7-ми клас и тогава да се сетиш да го правиш математик. Не и в БГ където нивото е световно.
6. На всичкото отгоре държавата е помислила за младите таланти. Тия които го могат имат възможност да учат в математическа паралелка от 5 до 7-ми клас. Така родителите спестяват не малко пари, защото учителите им ги готвят ежедневно на ниво олимпиада.
Българи отворете си очите да видите и добрите неща. Много неща са зле, но нека не убиваме заради т
11:58 05.03.2020
28 Denis
До коментар #4 от "Инспектор Мадуро":
Чета един от коментарите че работодателите ходели на почивки.Станете и вие работодатели като искате да ходите на екзотични
почивки, айде да ви видим.
Имате ли бегла представа колко трудно да се правин бизнес в България, с ниската покупателна спобност, дебелите наеми, данъците, заплати,производстени разходи, банкови кредити, заеми. И при мен идват да искат 1500лв заплата ама като дойдат клиенти неможе да обели две думи, и постоянно питат кога ще почиват. Тежка е царската корона.
Да ви кажа за чужбина, българинът като е в чужбина работи на магаре на три места, защтото намемът му не е 600лв ами 1400EUR за две стаи, и си къта заплатата, яде от най-евтиното, ако са двама трима в семейстовото да работят е цар, после ми викат храната е евтина в чужбина.
Аз като графичен дизайнер взимах двойно повече от програмистите, защото бачках здраво, стоях до 12 полунощ за да си свърша работата месец напред. Бях активен на работното си място и изкарвах 3120лв нето на месец, давам ви приемер не се хваля. Ако искате големи заплати бачкайте здраво, мислете креативно, а не като стане 18:00 часа и тичате към вкъщи.
Коментиран от #31
13:20 05.03.2020
29 мани мани
13:44 05.03.2020
30 Васил
18:46 05.03.2020
31 9589
До коментар #28 от "Denis":
В 10-ТА. И при соц. всички разправяха,колко взимали ония на запад.Един не чух да каже,колко работят.Ама това не се брои.22:53 05.03.2020
32 баба Гицка
23:02 05.03.2020
33 Гост
13:36 06.03.2020
34 депутат от гроб
18:29 06.03.2020
35 цецо апартамента
18:32 06.03.2020
36 скъпи ръце
08:18 07.03.2020
37 ани
11:02 07.03.2020
38 реално в България няма работа
14:44 01.10.2024