19 Септември, 2022 16:53 1 082 9

Държавна помощ за лозовите масиви в Бургаско

  • мзх-
  • щети-
  • лозови масиви

Четири екипа на Областната дирекция „Земеделие“ в Бургас оценяват щетите, посочи аграрният заместник-министър

Държавна помощ за лозовите масиви в Бургаско - 1
Снимка: МЗХ

Ще активираме държавна помощ за компенсиране на щетите в лозовите масиви в област Бургас. До момента са подадени 48 заявления от земеделски производители за пропаднали площи и комисиите са констатирали около 2500 дка лозови насаждения с напълно унищожена продукция. Това заяви заместник-министърът на земеделието Тодор Джиков, който направи оглед на щетите, нанесени от бурята в лозовите масиви край Поморие, заедно с кмета на града Иван Алексиев и областния управител на Бургас Мария Нейкова.

Четири екипа на Областната дирекция „Земеделие“ в Бургас оценяват щетите, посочи аграрният заместник-министър. Той допълни, че стопаните с изцяло унищожена продукция ще бъдат компенсирани чрез схемата „Помощ за компенсиране на щетите по земеделските култури, причинени от неблагоприятни климатични събития, които могат да бъдат приравнени на природни бедствия“. Максималното допустимо подпомагане по тази държавна помощ е в размер до 80% от действителните разходи за отглеждане на дадена култура през стопанската година, изчислено според актуализирани технологични карти.

По разпореждане на министъра на земеделието Явор Гечев към ставката за обезщетение ще бъдат добавени и допълнителни средства за почистване на последиците от бурята, каза още Тодор Джиков.

За унищожените конструкции в лозовите масиви областният управител Мария Нейкова пое ангажимент да бъде направено всичко възможно, за да получат хората подкрепа от държавата, като на базата на подадените заявления ще бъде поискана оценка на щетите от Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет.

„Плододаването на едно такова насаждение е 30 – 40 г. или половин човешки живот и нищо не може да компенсира инвестицията на земеделските производители, това е тяхната прехрана. Виждаме колко слаби и безсилни сме пред природните стихии. Крайно време е в Министерството на земеделието да се създаде междуведомствена група между държавата, земеделските производители и застрахователните компании. Държавата е тази, която може да определи посоката, към която ще вървим“, заяви заместник-министър Тодор Джиков.


Поставете оценка:
Оценка 1 от 1 гласа.


Свързани новини


Напиши коментар:

ФAКТИ.БГ нe тoлeрирa oбидни кoмeнтaри и cпaм. Нeкoрeктни кoмeнтaри щe бъдaт изтривaни. Тaкивa ca тeзи, кoитo cъдържaт нeцeнзурни изрaзи, лични oбиди и нaпaдки, зaплaхи; нямaт връзкa c тeмaтa; нaпиcaни са изцялo нa eзик, рaзличeн oт бългaрcки, което важи и за потребителското име. Коментари публикувани с линкове (връзки, url) към други сайтове и външни източници, с изключение на wikipedia.org, mobile.bg, imot.bg, zaplata.bg, bazar.bg ще бъдат премахнати.

КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА

  • 1 Сменям си ник-а

    14 2 Отговор
    Хората останаха без къщи. За тях по 375лв.
    На тези богаташи със евро субсидиите,държавна помощ за да сменят S класата.

    Коментиран от #2, #6

  • 2 Рошко

    4 3 Отговор

    До коментар #1 от "Сменям си ник-а":

    Да не забравяме че тези богаташи са милионери че и милиардери, ама що не ли не се учудвам те дърпат конците и на тези същите които ще им отпуснат и парите, а за къщите на хората те са същите къщи на тия дето им работят. За да има богати ще има и бедни
  • 3 Този коментар е премахнат от модератор.

  • 4 Неграмотници

    2 2 Отговор
    Пак държавата ли им е виновна, защо не са застраховали площите си???
    Печалбата без бедствия за тях а при щета държавата виновна!
  • 5 тикви тъпи

    1 2 Отговор
    Да се въведе задължително застраховане на имущества и земеделски култури!

    Коментиран от #8

  • 6 Спане

    1 0 Отговор

    До коментар #1 от "Сменям си ник-а":

    А собствениците какво са направели за да не останат без къщи?
  • 7 Интересно

    2 0 Отговор
    Много ми е интересно, някои от коментиращите дали се е занимавал със земеделие, дали е застраховал някога земя, дали му е настъпвало застрахователно събитие и дали и колко пари е взимал от застраховател??? Много ще ми е интересно да се изкаже някои по темата, който ги е правил тия неща. Плюете без да знаете по родните производители, после мрънкате, че няма българско производство. Ми, яжте си турските пластмаси и си мрънкайте.
    Като сте толкова можещи купете/наемете си земя, работете я, взимайте субсидии и станете и вие милионери. Само, че май не е толкова лесно като да се пишат злобни и неадекватни коментари.
    Айде сега от факти можете пак да ме цензурирате. Иначе, тези които плюят по родните производители не ги пипате!!!
  • 8 Овощар

    1 0 Отговор

    До коментар #5 от "тикви тъпи":

    Умнико, ти знаеш ли, че държавата подпомага застраховането на продукция, но приемът започва след 21ви март? Ако съм овощар и при тези топли и кратки зими минат 3-4 слани до тогава, какво да застраховам?!
  • 9 цццц

    0 0 Отговор
    Демокрация ,преватизация ,частен бизнес ,ланци, С класи ,ся всички частници чакат народа да им помага ,чакай бе айлоо ,като неможеш да си оправиш коловете и бизнеса фалираш и почваш в някой завод да за 1000 лева заплата . нещо тоя капитализъм е по български ,крадене и пак крадене .